Dinleme ve Konuşmaya Dayalı Lingusta Metodu

YouTube video

Ücretsiz dersleri indirmek için tıklayın!

Bu yazımda İngilizce öğrenmekte olan kişilerin geçtiğimiz 4 yılda epey bir aşina olduğu Lingusta Metodu’ndan bahsedeceğim.

Mevcut yabancı dil eğitim yöntemlerinin verimsizliği yeni metot ve yöntemlerin ortaya çıkmasına neden oluyor. Lingusta Eğitim 2013 yılında büyük bir vaat ile yola çıkıyor.

Başlangıç seviyesinden adım adım toplam 100 günde Intermediate seviyede akıcı İngilizce konuşma garantisi sunacak kadar iddialılar. Geride kalan 4 yılda 40 bin öğrenci ile bunu başardıklarını ifade ediyorlar. Çevremden bana gelen bilgiler de bunu destekler nitelikte.

Metodun Özellikleri

Lingusta Metodu dinleme ve konuşmaya dayalı bir dil eğitim yöntemi. Audio Lingual eğitim yaklaşımı üzerine kurulu. Öğrencinin kendi kendine, hızlı, kolay ve keyifli bir şekilde öğrenmesini sağlıyor.

Klasik yabancı dil eğitim yaklaşımından farklı olarak, belki de en önemli özelliği, ”biliyorum fakat konuşamıyorum” durumunun önüne geçmesi. Çünkü öğrenilen her şey konuşmaya dayalı olarak öğretiliyor.

konuşarak İngilizce öğren italki

Bunu organik öğrenim olarak adlandırıyorlar. Tıpkı anadilimiz olan Türkçeyi çocukken önce dinleyerek, taklit ederek ve ardından konuşarak öğrendiğiniz gibi İngilizceyi öğrenmenizi sağlıyorlar.

Lingusta’ya göre grameri büyük oranda dinleme ve konuşma üzerinden öğrenmek mümkün. İlkokula henüz başlamamış dört beş yaşlarında bir çocuk ile sohbet ettiğinizde Türkçe gramer kurallarına uygun bir şekilde konuştuğunu gözlemlememizi buna bağlıyorlar. Bence bu konuda pek de haksız sayılmazlar.

Yani cümle kurulumları, kalıplar, fiil çekimleri, zamanlar, bağlaçlar ve aklınıza gelebilecek tüm gramer konularını çocuklar henüz okuma ve yazma öğrenmeden önce dinleyerek, taklit ederek ve transfer ederek yani konuşarak öğreniyorlar.

Eğitim programlarını ‘’aynı yaklaşımı neden yabancı dil öğrenirken kullanmayalım?’’ sorusundan hareketle geliştiriyorlar. Süreci daha hızlı, kolay ve keyifli hale getirmenin yolunun aslında buradan geçtiğini belirtiyorlar.

Hafıza Tekniği

Lingusta Metodu çeşitli hafıza tekniklerini de içerisinde barındırıyor. Yeni öğrenilen kelime ve kalıplar, Hermann Ebbinghaus’un keşfettiği unutma eğrisine dayalı olarak planlanıyor.

Bu plana göre yapılan aralıklı tekrarlama unutulmak üzere olan her kelime veya kalıbı doğru zamanda tekrarlatarak uzun dönemli belleğe yerleşmesini sağlıyor.

İngilizce Dersleri

Lingusta metodu

Audio tabanlı İngilizce derslerini Mp3 player ve geliştirdikleri LingApp mobil uygulama üzerinden çalışılabilmek mümkün.

Başlangıç seviye dersleri hakkında daha detaylı bilgi almak isterseniz Lingusta.com.tr adresinden ücretsiz deneme derslerine eposta adresiniz ile kaydolmanız yeterli. Tanışma seansı videosu ve ücretsiz audio dersler denemeniz için sizi bekliyor.

Ayrıca 2016 yılında ileri seviye İngilizce (Upper Intermediate) programını da kullanıma sunmuşlar. Bu eğitim ilk programın devamı niteliğinde. Intermediate seviyeden başlıyor bir üst seviyeye çıkıyor.

Her iki İngilizce eğitim programı da 99 ana ders ve 99 okuma dersinden oluşuyor. Ana dersler yaklaşık 30 dakika uzunluğunda. Okuma dersleri ise 5 dakika civarında.

Lingusta Metodu’nun hem genel İngilizce seviyesini geliştirme hem de konuşma becerisini geliştirme açısından çok faydalı olduğu kabul edilen bir gerçek. Denemenizi tavsiye ederim.

Paylaşmak Güzeldir:
70 Comments

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir