İngilizce Nasıl Çalışmalıyım

ingilizce video dersleri > İngilizce Eğitimi > İngilizce Nasıl Çalışmalıyım
November 24, 2010 by
Filed under: İngilizce Eğitimi 

İngilizce öğrenmek uzun soluklu bir maratondur. Bu zorlu süreçte sabırlı ve istikrarlı olmak en önemli kavramlardır. İngilizce öğrenme konusunda yakalayacağınız başarı, onu nasıl çalışacağınızla doğrudan ilgilidir. Bir başka ifadeyle öğrenmeyi öğrenmek, daha kolay ve etkili öğrenmenize yardımcı olur.

İngilizce çalışma konusunda sabırlı ve istikrarlı olmak ne demektir? Burada bir atasözünü hatırlatmak istiyorum. Taşı delen suyun kuvveti değil, damlaların sürekliliğidir. Yani yaptığınız şey, az da olsa sürekli olmalıdır. Mesela, iki günde toplam 10 saat ingilizce çalışmak yerine, bir hafta boyunca hergün bir saat ingilizce çalışmak daha iyidir. Bu kural özellikle ingilizce öğrenmek için çok önemlidir. Hergün iki saat ingilizce çalışmak idealdir. Ancak bir saat de olsa, yarım saat de olsa mutlaka hergün çalışmak çok önemlidir.

İngilizce çalışırken anlam olarak küçük parçalara odaklanmak yerine daha büyük parçalara odaklanın. Örneğin tek kelimelerin anlamlarına odaklanmak yerine cümlenin ya da kelime gruplarının anlamını öğrenin. Bu şekilde normalden 3-4 kat daha hızlı öğrenirsiniz.

Hedefiniz, akıcı ingilizce konuşmaksa gramer kurallarına çok fazla takılmayın. Sınavlar için ya da akademik ingilizce için detay gramer çalışabilirsiniz. Ama asıl amacınız konuşmaksa, gramer kurallarını düşünmeden konuşmanız gerekir. Çünkü otomatik ve akıcı konuşmada, düşünmeye vakit yoktur.

Çalışma zamanınızın çoğunu ingilizce dinleme aktivitelerine ayırın. Bol bol ingilizce dinleyin. Kullandığınız ingilizce dinleme dersleri de anlaşılır ve ilginç olmalıdır. Okuyarak da İngilizcenizi geliştirebilirsiniz. Okumak için kolay okuma parçalarını tercih edin. Ama unutmayın ki, mükemmel ingilizcenin anahtarı DİNLEMEKTİR.

Zor parçalar yerine kolay parçaları çalışın. Uzun okuma ya da dinleme derslerini bölerek çalışın. Mutlaka tekrar yapın. Tekrarlı ingilizce çalışmak, ingilizce kelimeleri, grameri ve konuşmayı pekiştirerek özümsemenizi sağlayacaktır. Şu anda anadili olarak kullandığımız Türkçemizdeki kelimeleri ya da dil bilgisi yapılarını daha önce belki de milyonlarca kez işittik. O yüzden otomatik olarak, hiç düşünmeden konuşabiliyoruz. Zaten bütün kelimeleri biliyorum diyerek bir dinleme ya da okuma dersini hızlı geçmeyin. Yavaş gidin ve tekrarlı olarak çalışın.

EFFORTLESS ENGLISH NASIL ÇALIŞILIR?

ingilizce çalışma konusunda genel prensiplere yukarıda değinmeye çalıştık. Şimdi sizlerden gelen sorular doğrultusunda, Effortless English derslerini nasıl çalışacağınızdan kısaca bahsetmek istiyorum. Effortless English sisteminde, birkaç mp3 ses dosyası ve bir adet pdf metin dosyası bulunan ders setleri bulunmaktadır. Çalışmaya birinci seviyenin ilk ders setlerinden başlamak gerekir.

Her ders setini bir hafta boyunca (ya da 4-5 gün) çalışmak uygundur. Bu önemli bir noktadır. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi, tüm kelimelerin anlamını biliyor olsak bile, sonraki ders setlerine geçmek için acele etmemek, tekrarlı çalışmak çok faydalı olacaktır. Bu bir yarış değildir. O yüzden acele etmeyin, yavaş ve tekrarlı çalışın.

Ders setinin içindeki pdf metin dosyasını birkaç kez okuyun. Onu çalışmayın, ya da ezberlemeye uğraşmayın. Gerekirse, yeni kelimelerin anlamlarını öğrenmek için bir sözlük kullanın. Kelimeler (Vocabulary mp3) dersini bir kere dinleyin. Kelimeleri ezberlemeye uğraşmayın, sadece dinleyin.

Mini Story mp3 dersi Effortless English sisteminde en önemli derstir. Mini story dersini bir hafta boyunca hergün birkaç kere dinlemene çalışın. İlk kez dinlediğinizde sadece dikkatle dinleyin. Sonraki dinlemelerinizde AJ. Hoge’un sorduğu sorulara yüksek sesle cevap verin. Dinlediğiniz her şeyi anlamayabilirsiniz ya da sorulara cevap verirken hata yapabilirsiniz. Hiç endişe etmeyin, hata yapmaktan korkmayın. Hatalardan öğrenmeyi öğrenin.

Mini Story dersleri ya da Dinle ve cevapla dersleri, akıcı İngilizce konuşma yeteneği kazanmak için mükemmeldir. Bu dersler, öğrenciyi dersin içinde pasif bir unsur olmaktan çıkarıp otomatik konuşma becerisi kazandırmaktadır. Bir başka deyişle mini story dersleri, interaktif ingilizce dersleridir.

Mini Story mp3 dersini çok önemseyin ve tekrar tekrar dinleyin. AJ. Hoge’un sorduğu sorulara mutlaka bir iki kelime de olsa cevap verin. Söylediği durumlardan sonra aaa, ooo diyerek tepkiler verin. Eksiksiz ve doğru cevap vermek önemli değildir. Önemli olan çabuk ve hızlı cevap verme refleksi kazanmaktır.

Birinci seviyeden sonra ders setlerinde POV mini story, yani Effortless English gramer dersleri karşımıza çıkıyor. Bu dersleri de birkaç kere dikkatlice dinleyin. Commentary mp3 yorum dersinde, o dersin konusuyla ilgili AJ. Hoge’un yorumlarını dinleyebilirsiniz. Bunları ingilizce dinleme dersleri olarak ele alıp, ilginizi çekiyorsa dinleyebilirsiniz. AJ. Hoge kişisel gelişim, yönetim ve daha birçok konuda kendini yetiştirmiş reknki bir kişidir. Bazı yorum dersleri ilginizi çekebilir, ama hepsini dinlemek zorunda değilsiniz.

Günlük çalışma programı olarak çalışma zamanınızı bölebilirsiniz. Bu iyi bir çalışma yöntemidir. Örneğin sabahları 30 dakika, işe giderken 30 dakika, öğle tatilinde ya da eve dönerken 30 dakika ve yatmadan önce 30 dakika dersleri dinleyebilirsiniz. Hergün iki saat dinlemek en iyisidir.

Effortless English Sitesine gitmek için tıklayın

Effortless English Kuralları:

Comments

19 Yorum on İngilizce Nasıl Çalışmalıyım

 1. Çiğdem Makıroğlu Türkcan on Fri, 26th Nov 2010 2:11 pm
 2. Merhaba,
  İngilizce öğrenme ile ilgili çok açıklayıcı ve ayrıntılı konulara detaylara değinmişsiniz. ingilizcemi geliştirirken çok yardımcı olacağına inanıyorum.
  takip ediyorum ve öğretilerinizin devamını bekliyorum.

 3. Yonetici on Fri, 26th Nov 2010 2:35 pm
 4. Merhaba Çiğdem,
  Yorumun için teşekkür ederim. Yazılarımızla sizlere yardımcı olduğumuzu bilmek bizi daha da cesaretlendiriyor. Bütün arkadaşlara yorumları için teşekkür ederiz.

 5. iskender on Sat, 16th Apr 2011 10:39 am
 6. meslek lisesi mezunuyum .Bozuk egitim sisteminin kurbanı olduk yıllarca .İnternetin devreye girmesi çok büyük bir avantaj.Siteyi yapanlara ve tüm emegi geçen arkadaşlara çok çok teşekür eder başarilarının devamını diliyorum

 7. sibel on Mon, 6th Feb 2012 2:39 pm
 8. çok mantıklı ve olması gerektiği gibi bir eğitim sistemi hem kendim hem çevrem için tavsiyede bulunup faydalanılması gerektiğini düşünüyorum

 9. Murat Özkaynak on Wed, 6th Jun 2012 1:50 am
 10. Çok faydalını bir site emeğinize sağlık. ANCAK bir sorun varki indirdiğim ingilizce konuşmalarında, konuşmayı yapan adam insanın beynini patlatıyor. Çok itici konuşması var sanki ses kaydında karşındaki ile kavga ediyor. Biraz daha yumşak olsaydı daha iyi olurdu.

 11. admin on Wed, 6th Jun 2012 7:17 am
 12. Merhaba Murat Özkaynak, sitemizi beğendiğiniz için teşekkür ederim. İndirdiğim ingilizce konuşma derken Effortless English derslerini ve AJ Hoge’u kastediyorsanız, biraz abartılı bir anlatımı olduğunu kabul ediyorum. Bunu da ders esnasında bilinçaltı öğrenmenin en iyi şekilde olması için özellikle yapıyor zaten.

  Ama bence AJ Hoge’un sesi ve anlatımı sizin düşündüğünüz gibi itici değil aksine keyiflidir. Tüm dünyada ve şimdilerde Türkiyede Effortless English‘in çok tutulmasının sebebinin de bu olduğunu düşünüyorum. Yorumlarınızı bizimle paylaştığınız için tekrar teşekkür ederim.

 13. sevgi on Fri, 21st Dec 2012 10:23 am
 14. Merhaba,

  Sitenizi bugün gördüm ve çok beğendim. Tavsiyenizle Effortless English satın almak istedim ancak sadece Power English Lessons lar satışta. Orta derecede ingilizce bilenler için Effortless Eng. daha faydalı olduğunu belirtmiştiniz. Acaba orta derece için Power ağır gelebilir mi? ya da Effortless English setini alabileceğim başka bir site var mıdır?
  Teşekkürler

 15. admin on Fri, 21st Dec 2012 11:37 am
 16. Merhaba Sevgi, sitemizi beğendiğin için teşekkür ederim. Effortless English kurucucu AJ Hoge, son çıkarmış olduğu Power English setini daha ön planda tutmak istiyor. O yüzden Original Effortless English setini biraz geri planda tutuyorlar.

  Orta derece İngilizce bilenler için Original Effortless English daha faydalıdır demek istemiyorum. Bu ilk sette 4 seviye olarak dersler bölünmüş ve birinci seviyede AJ Hoge’un konuşma hızı daha yavaştır. O yüzden konuşmaları daha rahat anlayabilme açısından bir avantaj olabilir demek istemiştim.

  Ancak Power English seti de gerçekten içerik olarak harikadır. Eğer seviye olarak okuduğunuz ve dinlediğiniz günlük İngilizceyi anlayabilecek durumdaysanız Power English derslerini almanızı tavsiye ederim. Ancak yine de Original Effortless English İngilizce setini almak istiyorsanız buraya tıklayarak bu setin ödeme sayfasına gidip derslerinizi alabilirsiniz.

 17. sevgi on Fri, 21st Dec 2012 12:53 pm
 18. İlginiz için çok teşekkürler sevgili admin 🙂
  Umarım denemek için mail adresime birkaç ders gönderebilirler. Power seti için deneme talebinde bulundum. Deneyip sitenizde bir kullanıcı yorumu yapabilirim 🙂

 19. admin on Fri, 21st Dec 2012 12:59 pm
 20. Rica ederim Sevgi, Ancak Power English derslerinin deneme sürümü gibi bir uygulma maalesef yok. Daha önce sitemizde Effortless English derslerine örnek teşkil edecek bir ders paylaşmıştım. Buraya tıklayarak bilgisayarınıza indirebileceğiniz ders örneklerini görebilirsiniz. Burada, İngilizce eğitim seti başlıklı yazıya girip dersleri bilgisayarınıza indirin ve bir kaç gün boyunca çalışın. Mini story derslerindeki sorulara yüksek sesle cevaplar vermeye çalışın.

  Power English seti içindeki derslerin metodu aynı bu örnekteki gibidir. Sadece derslerin içeriği farklıdır. İyi çalışmalar diliyorum.

 21. Mustafa on Wed, 26th Dec 2012 8:29 pm
 22. Öncelikle çok faydalı bir anlatım olmuş teşekkürler..
  Beginner seviyedeki birinin buna başlaması faydalı olurmu?Yani hocanın dediğini genel olarak anlamalımıyız yoksa kısmen parça parça anlamak yeterli olurmu?
  Evetse hangisinden başlamalı?

 23. admin on Thu, 27th Dec 2012 11:51 am
 24. Merhaba Mustafa, Effortless English İngilizce setleri, okuduğu ve dinlediği günlük İngilizceyi anlayabilen ama akıcı İngilizce konuşamayanlara yardımcı olmak için geliştirilmiş derslerdir. Bu setlerde Türkçe destek yoktur. O yüzden beginner yani başlangıç seviyesindeki arkadaşlar için uygun değildir. Ama siz ben biraz anlayabiliyorum diyorsanız Original Effortless English setini deneyebilirsiniz.

 25. merve on Thu, 23rd May 2013 1:38 pm
 26. okumadım b e n çünkü soru istiyordum

 27. kübra bozkurt on Fri, 16th Aug 2013 1:27 pm
 28. öncelikle çok teşk güzel bir site çok işime yarayacağından eminim tşk admin

 29. kübra bozkurt on Fri, 16th Aug 2013 1:31 pm
 30. admin power seti için ne yapmam lazım e- mailimden bişiler gönderecem

 31. admin on Fri, 16th Aug 2013 1:35 pm
 32. Merhaba Kübra Bozkurt, yorumların için teşekkür ederim. Power English İngilizce setiyle ilgili tam olarak ne yapmak istediğinizi yazabilirseniz yardımcı olmaya çalışayım.

 33. kübra bozkurt on Fri, 16th Aug 2013 1:36 pm
 34. effortless englisha naıl çalışırım admin cevap veririn

 35. admin on Fri, 16th Aug 2013 2:05 pm
 36. Effortless English İngilizce setine nasıl çalışmanız gerekliğini İngilizce çalışma rehberimizde anlatmıştık.

  […] Effortless English derslerini nasıl çalışmanız gerektiğini daha önce yayınladığımız İngilizce çalışma rehberi yazımızızdan öğrenebilirsiniz. Effortless English programı hakkında detaylı bilgi almak ve […]

Bu dersle ilgili ne düşünüyorsunuz? Sormak istediğiniz bir şey var mı?...