İngilizce Öğrenmek Ne Kadar Sürer?

ingilizce-ogrenmek-ne-kadar-surerNe kadar zamanda İngilizce öğrenebilirim? Bu soruyu son zamanlarda çok sık duymaya başladım. Şimdi bu soruya biraz açıklık getirerek cevap aramaya çalışalım. Öncelikle bu sorunun kesin bir cevabı yoktur. Daha doğrusu cevap sizsiniz. Bazı arkadaşlar İngilizce öğrenmek için bir kursa giderek veya bazı kitapları bitirerek akıcı bir konuşmaya sahip olacaklarını düşünebilirler.

Ancak İngilizce öğrenme süresi, ne gittiğiniz kurslara ve hocalara, ne de okuduğunuz kitaplara bağlıdır. İngilizce öğrenme süresinin uzunluğu; sizin bu işe ayırdığınız zamana, İngilizce öğrenme isteğinize ve mevcut İngilizce seviyenize bağlıdır.

Bir de hangi seviyeye kadar İngilizce öğrenmek istiyorsunuz? Okuduğunuzu anlayacak ve yazışma yapabilecek kadar mı? Yoksa İngilizce filmleri ve dizileri anlayacak kadar mı? Bu konuda da ideal olan akıcı İngilizce konuşabilecek kadar öğrenmektir. Şimdi aşağıdaki videoyu izleyip açıklamaları okuyalım. Böylece umarım kendi İngilizce öğrenme durumunuza göre bir süre tahmini yapabilirsiniz.

İngilizce Konuşmak Ne Kadar Sürer?

YouTube video

Merhaba, ben Effortless English Programından AJ Hoge. Bana en çok sorulan sorulardan biri de, Effortless English sisteminde akıcı İngilizce konuşmak ne kadar zaman alır? Veya akıcı İngilizce konuşmak ne kadar sürer? İngilizce öğrenenler bu soruları bana sürekli soruyorlar ve benden 4 ay – 8 ay gibi kesin bir rakam bekliyorlar.

Ama elbette ki kesin bir rakam vermek imkânsızdır. Çünkü herkes farklıdır. Bu sizin ne kadar İngilizce çalışacağınıza bağlıdır. Her gün çalışacak mısınız yoksa arada bazı günleri atlayacak mısınız? Sadece ve tamamen Effortless English dersleriyle çalışıp hızlı sonuçlar mı almak istiyorsunuz? Yoksa hala ders kitaplarından çalışıp gramer kurallarını mı ezberlemeye çalışacaksınız? İşte bunlar da sizi yavaşlatacaktır.

Psikolojiniz nasıl olacak? Çok iyi motive olup, enerji dolacak ve kendinizi harika hissedecek misiniz? İngilizce öğrenme hakkında heyecanlı ve tutkulu musunuz? Yani işte bütün bu şeyler sizin akıcı, güvenli ve sağlam bir İngilizce konuşma zamanınızı etkileyecektir.

Akıcı İngilizce Nedir?

Diğer bir konu da, akıcı İngilizce konuşmaktan kastettiğinizin ne olduğudur. Akıcı konuşmak, insandan insana farklılık gösterir. Bazı insanlar, akıcı İngilizce konuşmak istiyorum derken anlaşılır ve kendinden emin bir şekilde iletişim kurabilmeyi kasteder.

Bir Amerikalı veya Kanadalı gibi süper İngilizce konuşmak değil tabi. Sadece günlük hayat için yeteri kadar iyi iletişim kurabilmektir. İşte bu akıcılığın en genel tanımıdır. Ama bazı insanlar, akıcı İngilizce konuşmak istiyorum derken akıllarından geçen, tıpkı bir İngiliz ya da Amerikalı gibi süper İngilizce konuşmaktır.

Gördüğünüz gibi bunlar da akıcı İngilizce konusunda iki farklı yaklaşımdır. Yani, ne kadar sürede akıcı İngilizce konuşabilirim sorusuna kesin bir cevap vermem çok zordur. Bu sorunuza cevap vermek için sizinle ilgili tüm bu ayrıntıları bilmem gerekir. Ancak genel olarak bir cevap verecek olursak, Effortless English derslerini çalışarak ortalama altı ayda akıcı İngilizce konuşacağınızı söyleyebilirim. Sadece Effortless English derslerini kullanarak ve hergün çalışarak bunu yapabilirsiniz.

Akıcı İngilizce konuşmak dediğimizde, yeterince anlaşılır ve güvenli olarak konuşmayı kastediyoruz, çok mükemmel ve hatasız İngilizce konuşmayı değil. Belki İngilizce öğrenmek için uzun zaman harcadınız ve yüz bin kelime bilmiyor olabilirsiniz. Ama yine de daha az kelime bilgisiyle duygu ve düşüncelerinizi açık ve doğru olarak ifade edebilirsiniz. Bu şekilde de insanlar sizi anlayabilir. Eğer duraksamadan konuşabiliyorsanız ve kelimeler ağzınızdan doğal ve otomatik olarak çıkabiliyorsa işte bu akıcı İngilizce konuşmaktır. Bütün İngilizce kelimeleri bilmenize gerek yoktur.

O halde Effortless English derslerini kullananlar için benim cevabım budur. Söylemiş olduğum şeyleri uygulayarak ortalama altı ayda akıcı İngilizce konuşabilirsiniz. Motivasyonunuz çok iyi olursa, tüm enerjinizi, dikkatinizi ve tutkunuzu İngilizceye katarsanız Effortless English dersleriyle bunu çok rahat başarabilirsiniz.

Günde en az bir saat Effortless English derslerini dinleyerek İngilizce konuşursunuz. Ama motivasyonunuz ve enerjiniz düşükse akıcı İngilizce konuşmak daha uzun zaman alacaktır. Benim cevabım budur. Ama siz daha hızlı sonuçlar almak isterseniz, o zaman İngilizce öğrenme konusundaki enerjinizi, motivasyonunuzu, heyecanınızı ve tutkunuzu arttırmanız gerekir.

Effortless English derslerini bekli günde iki saat veya daha fazla dinleyerek, konsantrasyon, enerji ve dikkatinizi arttırarak daha hızlı sonuçlar alabilirsiniz. Özetle başarınız, kendi kontrolünüzdedir.

Effortless English Nedir?

Effortless English, okuduğu ve dinlediği İngilizceyi anladığı halde, akıcı İngilizce konuşamayan yetişkinler için hazırlanmış bir İngilizce eğitim setidir. Yukarıdaki videoda izlediğiniz AJ Hoge, hazırladığı mp3 formatındaki özel derslerle İngilizce konuşmayı geliştirmenize yardımcı olur.

Özellikle mini story adını verdiği dersleri tekrar tekrar dinleyip, bu derste size sorduğu basit sorulara yüksek sesle cevaplar vererek (dinle ve cevapla dersleri) İngilizce anlama ve konuşma becerinizi çok hızlı ilerletebilirsiniz. Effortless English sistemiyle ilgili ayrıntılı bilgi için burayı tıklayın. Effortless English sisteminin hızlı ve kolay İngilizce öğrenmek için uyguladığı 7 kuralını ve yorumlarını aşağıdaki bağlantılara tıklayarak okuyabilirsiniz.

Effortless English indirmek için tıklayın!

Effortless English İle İngilizce Öğrenmek:

Paylaşmak Güzeldir:

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir