Dinleme ve Konuşmaya Dayalı Lingusta Metodu

Ücretsiz dersleri indirmek için tıklayın!

Bu yazımda İngilizce öğrenmekte olan kişilerin geçtiğimiz 4 yılda epey bir aşina olduğu Lingusta Metodu’ndan bahsedeceğim.

Mevcut yabancı dil eğitim yöntemlerinin verimsizliği yeni metot ve yöntemlerin ortaya çıkmasına neden oluyor. Lingusta Eğitim 2013 yılında büyük bir vaat ile yola çıkıyor.

Başlangıç seviyesinden adım adım toplam 100 günde Intermediate seviyede akıcı İngilizce konuşma garantisi sunacak kadar iddialılar. Geride kalan 4 yılda 40 bin öğrenci ile bunu başardıklarını ifade ediyorlar. Çevremden bana gelen bilgiler de bunu destekler nitelikte.

Metodun Özellikleri

Lingusta Metodu dinleme ve konuşmaya dayalı bir dil eğitim yöntemi. Audio Lingual eğitim yaklaşımı üzerine kurulu. Öğrencinin kendi kendine, hızlı, kolay ve keyifli bir şekilde öğrenmesini sağlıyor.

Klasik yabancı dil eğitim yaklaşımından farklı olarak, belki de en önemli özelliği, ”biliyorum fakat konuşamıyorum” durumunun önüne geçmesi. Çünkü öğrenilen her şey konuşmaya dayalı olarak öğretiliyor.

Bunu organik öğrenim olarak adlandırıyorlar. Tıpkı anadilimiz olan Türkçeyi çocukken önce dinleyerek, taklit ederek ve ardından konuşarak öğrendiğiniz gibi İngilizceyi öğrenmenizi sağlıyorlar.

Lingusta’ya göre grameri büyük oranda dinleme ve konuşma üzerinden öğrenmek mümkün. İlkokula henüz başlamamış dört beş yaşlarında bir çocuk ile sohbet ettiğinizde Türkçe gramer kurallarına uygun bir şekilde konuştuğunu gözlemlememizi buna bağlıyorlar. Bence bu konuda pek de haksız sayılmazlar.

Yani cümle kurulumları, kalıplar, fiil çekimleri, zamanlar, bağlaçlar ve aklınıza gelebilecek tüm gramer konularını çocuklar henüz okuma ve yazma öğrenmeden önce dinleyerek, taklit ederek ve transfer ederek yani konuşarak öğreniyorlar.

Eğitim programlarını ‘’aynı yaklaşımı neden yabancı dil öğrenirken kullanmayalım?’’ sorusundan hareketle geliştiriyorlar. Süreci daha hızlı, kolay ve keyifli hale getirmenin yolunun aslında buradan geçtiğini belirtiyorlar.

Hafıza Tekniği

Lingusta Metodu çeşitli hafıza tekniklerini de içerisinde barındırıyor. Yeni öğrenilen kelime ve kalıplar, Hermann Ebbinghaus’un keşfettiği unutma eğrisine dayalı olarak planlanıyor.

Bu plana göre yapılan aralıklı tekrarlama unutulmak üzere olan her kelime veya kalıbı doğru zamanda tekrarlatarak uzun dönemli belleğe yerleşmesini sağlıyor.

İngilizce Dersleri

Lingusta metodu

Audio tabanlı İngilizce derslerini Mp3 player ve geliştirdikleri LingApp mobil uygulama üzerinden çalışılabilmek mümkün.

Başlangıç seviye dersleri hakkında daha detaylı bilgi almak isterseniz Lingusta.com.tr adresinden ücretsiz deneme derslerine eposta adresiniz ile kaydolmanız yeterli. Tanışma seansı videosu ve ücretsiz audio dersler denemeniz için sizi bekliyor.

Ayrıca 2016 yılında ileri seviye İngilizce (Upper Intermediate) programını da kullanıma sunmuşlar. Bu eğitim ilk programın devamı niteliğinde. Intermediate seviyeden başlıyor bir üst seviyeye çıkıyor.

Her iki İngilizce eğitim programı da 99 ana ders ve 99 okuma dersinden oluşuyor. Ana dersler yaklaşık 30 dakika uzunluğunda. Okuma dersleri ise 5 dakika civarında.

Lingusta Metodu’nun hem genel İngilizce seviyesini geliştirme hem de konuşma becerisini geliştirme açısından çok faydalı olduğu kabul edilen bir gerçek. Denemenizi tavsiye ederim.

Paylaşmak Güzeldir:

“Dinleme ve Konuşmaya Dayalı Lingusta Metodu” üzerine 69 yorum

 1. ben lingusta ileri seviye paketini aldım…
  Orta seviyede bir inglizcem var ama ilk paketide merak ediyorum..
  Bir anlaşma yapalım…(yalnızca maddi durumu iyi olmayanlar için)
  Bu ilk paketi alan birisinden bana ses kayıtlarını göndermesini rica ediyorum…bende ona ileri seviyenin ses kayıtlarını göndereceğimm…

  Cevapla
  • Arkadaşlar merhaba, ücretli olarak satılan Lingusta eğitim setinin farklı leveldeki derslerinin site ziyaretçilerimiz tarafından değiştirilmesini doğru bulmuyoruz. Bu amaçla paylaşılan mail adreslerini yorumlardan kaldırıyoruz. Lingusta ders değişimi için yorumlarda mail adreslerinizi paylaşmayın lütfen. Anlayışınız için teşekkür ederiz.

   Cevapla
 2. Başlangıç seviyesi ses dosyalarını bana gönderecek arkadaşa minnettar kalırım. Benim gibi durumu müsait olmayanlar için büyük bir iyilik yapmış olursunuz.

  Cevapla
 3. arkadaşlar başlangıç setine ihtiyacım var, elinde olan ve uygun fiyata verebilecek birisi var ise benimle iletişime geçebilir mi?

  Cevapla
 4. arkadaşlar ileri setine ihtiyacım var, elinde olan ve uygun fiyata verebilecek birisi var ise benimle iletişime geçebilir mi?

  Cevapla
 5. Merhaba
  Baslangıç seti bende var fakat ileri seviye olanına ihtiyacım var ve butcem olmadıgından alamıyorum. Benimle paylaşan olursa çok mutlu olurum

  Cevapla
 6. Arkadaşlar bana başlangıç ve orta seviye ulaştıran arkadaşlara ileri seviyeyi atabilirim.
  İleri seviye aldım fakat yoğun geldi.

  Cevapla
 7. Merhaba ileri setine ihtiyacım var, elinde olan ve uygun fiyata verebilecek birisi var ise benimle iletişime geçebilir mi?

  Cevapla
 8. Merhaba bende başlangıç seviyesi var. İleri seviyesi için yardımcı olabilir misiniz. Bendekileri de istediğiniz şekilde size gönderebilirim.

  Cevapla
   • Telif hakkı ihlalinin cezası ağırdır : Yasak cihaz veya programlar Madde 245/A- (Ek: 24/3/2016-6698/30 md.) (1) Bir cihazın, bilgisayar programının, şifrenin veya sair güvenlik kodunun; münhasıran bu Bölümde yer alan suçlar ile bilişim sistemlerinin araç olarak kullanılması suretiyle işlenebilen diğer suçların işlenmesi için yapılması veya oluşturulması durumunda, bunları imal eden, ithal eden, sevk eden, nakleden, depolayan, kabul eden, satan, satışa arz eden, satın alan, başkalarına veren veya bulunduran kişi, bir yıldan üç yıla kadar hapis ve beşbin güne kadar adli para cezası ile cezalandırılır.

    Cevapla
   • Korsan satış ve paylaşım suçtur ve 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezası vardır! Bununlada kalmaz 5000 iş gününe kadarda para cezası ile karşılaşırsın.

    Cevapla
 9. İlgili kişiye ,telif hakları Lingusta Eğitim Ve Bilgi Teknolojileri Ltd. Şti. ye ait olan kişiye özel lisanslı, ikinci el satılamaz ürünü korsan olarak satmaktasiniz. Telif hakkı ihlali 1 yıl ila 3 yıl hapis ve ağır para cezaları olan bir suçtur. Bu suç teşkil eden ilanı kaldırmamanız durumunda hakkınızda suç duyurusunda bulunulacaktir.Legal Hukuk Bürosu.

  Cevapla
  • Bu sitede, söz konusu setin satışı kesinlikle yapılmamaktadır. Kullanıcıların yaptıkları yorumlarda iletişim bilgilerini paylaşmalarına ve birbirleriyle bu bilgileri paylaşmalarına izin verilmemektedir. Birçok yorumun altına site yöneticisi olarak, bu setin satışının ve değiş tokuş yapılmasının yasal olmadığı hakkında bilgilendirme yapılmıştır.

   Cevapla
   • Bi bak istersen e-maillerini rumuz olarak kaydediyorlar. Burada ciddi bir açık var ve biz uyarımızı yaptık. Paylaştığım şey orman kanunu değil yasa ya göre bu yapılanın suç olduğu ve bunun sizin sitenizide bağladığıyla alakalıdır.

    Cevapla

Yorum yapın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.