Evde Kendi Kendine İngilizce Konuşma Pratiği Nasıl Yapılır?

İngilizce konuşma pratiği, mevcut eğitim sistemimizin en büyük eksiğidir. İngilizceyi diğer dersler gibi ele almak ve kitaplarla öğretmeye çalışmak İngilizceyi bilen ama konuşamayan insanların ortak sorunu olmuştur. Bu yazımızda evde kendi kendine İngilizce öğrenmek ve konuşma pratiği yapmak isteyenler için özel bir yöntemden bahsedeceğiz.

Aslında sitemizde bu sistemden her fırsatta bahsediyoruz ancak şimdi İngilizce konuşma pratiği dersini bizzat deneyebileceğiniz bir videoyu sizlerle paylaşacağız. Ayrıntılara girmeden önce, kurslara giden veya gitmeyen İngilizce öğrenmek istiyorum diyen herkese önerimiz her gün 10 dakika da olsa pratik çalışması yapmalarıdır. Bunun için dinleme yoğunluklu dersleri olan bir İngilizce eğitim seti kullanabilirsiniz.

İngilizce konuşma pratiği

Eğitim kitaplarından İngilizce öğrenmeye uğraşmanın normal bir neticesi, anlıyorum ama konuşamıyorum demektir. Testlerde gördüğünüz İngilizce kelimeler ve de grameri muhtemelen anlayabilirsiniz. Ama işittiğini anlama ve kafanızda çeviri yapmadan İngilizce konuşma hususunda aynı başarıyı elde edemeyebilirsiniz.

İngilizce konuşma pratiği

Kolay ve etkili İngilizce öğrenme için bizim tavsiyemiz, beynimizin benimsediği dil öğrenme yöntemi olan dinleme yoluyla ve de pratik yaparak öğrenmektir. Bunu yapabilmek için sıradan dersler dinlemektense belli bir amaca yönelik olarak konuşma yeteneğini ilerletmek amacıyla hazırlanmış dersleri dinlemek oldukça hızlı netice elde etmemizi kolaylaştıracaktır.

Alt taraftaki videoda en iyi İngilizce öğrenme metodu olan kısa hikaye dinle ve cevapla çalışmasıyla nasıl çabuk ve etkili neticeler elde edeceğinizi anlatmak istiyoruz. Bu videonun Youtube sitesindeki açıklama kısmındaki bağlantıya tıklayarak Temel bilgiler 1. bölüm çalışma dosyalarını bilgisayarınıza indirebilirsiniz. Yeri gelmişken Rahat İngilizce Youtube kanalına abone olarak yeni yayınlanacak videolardan kolayca haberdar olup İngilizcenizi geliştirebilirsiniz.

Mini Hikaye Metodu ile Pratik İngilizce Öğrenme

YouTube video

Bu videoda sizinle İngilizce konuşma pratiği yapacağız. İngilizce dil bilgisi konularını ya da sözcüklerin ne anlama geldiğini bilmek yeterli olmuyor. Asıl önemli olan bildiğimiz şeyleri otomatik bir biçimde anlamak ve de konuşabilmektir.

Örneğin İngilizce öğrenme aşamasının birinci derslerinden olan İngilizce zamirler konusunu biliyorsunuz diyelim. Ancak konuşmaya çalıştığınız zaman onları akıcı bir biçimde kullanamıyorsanız yeteri kadar pratik çalışması yapmamşsınız demektir.

Hemen şimdi özel bir yöntem uygulayarak zamirlerle alakalı İngilizce dinleme ve konuşma çalışması yapacağız. Videoyu tamamladığınızda, İngilizce zamirleri nasıl akıcı bir biçimde anlayıp konuşabileceğinizi keşfetmiş olacaksınız.

İngilizcede pratik çalışması dediğimiz zaman genel hatlarıyla; Dinleme, yani dinlediğini kavrama ve de konuşma yeteneğini ilerletmeyi hedefliyoruz. Bu yeteneklerimizi ilerletip otomatik bir hale getirmek adına mini hikaye dinle ve cevapla metodunu uygulayacağız.

Dinle ve cevapla İngilizce konuşma pratiği çalışmasında işte şunları yapacağız:

  1. İlk olarak bir takım İngilizce ifadeler duyacaksınız.
  2. Daha sonra bu cümlelerle alakalı kolay sorular gelmeye başlayacak.
  3. Hemen arkasından doğru cevapları göreceksiniz…
  4. Yapmanız gereken, yanıtlar açılmadan evvel işte bu soruların yanıtını yüksek sesle söylemeye gayret etmek.

Birinci denemenizde yanıtları söyleyemiyorsanız yalnızca dinleyin. Bu çalışmayı tekrarlı bir biçimde yapacağız. Ve daha sonraki dinlemelerde yanıtları hızlı ve güvenli bir sesle çabucak söylemeye gayret edin.

Mini hikaye İngilizce konuşma egzersizi çalışmasında duyacağınız cümlelerin anlamını bilmiyorsanız, videonun sonunda bu konunun dil bilgisi ve de ekstra çalışma dosyalarını vereceğim. İşte bu derslerle, ingilizce pratik çalışmamızda duyduğunuz her bir şeyin ne anlama geldiğini ve de dil bilgisi konusunu çok kolay bir şekilde öğrenmiş olacaksınız.

Evet arkadaşlar mini hikaye dinle ve cevapla pratik çalışması dersimizi bitirdik. Umuyorum ki beğenmişsinizdir. Söz konusu çalışmadaki gayemiz, dersin dil bilgisi konusu olan İngilizce zamirleri akıcı olarak kullanabilmek, anlayıp konuşabilmek. Bunu gerçekleştirebilmenin yegane yolu da çok tekrar yapmaktan geçiyor.

Bu Derslerle Ne şekilde Tekrar Yapılır?

Hemen şimdi bu videonun youtube sayfasında olan açıklama kısmındaki bağlantıya tıklayarak söz konusu dersin bütün çalışma metaryallerini bilgisayarınıza indirin.

İndireceğiniz dosyaların aralarında;

  • Bir tane dil bilgisi konu anlatımı
  • Bir tane extra dersi ve de
  • Bir tane kısa hikaye dersi bulunmakta.

Dersler mp3 biçiminde dinleme dosyalarından oluşmaktadır. Aynı zamanda her bir dinleme dersinin bir de pdf biçiminde yazılı dokümanı mevcut. Az evvel İngilizce pratik çalışmamızda duyduğunuz cümleleri anlamadıysanız, ilk önce extra dersini birkaç defa dinleyin. Böylelikle duyduğunuz her bir şeyi sözlük dahi kullanmaya ihtiyaç duymadan anlayabileceksiniz.

İndirdiğiniz dersleri en az 1 hafta süresince her gün, bol tekrarlı bir şekilde dinleyin. Bilhassa mini hikaye İngilizce pratik dersini daha fazla dinleyin. Sorulara yüksek sesle, git gide daha çabuk ve kendinizden emin bir biçimde yanıtlarınızı söyleyin. Bu metodu bol tekrarlı bir biçimde uygulamaya devam ettiğiniz sürece, İngilizce konuşma refleksi edinmeye başlayacaksınız…

Dil bilgisi çalışarak mı, dinleyerek mi İngilizce öğrenmeliyiz?

Yeri gelmişken arkadaşlar sizin yorumlarınızı merak ediyorum. Sizce dil bilgisi çalışarak mı daha basit İngilizce öğrenebiliriz, ya da dinleyerek mi?

Cevabınızı ve düşüncelerinizi alt taraftaki yorum kısmına yazarsanız memnun olurum.

Youtube Video Dersleri İle Etkili ingilizce Öğrenme

Arkadaşlar İngilizce öğrenmek istiyorum diyenler için Youtube video derslerini takip etmelerini tavsiye ediyoruz. Bildiğiniz gibi Youtube, dünyanın en büyük 2. arama motorudur. İşte bu nedenle internet üzerinden İngilizce öğrenmek adına kullanabileceğiniz yegane platformlardan birisidir.

Akıcı ingilizce anlatım ve de kavrama yeteneğini ilerletebileceğiniz on binlerce kaliteli video derslerini Youtube sitesinde bulabilirsiniz. Aynı zamanda Rahat İngilizce eğitim seti Youtube kanalımıza da abone olarak video derslerimizi beğenirseniz memnun oluruz.

Rahat İngilizce Youtube kanalında; Kolay ingilizce ders anlatımları, ingilizce pratik çalışmaları, kolay ve hızlı İngilizce öğrenme yöntemleri paylaşıyoruz. Yeni video derslerimizden hemen haberdar olabilmek adına Youtube kanalımıza abone olmayı ve de bildirim zilini açmayı unutmayın:

https://www.youtube.com/c/Rahatingilizceseti

Paylaşmak Güzeldir:

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir