Effortless English Yorumları

Bu yazımızda Effortless English metodu ve dersleriyle ilgili sıkça sorulan sorulara ve sizlerden gelen yorumlara yer vereceğiz. Bu konu hakkında en çok merak edilenleri, aşağıda soru cevap şeklinde bulacaksınız. Sizlerden gelen yorum ve görüşleri de zamanla bu yazıya ilave ederek bu konuda geniş bir kaynak oluşturmuş olacağız.

Aşağıdaki soru ve cevapları okuduktan sonra aklınıza gelen diğer detayları, soru ve görüşlerinizi, yazının altındaki yorum bölümünden bize yazabilirsiniz. Yazdığınız yorumlardan en önemli olanlarını yazının içinde soru cevap bölümüne ilave edeceğiz.

effortless-english-yorum

Soru 1   : Sıfırdan ingilizce öğrenmek için Effortless English seti uygun mudur? Tavsiye eder misiniz?

Cevap 1: İngilizce öğrenmeye yeni başlayanlar için bu set uygun değildir. Effortless English sistemi, temel ingilizce gramer ve kelime bilgisine sahip olduğu halde akıcı ingilizce konuşamayan yetişkinler için hazırlanmıştır. Yeni başlayanlar için Rahat İngilizce eğitim setini tavsiye ederim.

Effortless English derslerinin size uygun olup olmadığını anlamak için, sitemizdeki A.J. Hoge’un aşağıdaki videosunu izleyin. Dinlediklerinizin %80’ini anlayabiliyorsanız bu set tam size göredir.

Effortless English Video

Detaylı bilgi için tıklayın!

Soru 2   : Effortless English derslerini nasıl çalışmalıyım. Derslerin çalışma sırası nedir. İstediğimiz ders setinden başlayabilir miyiz?

Cevap 2: Bu setlerinin tavsiye edilen çalışma sırası, birinci seviyeden başlayıp, ikinci ve üçüncü seviyeye sırasıyla geçmektir. Birinci seviyenin ilk dersinden başlayarak her ders setini bir hafta boyunca çalışmak önerilmektedir. Dersteki tüm kelimelerin anlamını bilseniz bile, bir sonraki ders setine geçmeyip, o dersi en az 4-5 gün çalışmanızı tavsiye ediyoruz. Çünkü önemli olan kelimenin anlamını ya da gramer yapısını bilmek değil, onları konuşurken otomatik kullanabilmeyi öğrenmektir.

Effortless English sistemindeki en önemli ders, mini story mp3 dersidir. Özellikle bu dersi tekrar tekrar dinleyip, hocanın sorduğu sorulara yüksek sesle cevap vermeniz çok faydalı olacaktır. “İngilizce nasıl çalışmalıyım başlıklı yazımızda ayrıntılı bilgiler bulabilirsiniz. Dersleri, bu şekilde, her gün iki saat çalışmaya devam ederseniz, çok yakında İngilizcenizin geliştiğini fark edecek, 5-6 ay sonra akıcı ingilizce konuşacaksınız.

Soru 3   : Effortless English setine nasıl ulaşırım, satın almak mı gerekiyor?

Cevap 3: Evet, original ders setini, Effortless English LLC resmi sitesinden satın almak gerekiyor. 97 usd olan indirimli fiyat halen geçerlidir.

İnternet üzerinde Effortless English setleriyle ilgili bir takım linklere (rapidshare ya da hotfile gibi) ve reklamlara rastlamak mümkündür. Ancak biz bu tür kopya içerikleri kesinlikle önermiyoruz. Bilgisayarınıza zarar vermek ya da özel bilgilerinizi ele geçirmek için tasarlanmış virüslerle uğraşmak istemiyorsanız bu tür sahte kopyalardan uzak durmanızı tavsiye ederiz. Ayrıca bu kadar riske girdikten sonra, sağdan soldan toparlanmış, tüm dersleri içermeyen uydurma setlerle söz konusu derslerden gerekli faydayı sağlayamamak da ayrı bir sakıncalı durumdur.

Herşeyden önce, korsan yayınlardan uzak durmayı emeğe saygının bir gereği olarak görüyoruz. Böylece, herkes ürettiği ürünün karşılığını alabilsin ve bu tür harika üretimler yapmaya devam edebilsin.

Soru 4   : Effortless English CD lerini nasıl alabilirim?

Cevap 4: Bu dersler fiziksel bir ürün olmayıp, bir CD ya da DVD üzerinde size posta ile gönderilmemektedir. Derslerin hepsi mp3 ses dosyası formatında dijital derslerdir. Dersleri hemen bilgisayarınıza indirip çalışmaya başlayabilirsiniz. Günlerce posta beklemenize gerek yoktur.

Buradaki ödeme sayfasından kredi kartınızla, paypal hesabınızla ya da google checkout hesabınızla güvenli bir şekilde ödeme yapabilirsiniz. Ödeme yaptıktan hemen sonra size gönderilen e-maildeki bağlantıya tıklayarak tüm dersleri bilgisayarınıza indirip, hemen kullanmaya başlayabilirsiniz. Dersleri indirme konusunda ayrıntılı bilgiyi şuradaki yazımızda bulabilirsiniz.

Not: Yukarıdaki bağlantıdan Power English derslerini satın alabilirsiniz. AJ Hoge’un yeni çalışması olan Power English ingilizce eğitim setini incelemek için burayı tıklayın.

Soru 5   : Derslerin kullanma süresi var mıdır?

Cevap 5: Bu seti bir kere alınca, onlar sonsuza kadar sizin olur. İstediğiniz kadar kullanabilirsiniz. Herhangi bir kullanım süresi yoktur.

Soru 6   :  Bu derslerin İngilizce konuşturma garantisi var mıdır?

Cevap 6: Effortless English memnuniyet ve para iade garantisi vermektedir. Dersleri, tarif edildiği şekilde, 6 ay kullandıktan sonra memnun kalmazsanız paranızı geri isteyebilirsiniz. Ayrıntılı bilgiyi Effortless English sitesinde bulabilirsiniz. Ama bu konuda Effortless English kurucusu A.J. Hoge kadar biz de iddia ediyoruz ki, dersleri hergün iki saat çalışıp da memnun kalmamanız imkânsız. Unutmayın, hergün iki saat çalışıyoruz. Özellikle Mini Story mp3 dersine önem veriyoruz. Başarı kendiliğinden gelecektir.

Soru 7   : Effortless English dersleri TOEFL ve IBT gibi sınavlar için faydalı olur mu?

Cevap 7: Effortless English dersleri, akıcı ingilizce konuşmayı geliştirmek için mükemmeldir. Bunun yanı sıra, bu derslerle bir sürü ingilizce kelime ve deyimi de kolayca ve kalıcı olarak öğrenebilirsiniz. Kısacası Effortless English dersleri, tüm ingilizce sınavlarınız için size çok faydalı olacaktır.

Soru 8   : Dinle ve Cevapla tekniğini kullanmak istiyorum. Mini Story mp3 (küçük hikaye) dersleri basitten başlayıp zora doğru mu gidiyor?

Cevap 8: Effortless English setinde genel olarak 3 seviye vardır. Bunlar basit seviyelerden başlayıp ileri seviyelere gider. Birinci seviyede hocanın konuşma hızı biraz daha yavaştır. Tüm seviyelerdeki, dinle ve cevapla küçük hikayelerde, hocanın sorduğu bütün sorular basittir. Buradaki soruların amacı öğrencinin bilgi seviyesini ölçmek değil, otomatik konuşma yeteneği kazandırmaktır. Dinle ve cevapla dersleriyle ilgili ayrıntılı bilgiyi buradaki yazımızdan inceleyebilirsiniz.

Effortless English Sitesine Gitmek için Tıklayın

Effortless English Kuralları:

Aşağıdaki yorum bölümünden yazımıza katkıda bulunabilirsiniz. Yorumlarınızla değer kattığınız için teşekkür ederiz.

Paylaşmak Güzeldir:

“Effortless English Yorumları” üzerine 72 yorum

  • Merhaba Yiğit, Original Effortless English ingilizce eğitim seti içerisinde bonuslarla birlikte toplam 39 ders seti vardır. Dersleri çalışmaya, birinci seviyenin ilk dersi olan “day of the dead” dersinden başlayıp sırayla gitmenizi tavsiye ederim. Her ders setini en az 4-5 gün boyunca çalışıp daha sonra sıradaki dersi çalışmaya başlayabilirsiniz.

   Power English ingilizce eğitim seti içinde ise (bonus videolar hariç) toplam 30 ders seti vardır. Bunlar da 1’den 30’a kadar numaralandırılmıştır. Power English setine de yine birinci dersten başlayarak sırayla çalışmanızı tavsiye ediyorum.

   Cevapla
 1. bence de efortless english seti ingilizceyi hiç bilmeyip de sıfırdan başlayanlar için uygun değil fakat ingilizcede belli bir seviyeye ulaşanlar için kesinlikle mükemmel bir yöntem olduğunu söylemeliyim.

  Cevapla
  • Merhaba Mustafa, yorumun için teşekkür ederim. Gerçekten de Effortless English, artık bir dünya markası olmuş durumdadır. Okullarda ve özel ingilizce kurslarında yıllardır ingilizce öğrenmeye çalışan ama bir türlü akıcı ingilizce konuşamayan binlerce insan, Effortless English dersleriyle ingilizce konuşmayı öğreniyor. Bu ingilizce eğitim setinin, alanında bir numara olduğunu söyleyebilirim.

   Cevapla
 2. merhaba benim kafam çok karıştı ben bu seti almak istiyorum seviyeme en uygun olanın power english seti olduğunu okudum fakat effortless english setinin içeriğine baktoğımda flow english vb. birçok set var en sonunda da power var sırayla çalışmamız gerekiyormuş fakat hepsine çalışacak olsam bu 6 ay değil çok uzun sürer sadece power english seti yeterli midir bu ayrı mı hangisini önerirsiniz lütfen bana yardımcı olabilirseniz çok sevinirim

  Cevapla
  • Merhaba Gamze, bu konuda kafa karışıklığı yaşamanız çok normal. Çünkü piyasada birbirine benzeyen birkaç set bulunuyor. Şimdi bunlara kısaca değinerek size yardımcı olmaya çalışayım.

   Flow English ingilizce eğitim seti, AJ Hoge ve arkadaşı Chris Moses tarafından oluşturulup piyasaya sürülmüş bir settir. sistem olarak Effortless English setlerine benzemekle birlikte içerik olarak Original Effortless ve Power English setlerinden daha zayıf kaldığını düşünüyorum. Burayı tıklayarak Flow English setini inceleyebilirsiniz.

   Bir de Learn Real English isimli başka bir ingilizce eğitim seti daha vardır ki bu set de yine AJ Hoge ve bir kaç arkadaşının ortak çalışmasıdır.

   Bu setlerin hepsini birden alıp çalışmak zorunda değilsiniz. Benim sizlere önerim (intermediate ve advanced seviye için) Power English ingilizce eğitim seti ve (intermediate seviye için) Original Effortless English setidir. Bu iki set sadece AJ Hoge tarafından oluşturulup satışa sunulmuştur. Bu setlerden her biri 6 aylık çalışma süresini kapsar. Power English ve/veya Effortless English derslerini ingilizce çalışma rehberimizde anlattığımız gibi çalışırsanız kısa sürede ingilizce konuşmanızın çok hızlı geliştiğini farkedeceksiniz.

   Cevapla
 3. Bu set tam bana göre dedim ve başladım çalışmaya, gramer ve değişik kitap cd lerden uzun zaman uğraştım ama ingilizce olmadı bir türlü beceremedim.

  İlk ders “Day Of The Dead” dersine 28 temmuz 2012 cuma günü başladım. bir hafta günde 2-3 kez çalıştım, ama hergün, hiç boşluk bırakmadan.

  İkinci Ders “A Kiss” 4 ağustos cumartesi günü başladım ve o derse de hiç boşluk bırakmadan her gün 2-3 kez çalıştım.

  üçüncü ders “Bubba’s Food” dersine de yarın 11 ağustos cumartesi başlayacağım.

  Kafaya taktım, 6 ay yani 180 gün bir gün dahi boşluk vermeden tam anlatıldığı gibi sistemi uygulayacağım. Gelişmeleri buraya ayda bir yazarım, bakalım gerçekten işe yarayacakmı.

  Cevapla
  • Merhaba Zeki Er, harika gidiyorsunuz aynen böyle devam ederseniz kısa süre sonra İngilzicenizin (özellikle konuşmanızın) çok iyi geliştiğini farkedeceksiniz.

   Burada bir kaç noktayı hatırlatmak isterim. En çok Mini Story mp3 dersini dinleyin. Bu derste AJ Hoge’un sorduğu basit sorulara yüksek sesle cevaplar verin. İlk bir iki gün cevap veremesenizde sonraki günler mutlaka cevap vererek çalışın. İngilizce çalışma rehberimizde bahsettiğimiz tavsiyelere uyarak çalışın. Gelişmeleri mutlaka bekliyoruz. İyi çalışmalar.

   Cevapla
 4. Setlerde sadece mp 3 lermi var veya bütün konuşmalar pdf olarak verilmekte mi? Özellikle Mini Story derslerinin yani soru-cevapların pdfleri var mı? Original Effortless English setinde..

  Cevapla
 5. Merhabalar,

  Bende ingilizce yönünden çok ama çok sıkıntılar yaşamaktayım.ingilizceyi iyi seviyede bilmem malesef mesleğimin için (diyorum çalıştığım işle alakalı değil) çok önemli.Bundan kendimi tatmin edecek işlerde çalışmadığım için beni tatmin etmiyor.
  Sizin bu şekilde maillere geri dönüş yapmanız içimi dökmek için iyi bir sebep oldu.
  Buradan efforles english takip eden arkadaşlarla birlikte sizin önderliğinizde takip listesi oluşturalım ve böylelikle kim ne kadar çalışmış çalışmalarında ne kadar verimlilik alıyor gibi takip ediciliğinizle bu seti alan herkese daha fazla çalışma isteği getirebilirsiniz.
  İnanıyorum ki burda başarılarımızı gören arkadaşlar bu seti almak için sabırlandırmış olacağı kanısındayım.
  Beklide ilerleyen dönemlerde effortless ingilizce seviye tesbit sınavı yapılır.

  Cevapla
 6. merhaba,
  geçenlerde arkadaşım bana bazı dökümanlar verdi ingilizce üzerine. içinde şu klasörler mevcut. bir kaçı hakkında yorumlarda bilgi var ama diğerlerini anlayamadım. ve bunlardan hangisi effortless english seti, ve üniversite okuyan ve çat pat konuşabilen birisi için hangisi daha iyi olur? bu setleri incelemek amacıyla aldım. bunlar korsan sayıldığı için ben kendim orjinalini almak istiyorum. bu yüzden çalışamaya karar vereceğim set önemli. birine karar verip onun orjinalini alacağım. aşağıdaki setler hakkında biraz bilgi verebilir misiniz?

  Learn The 7 Rules For Excellent English
  Flow English (Intermediate Level Lessons)
  Success Business Lessons
  New Method Learning English
  Real English Conversation Pack
  Power English Now

  Cevapla
  • Merhaba Emre Şahin, sizin de belirttiğiniz gibi elinizdeki materyaller korsan ve bu tür korsan malzemeler, bilgisayarınıza zarar verebilecek veya kişisel bilgilerinizi başkalarına servis edebilecek visür içerme ihtimali olduğundan asla tavsiye etmiyoruz. Okuduğunuz ve dinlediğiniz basit ingilizceyi anlayabiliyorsanız size Power English ingilizce setini almanızı tavsiye ederim.

   Elinizdeki derslerin içeriğinde tam olarak ne olduğunu, ya da eksik mi tam mı bilemiyorum. Ancak verdiğiniz isimlerden bir tahmin yürütmek gerekirse, 7 Rules For Excellen English Effortless English 7 kuralını ifade ediyor. Bu 7 kuralı sitemizde ayrıntılı ve videolu olarak sizlerle paylaşmıştık. (sağ üst köşede Effortless English yazıları başlığı altında bulabilirsiniz.)

   Flow English seti, Effortless English kurucusu AJ Hoge ile bir arkadaşının ortaklaşa çıkardıkları bir settir. Bu set fiyat olarak aynı olduğu halde, kapsam olarak Power English setinden çok daha zayıf olduğundan tavsiye etmiyorum.

   Success Business Lessons, AJ Hoge’un çıkardığı başarı dersleridir. Learn Real English seti de yine AJ Hoge ve bir kaç arkadaşının çıkardıkları başka bir settir.

   Cevapla
 7. cevabınız için teşekkür ederim. bi sorum daha olacaktı: effortless english ile power english setlerinin tam olarak nasıl bi farkı var?

  Cevapla
  • Original Effortless English seti ile Power English İngilizce seti arasında mantık ve işleyiş açısından pek fark yoktur. Derslerin içerikleri ve kelimeler farklıdır. Original Effortless English dersleri 3 seviye olarak bölünmüştür, birinci seviyedeki konuşma hızı biraz yavaştır. Diğer dersler normal konuşma hızında kaydedilmiştir. Power English setindeki dersler seviye olarak ayrılmamıştır. Her iki sette de mini story dersleri vardır. Bu derslerde AJ Hoge size sürekli kolay sorular sorar. Yine her iki sette de point of view dersleri vardır.

   Power English setindeki konular daha çok başarı, motivasyon, liderlik, kişisel gelişim gibi konularda AJ Hoge’un katıldığı seminerlerden ve okuduğu kitaplardan alıntılar yaparak bu konular hakkında konuşmalarından oluşur. Power English seti gerçekten çok kaliteli ve faydalı bir settir. Bu set çıkınca, Original Effortless setini biraz geri plana çektiler. Genelde Power English satıyorlar.

   Cevapla
 8. Yukarıda 8 nolu yorumda bu sete başlangıç aşamamı detaylı anlatmıştım ve son sürat çalışmaya devam ediyorum.

  Bugün ( 25 ağustos 2012) günü effortles enlish setinin 5 nolu dersine başladım. Dersin adı DRAG. Her gün sabah öğle ve akşam setleri çalışıyorum, ortalama yarım saat 45 dakika arası sürüyor. Ramazan geçti, bayram geçti ama ben durmadım 🙂

  İlk dört ders, yani ilk ay sonunda ne aşamaya geldin diye soracak olursanız, öncelikle kendime güvenim geldi, hoca kesinlikle haklı bu iş kitaptan çalışmakla ve gramer kuralları ile olmuyor, sana direk sorular soruyor başta insan takılıyor ama 1 hafta hergün yapılan tekrarlar türkçe düşünmeden sorulara anlayarak hissederek yanıt vermeni sağlıyor. Henüz çok yeniyim, bende merak ediyorum sonucu.

  Bu arada unutmadan “NHK world” isimli bir kanal var uyduda, herkesin evinde bir uydu vardır mutlaka, bu japon kanalı ingilizce uzakdoğu haberleri veriyor. Ben başta CNN World izliyordum ama işgence gibi çok sıkıcıydı, bu kanal çok eğlenceli, belgeseller değişik kültürlerden bahsediyor. Şunu farkettim, sözlükten öğrendiğim kelimeler kullanılmadığı için unutuluyor ama bu sette öğrendiğim ve hergün kullandığım yeni kelimeleri, bu kanalı izlerken unutmadığımı ve anladığımı gördüm.

  Tekrar görüşmek üzere.

  Cevapla
 9. Selamlar, tekrar ben, daha önce yukarıda iki yorum daha yazmıştım, yukarıdan başlangıç öykümü okuyabilirsiniz.

  Bugün 25 kasım pazar, bu sete başlayalı tam dört ay oldu, şu an 17.ders ( level 3 ders 1 ) “cafe_puccini” dün başladım, bu hafta bu dersi yapacağım. ( sette toplam 39 ders 39 haftalık çalışma programı var, yarısına yaklaştım. )

  Bu 4 ay içerisinde ne oldu: Öncelikle bir mucize olmadı, yani konuşma ve anlama konusunda çok iyi değilim. Ama şu kesin başlangıç durumuna göre çok büyük bir ilerleme kaydettiğimi görüyorum. Sürekli ingilizce yayın yapan kanalları takip ediyorum. Setin ingilizce kelime öğretme ve öğrendiklerini uygulama konusunda gücünü o zaman anlıyorum.

  2 ay sonra, yani toplam 6 ay olunca tekrar gelişmeler hakkında detaylı bilgi yazarım

  Cevapla
  • Merhaba Zeki, öncelikle deneyimlerini bizimle düzenli olarak paylaştığın için çok teşekkür ediyorum. Anladığığm kadarıyla derslerinizi de gayet düzenli ve disiplinli bir şekilde çalışıyorsunuz. Bunun için de ayrıca tebrik ederim.

   Effortless English İngilizce setinden en yüksek faydayı sağlayabilmek için nasıl çalışmamız gerektiğini İngilizce çalışma rehberinde ayrıntılı olarak belirtmiştim. Ancak burada en önemli iki noktayı tekrar vurgulamak istiyorum. Birinci nokta, 7. Kuralda belirtilen, mini story derslerindeki sorulara yüksek sesle cevap vererek çalışmak. Yeni İngilizce kelimeleri öğrenme ve onları İngilizce konuşma sırasında otomatik olarak kullanmak için bu çok önemli.

   İkincisi de 4. kuralda anlatılan tekrarlı İngilizce öğrenme konusu. Çoğu arkadaşlar her ders bölümüne bir iki gün bakıp bir sonraki derse geçiyorlar. Ancak AJ Hoge’un ısrarla belirttiği gibi her ders bölümünü bir hafta (en az 4-5 gün) boyunca çalışmak gerekiyor. Bu aslında kolay birşey değildir. Aynı şeyi tekrar tekrar çalışmak sıkıcı gelebilir. Ancak sıkılmamak için, mini story derslerindeki sorulara her seferinde daha hızlı cevap vermeye çalışarak bunu bir oyun haline getirmelisiniz. sonraki günlerde, cevaplarınızı verirken AJ Hoge’un telaffuzunu kopyalamaya çalışın.

   Cevapla
 10. seti satın aldık bankadanda paranın çekildiği onayı geldi fakat mailime hala dosyalar gelmedi yarım saat oldu neden gecikti acaba en fazla 20 dk diyordu sitede

  Cevapla
 11. ertesi gün oldu hala mail kutuma gelen bir şey yok üstelik para hesabımdan çekildi Lütfen bir bilgi verirmisiniz artık

  Cevapla
  • Merhaba Betül, ödeme yaptıktan hemen sonra dersleri indireceğiniz link, e-mail adresinize otomatik olarak gönderilir. Mail kutunuzdaki önemsiz postaları (bulk mail ya da junk mail) kontrol ettiniz mi? Eğer önemsiz postaları kontrol edip yine maili bulamadıysanız, dersleri satın alırken e-mail adresinizi yanlış yazmış olabilirsiniz. Bu durumda, isminizi ve dersleri satın aldığınız tarihi belirterek members@effortlessenglish.org adresine bir mail atın. Ayrıntılı bilgilere http://effortlessenglishclub.com/faq-frequently-asked-questions sayfasından ulaşabilirsiniz.

   Hiç endişe etmenize gerek yoktur. Bu yolları izleyerek mutlaka derslerinizi alırsınız. Sormak istediğiniz başka bir konu olursa, yine size burada yardımcı olurum.

   Cevapla
 12. ben üniversite öğrencisiyim ve hazırlık sınavını atladım ancak bazı bu dönem matematik ve kimyayı İngilizce görüyoruz yani gördüğüm İngilizce akademik İngilizce .Effortless seti akedemik dili anlamama yarar sağlar mı?eğer sağlamazsa sizin öneriniz nedir?Şimdiden teşekkürler

  Cevapla
  • Merhaba Hüsne, Effortless English İngilizce setinde öğreneceğiniz kelimeler daha çok günlük konuşma İngilizcesi kapsamındadır. Yani, bu derslerle akademik kelimeler öğrenemezsiniz. Effortless English dersleriyle İngilizce konuşmayı ilerletebilirsiniz. Günlük konuşma İngilizcesini geliştirmeniz, derslerinizi daha kolay kavramanıza yardımcı olabilir. Ancak akademik kelimeler için ayrıca bir çalışma yapmanız gerekir.

   İlgili olduğunuz alanlarla ilgili (örneğin matematik ve kimya) internetten araştırma yaparak (audio books) sesli kitaplar ve podcast’ler bulmadı deneyin. Bu alanlarda bol bol okuyun ve dinleyin.

   Cevapla
 13. merhaba bende bu sete başladım… 6 ay gibi muhteşem bir zamanım yok şu anda. öncelikle şunu belirteyim anadolu lisesi mezunuyum. az da olsa derdimi anlatabilecek kadar ingilizceye sahiptim başlarken ama yinede ‘original effortles english lessons’ tan başladım … dediğim gibi süreci biraz hızlandırmak istedim ve şöyle yaptım.. her ders için 1 gün ayırdım… bir kaç kez dinledim sonrasında bilmediğim kelimeleri sözlük yardımıyla çevirdim… ve en az 2 kez daha dinledim … 8 günün sonunda tüm hikayeler bitmişti … şimdi tüm hikayeleri mp3 leri telefonuma attım toplamda 6 buçuk saat kadar sürüyo … gündüz boş boş dolanırken başka birşeyle ilgilenirken bile sürekli olarak dinliyorum.. akşamlarıda tüm ‘mini story’leri dinleyip cevap vermeye çalışıyorum … buna böyle 10 gündür devam ediyorum … başlayalı çok kısa bi süre oldu ama ciddi anlamda fark etti … şimdi bi kaç gün daha bunu öyle sürdürüp level 2 ye geçmeyi düşünüyorum … birde gece yatarken ingilizce bi tv kanalı yada film açıyorum sesini kısıp … herkese iyi çalışmalar …

  Cevapla
  • Merhaba Ayşe, deneyimlerini bizimle paylaştığın için teşekkür ederim. Ancak ikinci seviyeye geçtiğinde çalışma sistemini biraz değiştirirsen daha başarılı olursun. Her ders bölümü için bir hafta çok diyorsanız, en azından 3-4 gün ayırmaya çalışın. Bir ders bölümü bitmeden sıradaki derse geçmeyin. Bunun sebebini Effortless English 4. kuralında anlatmıştık, çok önemli. Ne de olsa herşeyi anlayabiliyorum, tüm kelimeleri biliyorum diye acele edip sonraki bölümlere geçmeyin. İyice özümseyerek, pekiştirerek gidin.

   Bu setteki en önemli ders mini story mp3 dersidir. Bu dersi daha çok dinleyin. Mesela birinci günden sonra vocabulary dersini dinlemeyin, bunun yerine mini story dersini iki-üç kere dinleyin. Mini story dersinde, AJ Hoge’un sorduğu kolay sorulara yüksek sesle cevaplar verin. Bir iki kelimelik cevaplar da uygundur. Effortless English 7. kuralında anlattığımız bu soru cevap tekniği çok çok önemlidir.

   Cevapla
 14. Az önce Power English satın aldım PC me yükledim dinlemeye başladım bile. Yararlı olacağına da eminim.Benim Download sırasında birşey dikkatimi çekti toplamda 50 dosya var gözüküyor fakat 44. dosyadan sonra 46. dosya gelmiş. Eksik kısımı nasıl tamamlarım? ve ayrıca bonus olan dosyaları nasıl ve ne aralıklarla çalışacağım?
  Teşekkür ederim 3. ayda ve 6. ayın sonunda mutlaka görüş bildireceğim.

  Cevapla
  • Merhaba Mine, öncelikle hayırlı olsun diyelim. Dersleri yukarıdaki 18. yorumda belirttiğim gibi çalışırsanız çok faydasını göreceksiniz inşallah.

   Size gönderilen download linki 22 gün boyunca aktif olacaktır. Eksik indirdiğiniz dosyaları, download linkine tıklayarak 22 gün içinde tamamlayabilirsiniz.

   Power English İngilizce seti son zamanlarda biraz daha güncellendi sanıyorum. Eskiden 30 ders bölümü varken şimdi sanırım 32 ders bölümü olmuş. Bununla birlikte bir dosyada tüm derslerin pdf metin dosyaları bulunuyor. Bir dosya içinde Commentary bonuslar var. Ve 8 adet de bonus video olması lazım. Yani Power English son halinde toplam kaç dosya olduğunu tam olarak bilemiyorum ama size gönderilen download linkinden tüm dosyaları indirdiğinizde full seti indirmiş olacaksınız.

   Bonus video derslerinde AJ Hoge İngilizce kelimeleri vücudunuzu kullanarak nasıl öğrenebileceğinizi anlatıyor. Bu videoları boş zamanlarınızda izleyip uygulamaya çalışın. Bonus audio commentary dersleri AJ Hoge’un çeşitli konulardaki görüşlerini bizimle paylaştığı yorum konuşmalarıdır. Bu dersleri de yine siz kendinize göre ayarlayıp dinleyebilirsiniz.

   Cevapla
 15. Ben effortless ve power english setinden hangisini alacağım konusunda kararsız kaldım. Sanırım power english daha ileri bir seviye için uygun gibi..Benim merak ettiğim önce effortless setini alıp çalışsam sonra power eğitim setini alsam faydası olur mu? Ayrıca bu dersler writingin gelişmesine de yardım eder mi?Writing i geliştirecek bir eğitim seti var mı bildiğiniz? Teşekkürler 🙂

  Cevapla
  • Merhaba Onur, aslında Original Effortless English setiyle Power English seti arasında çok fazla seviye farkı yoktur. Original Effortless English ilk derslerinde AJ Hoge’un konuşma hızı biraz daha yavaştır.

   Önce Original Effortlesse English setini bitirip sonra Power English setine başlamak mantıklı olabilir. Bu şekilde çalışmak tabi ki çok faydalı olur.
   Bu dersler, İngilizce konuşmayı geliştirmek için üretilmiştir. Bununla birlikte writing yani İngilizce yazma becerinizi geliştirmek için ayrı bir eğitim seti yoktur. Yazma becerinizi geliştirmek için bol bol kolay İngilizce okumaları yapmanızı tavsiye edebilirim. Effortless English derslerini dinlerken aynı zamanda pdf metin dosyalarını okuyarak yazma becerinizin gelişimine katkıda bulunabilirsiniz.

   Hangi seti almaya karar verdiyleniz Original Effortless English için buradaki ödeme sayfasını, ve Power English İngilizce setini almak için buradaki ödeme sayfasını kullanabilirsiniz.

   Cevapla
 16. merhaba
  Effortless English setini alalı çok olmadı üyeliğimi gerçekleştirdim. Level 1’de arkadaşlar 1. sırada day of the Dead 2.sırada A Kiss 3. sırada Bubba’s Food parçası olduğunu paylaşmılar bizlerle, ancak ben level 1 de parça indirme işleminde 1. sırada A Kiss parçası 2. sırada ise Bad Choices parçası geldi. birşeyleri yanlış yapıyorum farkındayım. bu konuda yardımcı olabilir misiniz? Teşekkürler

  Cevapla
  • Merhaba Toraman, Effortless English zaman zaman derslerin içeriğinde değişiklik yapabiliyor. size gönderilen download linki 22 gün boyunca aktif olacaktır. Bu linke tıklayarak tüm dersleri bilgisayarınıza indirdiğinizden emin olun. Buna göre toplam kaç ders bölümü indirmiş olduğunuzu bildirebilir misiniz?

   Cevapla
 17. MERHABA
  LEVEL 1’DE ARKADAŞLAR
  1. SIRADA DAY OF THE DEAD
  2.SIRADA A KİSS
  3. SIRADA BUBBO’S FOOD PARÇA SIRASINI PAYLAŞMIŞLAR.
  BEN LEVEL 1’DE PARÇA İNDİRMEDE
  1. PARÇA A KİSS
  2. PARÇA OLARAK BAD CHOİCES SIRALAMASI GELDİ
  DOĞRU PARÇA SIRALAMASINA NASIL ULAŞABİLİRİM NERDE YANLIŞLIK YAPIYORUM. YARDIMLARINIZ İÇİN ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER

  Cevapla
 18. merhaba. ben daha önce kursa gittim gramer ve kelime öğrenmeme rağmen konuşulanı anlama ve konuşmada pek ilerleme sağlayamadım. aradan uzun zaman geçti. kelimelerin çoğunu unuttum. gramer bilgilerini unuttum. bu set bana yardımcı olabilir mi? ayrıca çocuklar için bu setin faydası olur mu ? hiç ingilizce bilmeyen bir çocuk yada yetişkin bir insana bu seti tavsiye edermisiniz efortles ya da power.

  Cevapla
  • Merhaba Ertuğrul, Effortless English dersleri okuduğu ve dinlediği günlük İngilizceyi anlayabilen ancak akıcı İngilizce konuşamayan yetiştinler için hazırlanmıştır. Siz de kendinize şöyle bir test yapabilirsiniz. Effortless English AJ Hoge videosunu izlediğinizde dinlediklerinizin %70 ini anlayabiliyorsanız bu dersler sizin için faydalı olabilir.

   Hiç İngilizce bilmeyenler ve çocuklar için bu dersler uygun değildir.

   Cevapla
 19. merhaba
  ben effortless english setini almak istiyorum
  daha önce kredi kartımla böyle bir işlem yapmadı
  sorum kredi kartımı nasıl kullanacağım, bu konuda bankama bir talimat vermelimiyim ve kredi kartımı kullamdığımda doğru bir işlem yaptığımı nasıl anlarım. yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.
  saygılarımla

  Cevapla
  • Merhaba Tamer, Kredi kartları genellikle internet üzerinden ve yurt dışından alış veriş yapmaya açık durumda olurlar. Bazen kapalı oldukları da olur. Sizin yapmanız gereken öncelikle Effortless English resmi sitesine giriş yapıp dersleri satın almayı denemektir. Şu anda revize çalışmaları için Original Effortless English setinin satışına ara verdiler. Power English setinin satışı devam ediyor. Ben Power English setini kullanmanızı öneririm. Power English ödeme sayfasına geldiğinizde; isim, adres, telefon ve e-mail bilgilerinizi girmeniz gereken bir form göreceksiniz. Bu formu eksiksiz ve yanlışsız olarak doldurun. Hemen aşağıda Kredi kartı veya Paypal seçeneği göreceksiniz. Bunlardan Kredi kartını işaretleyip aşağıda kart tipinizi seçiyorsunuz (mesela VISA ya da MasterCard gibi). Yandaki kutucuğa kart üzerindeki 16 haneli numarayı giriyorsunuz. Yandaki kutucuğa kart üzerindeki son kullanma tarihini yazıyorsunuz. En sağdaki kutucuğa (Security Code) ise kredi kartınızın arkasındaki numaranın son üç rakamını yazıp “Complete Form and Click Here” yazan butona tıklıyorsunuz. Bir iki dakika içinde Effortless English’ten derslerinizi indirebileceğiniz bağlantıyı içeren bir mail alacaksınız.

   Ödeme hatası oluştu gibi bir hata alırsanız veya 5-10 dakika beklediğiniz halde Effortless English’ten mail gelmediyse (önemsiz posta, junk mail, bulk mail kontrol ettikten sonra) kredi kartınız muhtemelen internetten veya yurt dışından alış verişe kapalıdır. Bankanızla görüşerek açtırabilirsiniz.

   Cevapla
 20. Merhaba bu set ilgilimi cekti satin almak istiyorum fakat almadan once bi 10 dk olsa izleyebilecegim ornek ders mevcut mu acaba?

  Cevapla
  • Merhaba İlay, sitemizde daha önce Original Effortless English seti içinden bir bölüm paylaşmıştık. Bu dersi indirip set hakkında genel olarak bir fikir sahibi olmuş olursunuz. Bu indireceğiniz dersin pdf text leri yok maalesef. Ancak son zamanda arkadaşlarımıza Power English setini tavsiye ediyorum. Bu setteki tüm derslerin pdf text transcriptleri vardır. Konular da çok ilginç ve öğreticidir. Mantık yine aynıdır. Bir adet main audio dinleme dersi, bir adet mini story soru cevap dersi, bir adet POV dersi iki sette de aynı mantıkla hazırlanmıştır.

   Cevapla
 21. biz bu setten aldık fakat hiç ingilizcemiz yok set elimize bugun gecti .spariş vermeden önce aradığımda bu seti önerdiler fakat türkce hiç bişey olmadığı için anlamıyorum suan için bize önerebileceğiniz bi set var mı?yada seti iade edip bize uygun bi set alabilirmiyiz şimdiden tesekkur ederim..

  Cevapla
  • Merhaba Emine ve Esra, bu setler sadece Effortless English resmi web sitesinden satın alınabilir. Telefonla sipariş edilecek setler değildir. Eğer resmi sitesi dışında bir yerden satın aldıysanız, elinizdeki bu dersler illegaldir.
   Biz İngilizcetube.com sitemizde her fırsatta bu setlerin Türkçe destekli olmadıklarını o yüzden yeni başlayanlar için uygun olmadıklarını belirtiyoruz. Almış olduğunuz bu seti durumunuzu belirterek aldığınız yere iade etmeyi denemelisiniz. Çok yakında yeni başlayanlar için Türkçe destekli bir İngilizce seti önerebileceğim.

   Cevapla
 22. merhaba bu seti kullanırken hangı sıraya gore gıdecegımı tam bılmıyorum ılk once learn 7 rule dersınden basladım bu bıtınce hangı derse gececegım …benım setımde new method learnıng englıs..podcast..success busines lesson ve flowenglısh var hangı sııraya gore gıdecegım ?

  Cevapla
  • Merhaba Tayfun, bu sorunuz için daha önce (yukarıdaki 14. yorumda) bir takım açıklamalar yapmıştım. Elinizdeki bu dersler, AJ Hoge’un şimdiye kadar çıkarmış olduğu, ücretli ve ücretsiz derslerle, sağdan soldan toparlanmış derslerin karışımından ibarettir. Bu şekilde resmi olarak satışı yapılan bir set yoktur. O yüzden hangi sırayla gideceğiniz, ya da nasıl çalışacağınız konusunda bir yorum yapamıyorum.

   Cevapla
 23. merhaba effortless englısh setıne yenı basladım 7 rules dersını bıtırdım ama nasıl devam edecegımı blmıyorum benim setımde
  Business English Lessons
  Effortless English – Flow English (Intermediate Level Lessons)
  Effortless English-New method learning english
  Effortless English – Success Business Lessons
  Effortless English Podcast
  Flow English Lessons
  Learn Real English
  Learn The 7 Rules For Excellent English
  Original Effortless English Lessons
  Power English Now

  gıbı baslıklar var hangısınden devam etmelıyım nasıl bır calısma programı onerırsınız

  Cevapla
  • Tayfun, biraz önceki cevabımda belirttiğim gibi, bu saydıklarınız bir çok setin karışımı gibi duruyor. O yüzden bir yorum yapamıyorum.

   Cevapla
  • Merhaba Fatma, Effortless English derslerini İnternet üzerinden, Effortless English resmi sitesinden satın alıp bilgisayarınıza indiriyorsunuz. Bir kere satın alınca bu dersler ömür boyu sizin oluyor. İstediğiniz yerde, İstediğiniz zaman ve istediğiniz kadar çalışabiliyorsunuz.
   Effortless English setlerinde Türkçe destek yoktur. O yüzden yeni başlayanlar için uygun değildir. Okuduğunuz ve dinlediğiniz günlük İngilizceyi anlayabiliyorsanız, bu dersler İngilizce konuşmayı geliştirmek için çok faydalıdır. Yeni başlayanlar için Effortless English ile aynı teknikleri kullanan Rahat İngilizce eğitim setini tavsiye ederim.

   Cevapla
 24. Merhaba. Ben Effortless English cdlerini aldım. İçlerinde (Economics), ( Effortless English & Tony Robbins’ Training Course) , (Flow English), ( Learn Real English Conversations), (Original English) , (Point of View Stories) ve (Power English) dosyaları bulunmakta. Hangi dosyadan başlamalı ve hangi dosyalardaki setlere daha da ağırlık vermeliyim?

  Cevapla
  • Merhaba Tevfik Karadayan, Effortless English dersleri CD içerisinde satılmamaktadır. Bu dersler sadece AJ Hoge’un resmi sitesi effortlessenglishclub.com sitesi üzerinden satılmakta olup, satın alma işleminden sonra bilgisayarınıza indirebileceğiniz mp3 formatındaki derslerden oluşmaktadır. Sizin bahsettiğiniz Cd ler, piyasada bir kaç eğitim setinin karışımından oluşan yasal olmayan derme çatma dersleri içermektedir. O yüzden size yardımcı olamıyorum.

   Cevapla
 25. meraba, mini story derslerindeki sorulara cevap verdiğimizde doğru ya da yanlış bir cevap verdiğimizi ya da yetersiz bir cevap verdiğimizi nasıl test edebileceğiz. ayrıca tekrar tekrar aynı dersi dinlerken hepsinde aynı cevabı verdiğimiz düşünülürse bu yaratıcılığa ve doğal konuşma becerisine zarar vermeyecek mi? teşekkürler…

  Cevapla
  • Merhaba Çağlar, mini story derslerinde hoca soruyu sorduktan sonra bir iki saniye kadar bekleyip doğru cevabı söylüyor. Siz de, hoca doğru cevabı söylemeden önce cevabınızı söylemeye çalışıyorsunuz. Cevap vermek için daha fazla zamana ihtiyacınız olursa, mp3 çalarınızın duraklatma (pause) tuşuna basıp dersi durdurabilir, cevabınızı söyledikten sonra oynatma (play) tuşuna basarak dersi dinlemeye devam edebilirsiniz. Yani, söylediğiniz cevapların yanlış olup olmadığını, hocanın söylediği doğru cevapla kıyaslayarak ölçebilirsiniz. AJ Hoge hoca genelde hem kısa cevap, hem de uzun cevap formatını söylüyor. Ama siz sorulara cevap verirken, bir iki kelimelik cevaplar söyleyebilirsiniz. Burada önemli olan, sorulara birebir cevaplar vermek değil, beynimizi soruları anlayıp, gerekli cevabı hemen düşünebilmesi için eğitmektir. Yani bu teknik, İngilizce konuşma becerinizi geliştirmek için çok güçlü bir tekniktir.
   Tekrar tekrar aynı dersi dinlediğinizde, sürekli aynı cevapları vermenin İngilizce konuşmayı öğrenmenize bir zararı yoktur. Her seferinde yaratıcı cevaplar vermek zorunda değilsiniz. Bunu Türkçe konuşmalarımızda da görebilirsiniz. Günlük Türkçe konuşmalarda bize sorulan aumo sorulara genelde aynı cevapları verebiliriz. Biraz önce de söylediğim gibi, mini story soru cevap tekniğinin asıl amacı, beynimizi konuşmak için eğitmektir.

   Cevapla
 26. Power setini aldım nasıl calistigim ı bilmiyorum birde butun dersleri indirm yorum sırayla diyor nasıl olacak kaÇ arayla gönderilecek 38 ders GORUNUYOR Nerden başlamak gerekiyor lütfen yardım edin

  Cevapla
 27. Merhabalar, benim de iş için ingilizcemi çok hızlı iyi konuşabilecek düzeye getirmem gerek. geçen yıl pre ıntermediate düzeyini bitirmiştim bir kursta bu durumda eforless english setini mi yoksa power englısh setını mı satın almalıyım? Gramer ve kelime seviyem fena değil orta seviyedeyim denebilir sadece konuşma konusunda sıkıntı yaşıyorum.
  Acaba hangisini satın alsam en faydalı olur benim için?

  Teşekkürler.

  Cevapla
  • Merhaba Özge, şimdi size Power English setinden bir bölümü ücretsiz indirebileceğiniz linki veriyorum: http://www.power-english.net/confirmation Bu dersleri bilgisayarınıza indirip hemen dinlemeye başlayın. Seviyenizi göz önüne alırsak çok zorlanacağınızı pek sanmıyorum. Eğer kendiniz için bu derslerin uygun olduğunuz düşünüyorsanız Power English setini satın almanızı öneririm.
   Original Effortless English seti için örnek bir bölüm dersi şu yazımızda yaplaşmıştık. Ama tekrar belirtmek gerekirse, eğer çok zor gelmediyse Power English seti çok daha kaliteli bir settir.

   Cevapla
 28. Sevgili Admin,

  Sorunum hızlıca çözüldü:) Size danışmak istediğim bir nokta var. Power english setinde Action Vocabulary 1 seti çalıştım ve bir hafta boyunca tekrar edeceğim. Bu bölümün yazılı texti var mıdır? Ben göremedim yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

  Cevapla
 29. merhabalar, şua n itibariyle power englısh setini satın aldım, bundan sonra izlemem gereken adımlar neler mail olarak mı gelecek bana bilgiler nasıl kullanacağım kısaca özetli bir açıklama yapabilir misiniz acaba?
  Çok teşekkürler.

  Cevapla
  • Merhaba Özge, Power English setini satın aldıktan hemen sonra size gönderilen bir linke tıklayıp download sayfasına gideceksiniz. Buradan tüm dersleri bilgisayarınıza indirin. Sonra birinci bölümden (intro) başlayıp, sırasıyla her bölümü en az 4-5 gün boyunca dinleyeceksiniz. Önce main audio dersini dinleyin. Sonra vocabulary dersini, sonra da mini story dersini dinleyin. Daha sonra varsa point of view dersini dinleyin. Bilmediğiniz kelimelerin anlamlarını sözlük yardımıyla bulup öğrenin. En önemli ders mini story dersidir. Bu dersi günde iki kere dinlemenizi öneririm. Mini story dersindeki kolay sorulara yüksek sesle cevaplar vererek İngilizce konuşma refleksinizi geliştireceksiniz. Hayırlı olsun. İyi çalışmalar.

   Cevapla
 30. Merhaba ben programı satın almak için bütün adımları izledim ama zaten satın almışsınız gibi bi sayfa açılıyor. Sayfadan eforlessenglısh.course girin diyo o sayfa da güvenlik sebebiyle açılmıyo başka bilgisayarlardan da denedim. Olmuyo.

  Cevapla
 31. sızın tavsıyenız uzerıne aldıgım ıcın buraya yazma geregı duydum.setı ıkı gun once sıtesınden 97 dolar odeyerek satın aldım ama ıkı gun oldu halen maıl adresıme ne bır ındırme lınkı ne baska bır sey geldı. sıtedekı ıletısım maılıne kac kere mesaj yazmama ragmenkonuyla ılgılı cevap falan yazan olmadı .bu sekılde magdur olacagımı tahmın etmemıstım.

  Cevapla
  • Murat Bey, yorumunuzu geç gördüm kusura bakmayın. Size yardımcı olmak için elimden geleni yapacağım. Önemsiz posta klasörünü kontrol ettiniz mi? Belki gönderdikleri mailler bu klasöre düşmüş olabilir. Eğer burada da yoksa, members@effortlessenglish.org adresine bir mail atın. Mutlaka yardımcı olacaklardır. Bir iki gün içinde yine sonuç alamazsanız bana bildirin kendileriyle ben yazışayım.

   Cevapla
 32. Merhaba, effortless english derslerine power english düzeyinde başladım. İngilizcem B1 (%48) seviyesinde ama bu dersleri anlayabiliyor ve soruları cevaplayabiliyorum. Setin içinde “learn real english conversation” diye bir klasör var ve bu klasör de aynı power english setinde olduğu gibi 30 dersten oluşuyor. Bu conversation derslerini de diğerleriyle birlikte mi çalışmam gerekiyor? Bunları da bir haftalık ders programımın içine dahil edersem point of view stories de çalışmam gerekiyor sanırım. Bilgilendirebilirseniz sevinirim, teşekkürler.

  Cevapla
  • Merhaba Sermin, Learn Real English conversation isimli set, A.J.Hoge ve iki arkadaşının birlikte çıkardıkları ayrı bir settir. Bu seti de diğer Effortless English setleri gibi her bölümü 4-5 gün boyunca çalışacak şekilde ayarlayabilirsiniz. Bu dersleri bol bol dinleyin ve mini story derslerindeki dinle ve cevapla metodunu uygulayın. İngilizce anlama ve konuşma becerinizi çok hızlı geliştireceksiniz.

   Cevapla
 33. Merhabalar power english setini 2 gun once satin aldim.bana gelen mailde kullanici adi ve parola var.”click here to login” yaparak derslerin bulundugu siteye yonlendiriliyosun toplam 38 ders var fakat soylenilenin aksine tum dersleri indirebilecegim bir link vs. Birsey yok. ilk 8 vocabulary videosu ve 9.ders var 9. Dersin icindekiler;
  intro main text.pdf.
  intro vocab text.pdf
  intro MS (mini story) text.pdf ve ayni sekilde bunlarin ses dosyalari var fakat 10.derse tikladigimda sadece dersin ismi “Emotional Mastery” var.dersin ses dosyalari ve pdf.dosyalari yok..yani derslerin hepsini indiremiyorum.bu dersler belirli periyotlardami aciliyor yada aktif hale mi geliyor yoksa bir sorun mu var.

  Cevapla
  • Merhaba Cemre, Power English setinde artık dersler haftalık gönderilmeye başlandı. Ancak intro isimli ilk bölüm içinde mp3 dinleme derslerinin de pdf lerle birlikte olması gerekiyordu. İsterseniz şu adrese mail göndererek durumunuzla ilgili yardım isteyebilirsiniz members@effortlessenglish.org

   Cevapla
 34. Tesekkur ederim Admin, ses dosyalari var onda bir problem yok.Derslerde haftalik olarak gonderiliyormus bizede calismak duser:)Saygilar..

  Cevapla

Yorum yapın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.