Süper Hızlı İngilizce Öğrenin

Yıllardan beri okullarda İngilizce eğitimi görüyoruz. Bu da yeterli gelmiyor, özel İngilizce kurslarına katılıyoruz. Onca emek verdikten ve zaman harcadıktan sonra neden istediğimiz seviyede İngilizce öğrenemiyoruz. Neden istediğimiz gibi akıcı İngilizce konuşamıyoruz?

İşte bu yazımızda, yukarıdaki soruların cevabını bulacaksınız. Aşağıda, hızlı ingilizce öğrenme tekniklerini uygulayarak verimliliğinizi nasıl arttıracağınızı açıklamaya gayret edeceğiz. Ayrıca bu dersin orjinal ingilizce mp3 ve pdf dersini de aşağıdaki indirme bağlantısına tıklayarak bilgisayarınıza indirebilirsiniz.

Süper Hızlı İngilizce Öğrenin

İngilizce öğrenirken gramere değil, içeriğe odaklanın. İçerik derken neyi kastediyorum? Yani, iletişime ve anlamlı bilgiye odaklanarak ingilizce öğrenin. Birçok okul ve çoğu öğrenci, dilin mekanik kısmına odaklanırlar. Onlar fiillerin yapılarını çalışırlar. Edatları, zarfları ve kuralları çalışırlar. Sanki ölü bir şeymiş gibi, dili analiz ederler. Tüm bu geleneksel teknikler çözümseldir, analitiktir. Ama ingilizce, analiz edeceğiniz ölü bir şey değildir. O yaşayan bir dildir. İngilizce bir iletişim aracıdır.

Beyniniz, yaratılışı itibariyle dil öğrenme konusunda harikadır. Beyniniz dil öğrenmeye uygun yaratılmıştır. Fakat dili, beyninizin alışık olduğu yollardan öğrenmelisiniz. Beyninizi kurallarla sıkarsanız, yavaş öğrenirsiniz. Dili analiz etmeye çalışırsanız yavaş öğrenirsiniz. Ders kitaplarını çalışır ve bir sürü test çözmeye kalkarsanız yavaş öğrenirsiniz.

Beyniniz süper hızlı ingilizce öğrenme makinesidir. Onu doğru kullanırsanız çok hızlı öğreneceksiniz. İşte size beyninizi mutlu ederek çok hızlı ingilizce öğrenme teknikleri:

 • Hikayelerle ingilizce öğrenin. Beynimiz hikayeleri çok sever. İşte bu, en eski ve en doğal iletişim kurma şeklidir.
 • Yapıya değil, anlama odaklanın. Bir başka deyişle, gramer kurallarına takılmayın. Onun yerine anlama ve anlamış olmaya odaklanın.
 • İngilizcenin müziğini dikkatlice dinleyin. Telaffuzu geliştirmek için, İngilizce konuşanların tonlamalarını çok dikkatli dinleyin. Tıplı müzik dinliyormuş gibi dinleyin.
 • Sevdiğiniz konuları seçip çalışın. Sadece ilginizi çeken, hoşunuza giden, anlamlı bulduğunuz ve sizi eğlendiren şeyleri okuyun ve dinleyin. Çalıştığınız şey size zevkli gelmiyorsa, başka bir şey bulup çalışın.
 • Kolay okuma parçaları okuyun, ders kitapları değil. Tekrar ediyorum, beynimiz hikayeleri sever, sıkıcı ders materyallerinden nefret eder. Ders kitaplarını yakın gitsin. Onların yerine kolay, eğlenceli ve ilginizi çeken kitaplar okuyun. Bol bol okuyun.
 • Arkadaş edinin, gruplara katılın. İngilizce iletişim içindir. Öyleyse diğer ingilizce konuşanlarla iletişim kurun. Yanlış yapmayı hiç kafanıza takmayın. Gramer kurallarını kafanıza takmayın. Sadece rahat olun ve iletişim kurun.

Gülümseyerek, eğlenerek, anlamlı konulara odaklanarak beyninizi mutlu edeceksiniz. Ve mutlu beyinler çok hızlı öğrenir. Beyninize dost olan işte bu stratejileri kullanarak, ingilizce konuşma gelişiminizi 2-4 kat daha hızlı arttırın. Eğlenmenize bakın ve akıcı ingilizce konuşun.

Kaynak: Effortless English Club

Bu dersin ingilizce mp3 ve pdf dersini indirmek için buraya tıklayın!

Hızlı ve Kolay İngilizce Öğrenme Eğitim Setleri:

Bir çok yazımda okullarda takip edilen klasik yöntemlerin yanlışlarından bahsediyorum. Gerçekten de okullarda; ilk okul yıllarından başlayıp, üniversite eğitimi de dahil senelerce İngilizce dersleri görüyoruz. Ama yine de İngilizceyi bir türlü halledemiyoruz. İstediğimiz gibi anlayıp konuşabilecek duruma gelemiyoruz. O yüzden bu yanlış yöntemleri artık kullanmayın diyorum. Onun yerine çok daha hızlı ve kolay İngilizce öğrenebileceğiniz eğitim setlerini kullanmanızı öneriyorum.

rahat-ingilizce-seti3Tavsiye ettiğim setlerin başında Rahat İngilizce eğitim seti geliyor. Bu seti, sıfırdan İngilizce öğrenmeye başlayacaklar ve biraz temel bilgisi olup orta seviyeye çıkmak isetyenler için öneriyorum. Artık İngilizce öğrenmek için ders kitapları okumak, test çözmek, gramer ve kelime ezberlemek yok. Sadece eğlenceli İngilizce hikayeler dinleyin ve kolay sorulara cevap verip konuşarak İngilizce öğrenin.

Orta ve ileri seviye arkadaşlar için Effotless English sistemini takip etmelerini öneriyorum. Bu setler tamamen İngilizce anlatımlı olup yeni başlayanlar için uygun değildir. O yüzden yeni başlayanlar Rahat İngilizce setini kullansınlar. Anlıyorum ama konuşamıyorum diyen orta ve üzeri seviyedekiler Effortless English‘in son sürümü olan Power English setini kullanabilirler. Bu set İngilizceyi otomatik olarak anlayıp konuşabilme becerisi kazanmanız için en iyi kaynaklardan biridir.

Konuyla ilgili yazılarımız:

Paylaşmak Güzeldir:

“Süper Hızlı İngilizce Öğrenin” üzerine 21 yorum

 1. Absolutely right. This is so amazing way for learn to english or any language . So i’m trying to learn Turkish with this way ,so i can say that is very helpful to me 🙂
  greetings from spain, gorusmek uzere 🙂

  Cevapla
  • Merhaba Sergio, yorumun için teşekkür ederim. Bir dahaki sefere yorumunu Türkçe yazmayı dene 🙂 böylece Türkçeni geliştirebilirsin. iyi şanslar..

   Cevapla
 2. Merhabalar..Oncelikle sitenizi,verdiginiz ipuclarini cok cok begendim,gercekten yararli bi site olmus..Tebrik ederim ve basarilarinizin devamini dilerim..
  Bu yazinizda anlamadigim bi nokta var.Gramere takilmayin anlama odaklanin demissiniz gramer yapisini incelemeden cumleyi nasil anlicaz peki ? O kismi anlamadim..
  Tesekkurler..

  Cevapla
  • Merhaba Derya Yücel, yukarıdaki yazıda da anlatmaya çalıştığımız gibi, İngilizceyi doğal yollarla yani beynimizin sevdiği gibi öğrenirseniz çok daha hızlı ve kolay İngilizce öğrenebilirsiniz. Özellikle okuduğunuz ve dinlediğiniz İngilizceyi anlayabiliyor ancak akıcı ingilizce konuşamıyorsanız gramer kuralları çalışmak size fayda vermez. Bu konuda ayrıntılı bilgi için Çocuklar gibi İngilizce öğren makalemizi okuyabilirsiniz.

   Elbette İngilizce öğrenmeye yeni başlayanlar temel ve basit gramer öğrenmelidir. Ancak, iyi ingilizce konuşmayı geliştirmek amacıyla gramer kurallarına boğulmak, testler çözmek işe yaramaz. Çünkü konuşurken düşünmek için vakit yoktur. Otomatik olarak konuşmak gerekir. Tıpkı Türkçemizi konuşurken yaptığımız gibi, konuşma otomatik olmalıdır. Detaylı bilgi için Kural 2: Gramer Çalışmayın yazımızı okuyun.

   Cevapla
 3. meraba admin öncelikle bu başarılı sayfanız için teşekkür ediyorum 🙂 Bizim sınıfta bir kız var ve bu metodla yani film izleyerek ingilizceyi süper okuyor ve anlıyor ama ben bunu yapacağıma inanamıyorum çünkü çok zaman alıyor gibime geldi tahmini ne kadar sürer bu çalışma? Şimdisen teşekkürler 🙂

  Cevapla
  • Merhaba Şeyma, bu çalışmanın belli bir süresi yoktur. Yani ne kadar çalışacağınız size bağlıdır. İngilizce çalışmalarınızın tamamı da İngilizce filmler izlemekten ibaret olmamalıdır. Bence sizin sınıftaki kızın başarısı; İngilizceyi sevmesi, onu bir tutku haline getirip hergün düzenli olarak vakit ayırmasından geliyor.

   Siz de İngilizcede kendinizi geliştirmek ve çok iyi olmak istiyorsanız, her gün düzenli olarak en az 1-2 saat çalışmalısınız. İngilizce çalışma zamanınızın çoğunu (yüzde seksen) İngilizce dinleme aktivitelerine ayırın. Kolay İngilizce hikayeler okuyun. İngilizceyi bir ders olarak görmeyin, onu sevin ve zevk için öğrenin, yani öğrenmekten zevk alın. Ayrıntılı tavsiyelerimiz için İngilizce çalışma rehberimizi okuyun.

   Cevapla
 4. Dil kurslarında genellikle 0 dan başlatır. yavaş yavaş öğretir. Üstelik bazılarınında saatlik 50-60 tl veya daha fazla ücret talep edilir. Çok iyi bir konuya değinmişsiniz. Benim anladığım kadarıyla, okuluna gitmeden önce doğal olarak öğrenin demişsiniz 🙂 yada ben yanlış anladım. Örnek olarak bir bebek 12-18 aylıkken kelimeleri seçmeye başlar.Tebrik edildiğinde, kızıldığında yada sevildiğinde, kelimeleri anlar. duygularını anlar. bir süre sonra temel ihtiyaçlarını söyler. soru sorar. sorulan soruyu cevaplar. zaten 4 yaşına geldiğinde konuşmayı sökmüştür. Sadece kelime hazinesini zenginleştirmesi gerekmektedir. Yani konuşmadan önce hemen okula başlamamıştır. Sizin anlattıklarınızdan ben bu örneği çıkarttım.Umarım yanlış anlamamış, yada yanlış anlatmamışımdır.
  Benim birde bir sorum olacaktı.
  günde 1-2 saat kendinize bunun için vakit ayırın demişsiniz. Bu vakiti nasıl değerlendireceğimizi, tablo şeklinde yada yazarak anlatabilirmisiniz acaba? Herşeyden önce bir işte başarılı olabilmek için hedef , kararlılık ve Bir plana uyulması gerektiğini düşünmekteyim. Tekrardan Bilgileriniz için Çoook Teşekkür ederim.

  Cevapla
  • Merhaba Sinan, öncelikle yorumlarını bizimle paylaştığın için teşekkür ederim. Söylediklerine büyük ölçüde katılıyorum. Ancak tam olarak İngilizceyi okula gitmeden önce öğrenin demek istemedim. Bu konuda daha ayrıntılı bilgileri Çocuklar gibi İngilizce öğrenme yazımızda paylaştık.

   Kısaca toparlayacak olursak İnsan beyni dil öğrenmek için çok elverişlidir. Doğru teknikleri kullanırsak çok daha hızlı ve kolay İngilizce öğrenebiliriz. Kitaplara gömülerek, gramer kurallarını ve kelime listelerini ezberleyerek İngilizce öğrenmek çok zordur. İlk başlangıç için kurslara gidilebilir ama özellikle İngilizce konuşma konusunda bence bir çok kurs yanlış tekniklerle eğitim veriyor. Doğru teknikler konusunda Effortless Englsih 7 kuralını incelemenizi tavsiye ediyorum.

   Sorunuza gelince, günlük İngilizce çalşımalarınızı bölerek yapın. Yani sabah 45 dakika, akşam üzere 45 dakika ve yatmadan önce 45 dk. gibi. Çalışma zamanınızın çoğunu (%80) dinlemeye ayırın. Zor parçalar yerine kolay ve sevdiğiniz parçaları dinleyin ve okuyun. Detaylı çalışma programı için İngilizce çalışma rehberimizi okuyun.

   Cevapla
 5. merhaba ben ingılızce ogrenmek ıstıyorum ama hanı sıkıcı olmıcak bı sekılde sıtenızde sadce ıngılızce kesıme karsıaında yazılısı ve okunusunun ıldugu bı bolum varsa yönlendirırmısınız Benı lutfen tesekkurler..

  Cevapla
 6. mrh ben ingilterede master yapacagım ve bunu ıcın ıelts sınavına hazırlanıyom altı ay bayunca yogun ıngılızce kursuna katıldım fakat temel konuları ogrensemde readıng wrıtıng ve speakıng konularında pratık ve akıcı deıglım bunun ıcın nasıl bır calısma yontemı ızlemelıyım bu arada lıstınıng de cok ıyı degılım. tesekkurler

  Cevapla
  • Merhaba Mebrure, İngilizce listening ve speaking becerilerinizi geliştirmek için Effortless English derslerini kullanmanızı tavsiye ederim. Effortless English 7. kuralında anlatılan soru cevap tekniği ile İngilizce dinleme ve konuşma becerinizi, otomatik olarak ve çok hızlı bir şekilde geliştirebilirsiniz.

   Reading ve Writing becerileri, bir birine bağlı olup bol bol okuma yaparak geliştirebileceğiniz becerilerdir. Bu konuda özellikle kolay okuma parçalarını tercih etmenizi tavsiye ederim.

   Cevapla
 7. Merhaba..İngilizce setlerimizden almak istiyorum fakat hangisinden başlayacağımı bilemedim biraz İngilizce biliyorum. Example;hi! I’m Kezban, I’m 37,I’m form turkeygibi çok basit kelimelerle kendimi anlatabiliyor veya anlıyorum…cevap verirseniz mutlu olurum.

  Cevapla
  • Merhaba Kezban, sitemizde sizlere tanıttığımız Effortless English İngilizce setlerinde Türkçe destek olmadığından yeni başlangıç seviyesinde olan arkadaşlara önermiyorum. Yeni başlayanlar için Rahat İngilizce eğitim setini tavsiye ediyorum. Ancak Effortless English setlerini, okuduğu ve dinlediği günlük temel İngilizceyi anlayabilen ama istediği gibi akıcı İngilizce konuşamayan arkadaşlara önemle tavsiye ediyorum.

   Şimdi Effortless English videosunu izleyin. Dinlediklerinizin %70’ini anlayabiliyorsanız Effortless English İngilizce setini almayı düşünebilirsiniz.

   Cevapla
  • Merhaba katy, herşeyden önce şunu belirtelim ki, İngilizce öğrenmek öyle çok kısa sürede olabilecek bir şey değildir. Bir de sizin İngilizce öğrenmekten kastettiğiniz tam olarak nedir? Yani günlük hayatta akıcı İngilizce konuşabilecek kadar mı öğrenmek istiyorsunuz, yoksa okuduğunuzu anlayacak kadar veya sınavlardan geçecek kadar mı? Önce buna karar vermeniz lazım. Ayrıca İngilizce öğrenmeyi ne kadar istiyorsunuz? Bu konuda ne kadar istekliyseniz bu işe o kadar zaman ayırabilirsiniz demektir. İngilizceye ayırdığınız vakit de sizin ne kadar sürede öğreneceğinizi belirleyecektir. Tabi şu anki İngilizce seviyeniz de, bundan sonraki çalışma sürenizi etkileyecektir.

   Sözü biraz dolandırdım biliyorum ama bu konuda kesin bir cevap veremeyiz. Sorunuzun cevabı kişiden kişiye ve yukarıda söylediğim şartlara göre değişir. Son olarak bir örnek vereyim, buradan kendinize göre bir kıyaslama yaparsınız. Orta seviye İngilizce bilgisi olan, yani okuduğu ve dinlediği günlük basit İngilizceyi anlayabilen biri, Her gün en az iki saat İngilizce çalışarak 5-6 ayda akıcı İngilizce konuşabilecek seviyeye gelebilir. Tabi nasıl çalıştığınız da önemlidir. Bu konuda İngilizce çalışma rehberimizi okuyabilirsiniz.

   Cevapla
 8. Meraba.Uzun zamandir siteyi ziyaret edemiyordum.Makaleye gelince cok guzel olmus.Ama bi sey kafama takildi.Soylermisiniz baska bir arkadas olmadan yani, biriyle ingilizce iletisime girmeden ingilizce calismak ingilizce potensiyelimizi dusururmu?Eger dusururse ne hadar zarar verir?Cevabinizi heyecanla bekliyorum.

  Cevapla
  • Merhaba Fidan, yazdığın yorum otomatik olarak onaylandığı için ben yorumunu görmemişim, o yüzden cevapsız kalmış kusura bakma lütfen. İngilizce seviyenizi ve potansiyelinizi korukam için yapmanız gereken en iyi çalışma dinlemektir. Mümkünse her gün iki saat (en az bir saat) İngilizce dinleyin. Dinlediğiniz şeyler rahat anlayabileceğiniz kadar kolay olmalı. İngilizceyi hiç konuşmasanız bile, birileriyle iletişim kurmasanız bile, dinleyerek İngilizcenizie hem koruyabilir ve hem de geliştirebilirsiniz.

   Cevapla
 9. Ben İngilizceyi ana dilim gibi konuşmak istiyorum.Yani hem hızlı hem akıcı konuşmak.Bunun yanı sıra yabancı biriyle sohbet edebilecek kadar İngilizce öğrenmeyi diliyorum.Bana yardımcı olabilir misiniz?

  Cevapla
  • Merhaba Ecrin, tam istediğiniz gibi çok iyi İngilizce konuşmak için İngilizceyi severek öğrenmeli ve her gün 2 saat (veya en az bir saat ama her gün mutlaka) İngilizceye vakit ayırmalısınız. Bol bol İngilizce dinleyin. Kolay İngilizce hikayeler okuyun ve dinleyin. Sitemize paylaştığımız diğer yazılarımızı da okuyun. Çok faydalı bilgiler ve faydalı İngilizce öğrenme tekniklerini keşfedeceksiniz. Başarılar diliyorum.

   Cevapla
 10. Yabancı bir ülkeye gittiğim zaman karşımdaki insan ne kadar hızlı İngilizce konuşursa konuşsun onu anlayabilmek ve aynı şekilde ona cevap verebilmek istiyorum.Ayrıca aksanımın yerli biri gibi iyi olmasını diliyorum.Bu konuda bana yardım eder misiniz?

  Cevapla
  • Merhaba Nazlı, İngilizceyi duyduğunuz anda anlayabilme ve akıcı konuşabilmenin temelinde bol bol dinlemek vardır. Size öncelikli tavsiyem günde en az bir saat İngilizce dinleme çalışması yapmanız olacaktır. Neyi ve nasıl dinlemeniz gerektiği konusunda, Effortless English 3. kuralını okumanızı tavsiye ederim.
   Otomatik olarak İngilizce konuşma becerisi kazanma ve aksan (telaffuz) geliştirme konusunda ise soru-cevap tekniği mükemmel bir çalışmadır. Bu çalışmadan kısaca bahsetmek gerekirse, özel hazırlanmış İngilizce mini hikaye derslerini dinlersiniz. Sonra bu hikayeyle ilgili size sorulan kolay sorulara yüksek sesle cevap verirsiniz. Böylece İngilizce konuşma refleksiniz çok hızlı gelişir. Soru cevap tekniğini kullanan programlardan size tavsiyem; başlangıç ve orta seviye için rahatingilizce.com ile orta ve ileri seviye arkadaşlar için Power English İngilizce setidir.

   Cevapla

Yorum yapın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.