LRE Kural 1: İngilizce Kelime Ezberleme Tekniği

Bir süre önce sizlere pratik İngilizce konuşma becerisini geliştirmek için Learn Real English İngilizce setinden bahsetmiştik. Bu setin eğitim metodunun dayandığı 7 kuralın her birini özet olarak açıklayıp, ilgili video dersi ve ücretsiz mp3 dinleme dersiyle birlikte sizlerle paylaşmaya başlıyoruz. Birinci kuralımız İngilizce kelime ezberleme konusuyla ilgilidir.

İngilizce öğreniyorum diyenlerin en çok zorlandığı konuların başında İngilizce kelime ezberleme problemi gelmektedir. Yani başlangıç düzeyinde gerekli olan bir takım gramer kurallarını öğrendikten sonra artık temel düzeyde okuduğunuz metinleri ve dinlediğiniz konuşmaları anlayabilmek için iyi bir İngilizce kelime alt yapınızın olması gerekiyor. Bunun içinde her gün birçok yeni kelime öğrenmek zorundasınız.

İngilizce kelime ezberleme konusundaki problemlerden biri de, öğrenilen kelimelerin çabuk unutulmasıdır. Sağlam bir şekilde öğrendiğinizi düşündüğünüz bazı İngilizce kelimeler bile bir süre sonra tekrar edilmediği zaman unutulacaktır. Bu yüzden yeni öğrendiğiniz İngilizce kelimeler düzenli aralıklarla tekrar edilmelidir.

Bu konuda piyasada pek çok bilgisayar programı ve mobil uygulama bulunmaktadır. Bunlardan bazılarını hali hazırda kullanıyor olabilirsiniz. Bizim bu yazıda üzerinde duracağımız konu ise bir takım yazılım veya mobil uygulamalardan çok bir teknikle ilgilidir.

İngilizce kelime ezberleme tekniği

Pratik İngilizce konuşma seti olan Learn Real English sistemi, dünyaca ünlü dil bilimcilerin yaptıkları araştırmaların sonuçlarına göre hazırlanmıştır. Buna göre Dr. James Asher tarafından yapılan bir araştırmada tek kelimelere odaklanmak yerine İngilizcede phrase dediğimiz kelime gruplarına odaklanmanın en az 3-4 kat daha iyi sonuçlar verdiği ortaya konmuştur. Buna göre birinci kuralımız:

Tek İngilizce kelimeleri değil, kelime gruplarını öğrenin ve tekrarlayın.

Şimdi bu kuralımızı biraz açalım. Bir İngilizce metni veya kitabı okurken yeni bir İngilizce kelime karşınıza çıktığı zaman, sözlükten onun anlamını öğrenip bir kenara not edip çalışmak yerine, o kelimeyi yanındaki kelimelerle birlikte yazıp öğrenin ve bu şekilde tekrar yapın. Eğer kelimeyi tek başına yazıp öğrenmeye çalışırsanız, beyniniz bu kelimeyle bağlantı kuracak bilgi bulamadığı için güçlü bir öğrenme gerçekleştiremez. İşte bu yüzden aynı kelime bir daha karşınıza çıktığında tekrar tekrar sözlüğe bakma ihtiyacı duyarsınız. Sonuçta bir İngilizce kelime öğrenmek ve onu hatırlamak çok uzun zamanınızı alabilir.

İngilizce kelime ezberlemeTek kelimeleri öğrenmeye çalışmanın ortaya çıkardığı diğer bir sorun, size hiç gramer katkısı sağlamamasıdır. Ama öğreneceğiniz kelimeyi cümlede geçtiği kelimelerle birlikte çalışmak, aynı zamanda size kolay gramer öğrenme fırsatı da sağlayacaktır. Bu sayede gramer kurallarını çalışmak zorunda kalmadan İngilizce dil bilgisini de çalışıp öğrenmiş olursunuz.

Konuyu toparlayacak olursak, İngilizce kelime ezberlemek için onları tek tek yazıp çalışmak yerine, cümle içinde birlikte kullanıldığı (önündeki ve arkasındaki) kelimelerle beraber yazıp çalışın. Yani kelime gruplarını veya cümleleri yazıp öğrenin ve bu şekilde tekrarlayın.  Bu çalışmanın size faydalarını şöyle özetleyelim;

  • 3-4 kat daha hızlı İngilizce kelime ezberleme imkanı verir
  • İngilizce kelimeleri daha kolay hatırlar, uzun süre unutmazsınız
  • Yalnızca kelime değil, gramer de öğrenmiş olursunuz
  • İngilizce kelimelerin sadece anlamlarını değil, doğru kullanımını da öğrenirsiniz.

Şimdi konuyla ilgili videomuzu aşağıda izleyebilirsiniz. Bu videoda Learn Real English seti öğretmenlerinden A.J. Hoge’u dinleyeceksiniz. Video anlatım dili tamamen İngilizce olduğu için, İngilizce öğrenmeye yeni başlayanlar anlamayabilirler. Onlar için konuyu yukarıda özetlemiştik.

Learn Real English Kural 01 Video:

YouTube video

Ayrıntılı bilgi için burayı tıklayın!

Ücretsiz İngilizce dersi indir:

Bu videonun mp3 formatında dinleme dersini ve pdf formatındaki yazılı metnini bilgisayarınıza indirmek için aşağıdaki linki tıklayın. Mp3 dersini isterseniz telefona veya mp3 playere aktarıp tekrarlı bir şekilde istediğiniz yerde istediğiniz zaman dinleyebilirsiniz.

Download mp3 listening & Pdf text of the lesson!

Learn Real English seti, İngilizce öğreniyorum ve anlıyorum ama konuşamıyorum diyenlerin konuşma becerisini geliştirme amacıyla hazırlanmıştır. İngilizce seviyesi orta ve üzerinde olanlar için çok uygun bir settir.

Seti İndirmek İçin tıklayın!

İngilizce başlangıç ve orta seviye arasındaki arkadaşlarımız için, bu setle aynı eğitim tekniğini kullanan Rahat İngilizce eğitim setini öneriyoruz. Rahat İngilizce mini hikaye derslerinde kullanılan soru-cevap yöntemiyle İngilizce kelimelerin anlamlarını cümle içerisinde tekrarlı olarak çok etkili bir şekilde öğrenebilirsiniz.

 

Paylaşmak Güzeldir:

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir