Kural 1: Phrase Halinde İngilizce Kelimeler Öğren

Bu yazıda İngilizce kelimeler öğrenmenin en hızlı ve kolay yolunu keşfedeceksiniz. Bir önceki dersimizde Effortless English metodunu sizlere tanıtmış ve Effortless English sisteminin 7 kuralı olduğundan bahsetmiştik. Bu yazımızda Effortless English metodunun birinci kuralını öğreneceğiz.

Şimdi biraz gözlerinizi kapatın ve otomatik olarak İngilizce konuştuğunuzu düşünün. Söyleyeceğiniz cümleleri kafanızda kurmadan, düşünmeden, tercüme etmeden konuşuyorsunuz. Konuşurken İngilizce kelimeler ağzınızdan kolayca ve otomatik olarak dökülüyor. Karşınızdaki insanlar konuşurken onları anlamak için çaba sarf etmenize gerek kalmıyor.

İngilizce Kelimeler Grup Olarak Daha Kolay Öğrenilir

İşte bunu yapmak için ingilizce çalışma yönteminizi değiştirmeniz gerekiyor. İlk yapmanız gereken şey kelime ezberlememek. Evet, yanlış duymadınız.  İngilizce kelimeleri ezberlemeyin diyoruz. Yani tek kelimelere odaklanmak yerine İngilizce phrase (birkaç sözcükten oluşan ifade) öğrenin. Dr. James Asher yaptığı araştırmada, phrase ile öğrenenlerin, tek tek kelime öğrenenlere göre 4-5 kat daha hızlı öğrendiğini kanıtlamıştır.

İngilizce kelimeler

Aşağıdaki video dersimizde, Effortless English öğretmeni A.J. Hoge birinci kuralımızı anlatıyor. Videoyu izleyin ve altındaki açıklamaları okuyun.

Effortless English Kural 1: Daima Phrases öğrenin ve tekrarlayın, tek tek İngilizce kelimeler değil.

Effortless English birinci kuralı, tıpkı diğer 6 kural gibi çok basit ve çok güçlüdür. Birinci kuralımız şu: Tek İngilizce kelimeler yerine, her zaman Phrases (kelime grupları) öğrenin. Phrase bir cümlenin tamamı değil bir parçasıdır, bir sözcük grubudur. Örneğin “hate” kelimesini öğrenmek istiyorsunuz. Klasik İngilizce eğitiminde bunu bir kenara yazıp, sözlükten anlamını bulup ezberlemeye çalışırsınız. Eski İngilizce öğrenme yöntemiyle, muhtemelen okullarda ve İngilizce kurslarında bir sürü tekil kelimeyi yazıp ezberlemeye çalıştınız. Bu iyi bir öğrenme metodu değildir. Bunun yerine yeni kelimeleri grup olarak çalışmak çok daha iyidir.

Çalıştığınız, dinlediğiniz ya da okuduğunuz İngilizce parçalarında geçen yeni kelimeyi, cümle içinde geçtiği kelime grubuyla birlikte yazıp öğrenmeye çalışın. Yani hate kelimesini tek yazmak yerine örneğin “john hate ice cream” kelime gurubunu birlikte öğrenin.

Phrase öğrenmenin faydası nedir? Bir phrase size sadece kelimenin anlamını değil, pek çok bilgi de verir. Birincisi, phrase hatırlaması kolaydır. Çünkü zihninizde bir resim canlandırmanıza yardımcı olur. Özellikle phrase’i not ettiğiniz parçada geçen anlamı hatırlamanızı sağlayarak yeni kelimenizi daha kolay öğrenirsiniz. Zihninizde canlanan hikaye detayları size bir sürü bilgi parçacığı sunarak öğrenmenize yardımcı olur.

İngilizce Gramer Öğrenmenizi De Sağlar

Phrase öğrenmenin ikinci faydası, aynı zamanda gramer öğrenmektir. Sadece yeni kelimeyi değil aynı zamanda yeni kelimeyle birlikte doğru gramer kullanmayı da otomatik olarak öğrenirsiniz. Çocukların dil öğrenmede kullandıkları yöntem de budur. Çocuklar konuşmayı öğrenirken tek tek kelimelere odaklanmazlar. “john hate ice cream” örneğimizde olduğu gibi, fiilin sonuna üçüncü tekil şahısta “S” eklemeyi otomatik olarak öğrenirsiniz.

Gramer kurallarını bilmenize gerek yok. Phrase ile çalışarak bunu otomatik yaparsınız. Bunu klasik yöntemle yapamazsınız. Yani klasik yöntemde sadece kelimeyi öğrendiğinizden cümle içinde kullanırken hatalar yaparsınız. Mesela hate kelimesini sözlükten anlamını bulup tekrarlayarak öğrenirseniz ilerde konuşmalarınızda “he hate icecream” diyebilirsiniz. Eklemeniz gereken “s” takısını kolayca unutabilirsiniz.

Sonuç olarak, yeni bir kelime bulduğunuzda bunu phrase olarak kaydedin. İlerde tekrar yaparken yine phrase olarak tekrarlayın. Bu şekilde çalışırsanız hem otomatik gramer öğrenirsiniz, hem de İngilizce kelimeler ve anlamlarını daha çabuk,  kolay ve kolay ezberlemiş olursunuz. Aynı zamanda kelimeyi doğru kullanmayı da öğrenmiş olursunuz. İngilizce çalışırken bu kuralımızı mutlaka uygulayın. Kendinize bir phrase sözlüğü oluşturun. Yeni kelimeleri daima phrase olarak öğrenin ve tekrarlayın.

Effortless English indirmek için tıklayın!

Power English İngilizce Eğitim Seti

Yeni Başlayanlar ve Orta Seviye İçin İngilizce Eğitim Seti

Yukarıda birinci kuralını öğrendiğimiz Effortless English sisteminin İngilizce setleri, Türkçe destekli olmayıp, anlatım dili tamamen İngilizcedir. Bu yüzden yeni başlayanlar ve biraz temel bilgisi olanlar için uygun değildir. Bu setler, okuduğu ve dinlediği İngilizceyi anlayabilen ama konuşamayanlar için tasarlanmıştır. Mesela yukarıdaki videoyu izlediğinizde, anlatılanları yüzde seksen, doksan oranında anlıyorsanız Effortless English setleri sizin için uygundur.

rahat-ingilizce-seti3Sıfırdan İngilizce öğrenmek isteyenler, yani İngilizceye yeni başlayanlar ve okullardan biraz temel bilgisi olanlar için Effortless English setleri ile çok benzer öğrenme teknikleri kullanan Rahat İngilizce eğitim setini öneriyorum.

Bu sette, İngilizcede en çok kullanılan gramer konularını öğrenebileceğiniz 20 bölüm vardır. Her bölümde yaklaşık 10 dakikalık bir gramer dersi, ortalama 17 dakikalık bir mini hikaye dersi, ve bir adet extra dersi bulunmaktadır. Tüm dersler mp3 formatında dinleme derslerinden ve bunların yazılı dokümanlarından (pdf)  oluşur.

Mini hikaye derslerinde, tekrarlı soru cevap yöntemini kullanarak daha ilk derslerden itibaren konuşarak İngilizce öğrenebilirsiniz. Bu dersle İngilizceyi dinleyerek öğrenecek ve konuşma pratikleri yapmış olacaksınız.

Extra Dersleri İle İngilizce Kelimeler Öğren

Extra dersinde ise, mini hikayede kullanılan kelime ve cümlelerin anlamlarını yukarıda öğrendiğimiz Effortless English birinci kuralındaki teknikle hızlı ve kolay bir şekilde öğreneceksiniz. Yani İngilizce kelimeleri tek tek değil, cümle içinde öğrenmiş olacaksınız.

Extra derslerinde tam olarak şunu yapıyoruz. Önce mini hikayemizde geçen cümleleri İngilizce olarak dinliyoruz. Hemen ardından bu cümlelerin Türkçe anlamlarını dinliyoruz. Yani kelimelere tek tek anlam vermek yerine o cümlenin anlamını komple öğreniyoruz. Böylece bir anlam bütünlüğü içerisinde dinlediğimiz İngilizce kelimeler, beynimizde gerekli alanlara en doğru ve hızlı şekilde kaydedilmiş oluyor.

Ücretsiz Örnek Dersleri İndirin Kendiniz Deneyin

Rahat İngilizce seti içerisinden bir bölümü ücretsiz olarak şuradaki yazımızdan indirebilirsiniz. Böylece Extra dersleriyle hızlı ve kalıcı İngilizce kelimeler öğrenme olayını bizzat kendiniz denemiş olursunuz.

Rahat İngilizce setiyle ilgili ayrıntılı bilgi için www.rahatingilizce.com sitesini ziyaret edebilirsiniz. Bu konuyla ilgili sormak istediklerinizi ve düşüncelerinizi aşağıdaki yorum bölümünden bize iletebilirsiniz.

Paylaşmak Güzeldir:

“Kural 1: Phrase Halinde İngilizce Kelimeler Öğren” üzerine 19 yorum

 1. merhaba gerçekten çok mantıklı bir öğrenme sistemi bünün eğitimini ne şekilde alabilirim beni bilgilendirirmisiniz..

  Cevapla
  • Merhaba Hakan, Effortless English sistemiyle ingilizce öğrenenler, daha hızlı ve kolay ingilizce öğrenirler. Bir süre sonra da akıcı ingilizce konuşma becerisi kazanırlar. Öncelikle sitemizdeki Effortless English kurallarını ve yazılarını okuyup, Effortless English videolarını izlemeni tavsiye ediyorum.

   Effortless English öğrenme sistemini iyice öğrendikten sonra seviyene ve tercihine göre Effortless English ya da Power English ingilizce eğitim setlerinden birini almanı tavsiye ederim. Ders setlerini alıp, bilgisayarına nasıl indireceğini anlatan videoyu buraya tıklayarak izleyebilirsin. Dersleri nasıl çalışacağını öğrenmek için İngilizce çalışma rehberimizi okuyabilirsiniz.

   Cevapla
 2. Merhaba , Gerçekten faydalı bir yöntem.Kelimeler tane tane çıkıyor ve anlamamak için hiç bir sebep yok.Zamanla akıcı bir seviyeye ulaştıracağını düşünüyorum…
  Yakın bir zaman da effortless english setini alabilirim.

  Cevapla
 3. kelime gruplama yöntemiyle öğrenmek gerçekten akıllıca. hem gramer öğreniyorsun hem de hızlanıyorsun. lisanca.com sitesindede buna benzer şeyler gördüm. bu yöntem gerçekten çok faydalı.

  Cevapla
 4. ben sıfırdan ingilizce ögrenmek istiyorum ama ne yapacagımı hiç bilmiyorum benimki sadece bir merak ama kararlıyım bir şekilde ögrenmem lazım nereye girecegim nasıl başlayacagımı ne yapmam gerektigini yazarmısınız yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim
  saygılarımla

  Cevapla
 5. seti almak için gerekli olanları girdikten sonra This transection has been decline yazıyordu acaba sorun nedendir

  Cevapla
  • Merhaba Burak,
   Muhtemelen kredi kartınızda bir problem olmuş ve ödeme reddedilmiştir. Kartınızın internetten ödeme yapmaya açık olup olmadığını bankanızdan kontrol etmenizde fayda var.

   Cevapla
 6. Merhaba, katılmış olduğum bir seviye tespit sınavında Intermediate seviyesinde çıktım.ancak konuşma çok yetersiz.sitedeki videoların da yüzde 70 ni anlıyorum .hangi seti almam gerekir? Bir de konuşmamız bu program ile nasıl ilerleyecek?

  Cevapla
  • Merhaba Ayhan, seviyenize en uygun İngilizce eğitim setini belirleyebilmek için şöyle bir yol izleyelim. Öncelikle buraya tıklayıp, Power English seti içerisinden bir bölümü ücretsiz olarak bilgisayarınıza indirip bir kaç gün deneyin. Eğer bu dersleri anlamakta ve kullanmakta zorluk çekmiyorsanız Power English setini almanızı öneririm.
   Power English dersleri seviyenize ağır geldiyse Rahat İngilizce eğitim seti 6. Bölüm derslerini indirin ve bir kaç gün boyunca bu dersleri dinleyin. Benim tavsiyem önce Rahat İngilizce seti ile seviyenizi pekiştirip sonrasında Power English derslerini kullanabilirsiniz.
   Bu iki programda da İngilizce konuşma becerinizi çok hızlı geliştirebileceğiniz mini hikaye soru cevap yöntemi kullanılmaktadır. Bu hikaye derslerindeki kolay sorulara yüksek sesle cevaplar vererek çalışmak İngilizce konuşma pratiği yapmanıza, anlama ve konuşmanızı ilerletmenize yardımcı olacaktır.

   Cevapla
  • Merhaba Teymur, Evet İnternet üzerinde bir çok İngilizce dersi ve özellikle Youtube videosu bulup İngilizce öğrenebilirsiniz. Bizim tavsiyemiz başlangıç ve orta seviye için Rahat İngilizce seti, orta ve üzeri seviyedeki arkadaşlar için A.J. Hoge’un son çıkardığı set olan Power English İngilizce setidir.

   Cevapla

Yorum yapın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.