Kural 2: İngilizce Gramer Çalışmayın

Bugün Effortless English ikinci kuralını öğreneceğiz. Yabancı dil eğitiminde hep tartışılan bir konuya parmak basmış olacağız. Buna göre İngilizce gramer çalışmak, konuşmayı geliştirir mi? İkinci kuralımız pek çok insanı şaşırtır. Kuralımız: “Gramer Kurallarını Çalışmayın” Bunun size biraz tuhaf geldiğini biliyorum. Çünkü bu zamana kadar gördüğünüz ingilizce eğitimi boyunca, gittiğiniz heryerde, size hep gramer kurallarını çalışmanız söylendi.

Peki, şimdi kendinizi bir düşünün yıllarca okullarda İngilizce gramer çalışmak işe yaradı mı? Belki de çok uzun zamandır gramer kuralları odaklandınız. Bu kadar ingilizce gramer çalıştıktan sonra; kolayca, çabucak ve otomatik olarak ingilizce konuşabiliyor musunuz? Cevabınız hayır ise, Neden? Aslında bu sizin suçunuz değil. Sebep, bu zamana kadar çok fazla ingilizce gramer çalıştınız. Çünkü öğretmenleriniz size böyle yapmanızı söyledi.

İngilizce gramer çalışma konuşmayı engelliyor mu?

Peki, İngilizce gramer çalışmak neden bu kadar kötüdür? Çünkü gramere odaklandığınızda, İngilizceyi analiz etmeye odaklanırsınız. Bir başka deyişle İngilizceyi (gramer kurallarını) düşünürsünüz. İngilizce yazma konusunda bunun bir zararı yoktur. Çünkü yazarken zamanınız vardır. Hızlı yazmak zorunda değilsiniz, yavaş olabilirsiniz.

Ancak İngilizce konuşma konusunda aynı durum söz konusu değildir. İngilizce konuşurken ve dinlerken yavaş olamazsınız. Bir sürü gramer kuralını düşünmek için zamanınız yoktur.  Biri size soru sorduğunda onu hemen cevaplamanız gerekir.

ingilizce-gramer

Gramer öğrenmeden nasıl cümle kuracağız?

Peki, yerli konuşmacılar grameri nasıl öğrenirler? Mesela biz, Türkçe konuşmayı öğrenmeden önce hiç gramer çalıştık mı? Ortaokul ya da liseye kadar gramer kurallarını hiç görmedik. Yıllar sonra okullarda öğrendiğimiz dil bilgisi kurallarını doğru yazabilmek için öğreniriz. O zaman konuşmalarımızda grameri nasıl doğru kullanmayı öğrendik? Cevap, Dinleyerek öğrendik. Çocukluğumuzdan beri tekrar tekrar doğru gramer dinledik ve bu şekilde öğrendik.

Siz de, doğru ve doğal grameri geliştirmek için bol bol dinlemelisiniz. Okuyarak da gramerinizi geliştirebilirsiniz. Ama ders kitapları ve gramer kitapları okumayın, kolay ve eğlenceli kitaplar okuyun. Daha sonraki Effortless English kurallarında, ingilizce gramer kurallarını çalışmadan nasıl otomatik ve doğru gramer öğreneceğinizi anlatacağız.

Ama şimdilik, bu kuralımızı uygulayın. İngilizce gramer çalışmayın. Gramer kurallarına odaklanmak, ingilizce konuşmanıza zarar verir. Gramer kitaplarınız varsa atın gitsin, ya da bir başkasına verin. Şimdi Effortless English ikinci kuralı hakkında ayrıntılı bilgi için aşağıdaki videoyu izleyelim.  Effortless English üçüncü kuralımızda görüşünceye kadar hoşça kalın.

YouTube video

Effortless English Club

Effortless English seti mi, yoksa Rahat İngilizce mi kullanmalıyız?

Effortless English dersleri, orta ve ileri seviyede olan, anlıyorum ama konuşamıyorum diyen arkadaşlar için hazırlanmıştır. Mini story dinle ve cevapla dersleriyle, dinleyerek ve pratik yaparak İngilizce konuşmanızı çok hızlı ilerletebilirsiniz. Ancak bu set Türkçe destekli olmadığından yeni başlayanlar için uygun değildir. Bir başka ifadeyle, yukarıdaki videoyu izlediğinizde, duyduklarınızı %80 veya daha fazla oranda anlayabiliyorsanız Effortless English seti sizin seviyeniz için uygun demektir.

Yeni başlayanlar ve biraz temel bilgim var ama ilerletmek istiyorum diyenler için Rahat İngilizce eğitim setini öneriyoruz. Tıpkı Effortless English sisteminde olduğu gibi, Rahat İngilizce setinde de TPRS metoduyla yani mini hikaye dinle ve cevapla dersleriyle İngilizceyi dinleyerek, pratik yaparak ve konuşarak öğrenebilirsiniz.

Effortless English Yazılarımız:

Paylaşmak Güzeldir:
17 Comments

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir