İngilizce Nasıl Çalışmalıyım

Etkili İngilizce çalışmak, size hedefinize ulaştıracak en önemli konudur. Çünkü İngilizce öğrenmek uzun soluklu bir maratondur. Bu zorlu süreçte sabırlı ve istikrarlı olmak en önemli kavramlardır. İngilizce öğrenme konusunda yakalayacağınız başarı, onu nasıl çalışacağınızla doğrudan ilgilidir. Bir başka ifadeyle öğrenmeyi öğrenmek, daha kolay ve etkili öğrenmenize yardımcı olur.

İngilizce çalışmak için sabırlı ve istikrarlı olmak ne demektir? Burada bir atasözünü hatırlatmak istiyorum. Taşı delen suyun kuvveti değil, damlaların sürekliliğidir. Yani yaptığınız şey, az da olsa sürekli olmalıdır. Mesela, iki günde toplam 10 saat İngilizce çalışmak yerine, bir hafta boyunca hergün bir saat İngilizce çalışmak daha iyidir. Bu kural özellikle ingilizce öğrenmek için çok önemlidir. Hergün iki saat İngilizce çalışmak idealdir. Ancak bir saat de olsa, yarım saat de olsa mutlaka hergün çalışmak çok önemlidir.

İngilizce çalışırken anlam olarak küçük parçalara odaklanmak yerine daha büyük parçalara odaklanın. Örneğin tek kelimelerin anlamlarına odaklanmak yerine cümlenin ya da kelime gruplarının anlamını öğrenin. Bu şekilde normalden 3-4 kat daha hızlı öğrenirsiniz.

İngilizce çalışmak

Hedefiniz, akıcı ingilizce konuşmaksa gramer kurallarına çok fazla takılmayın. Sınavlar için ya da akademik ingilizce için detay gramer çalışabilirsiniz. Ama asıl amacınız konuşmaksa, gramer kurallarını düşünmeden konuşmanız gerekir. Çünkü otomatik ve akıcı konuşmada, düşünmeye vakit yoktur.

Çalışma zamanınızın çoğunu ingilizce dinleme aktivitelerine ayırın. Bol bol ingilizce dinleyin. Kullandığınız ingilizce dinleme dersleri de anlaşılır ve ilginç olmalıdır. Okuyarak da İngilizcenizi geliştirebilirsiniz. Okumak için kolay okuma parçalarını tercih edin. Ama unutmayın ki, mükemmel ingilizcenin anahtarı DİNLEMEKTİR.

Zor parçalar yerine kolay parçaları çalışın. Uzun okuma ya da dinleme derslerini bölerek çalışın. Mutlaka tekrar yapın. Tekrarlı İngilizce çalışmak, ingilizce kelimeleri, grameri ve konuşmayı pekiştirerek özümsemenizi sağlayacaktır. Şu anda anadili olarak kullandığımız Türkçemizdeki kelimeleri ya da dil bilgisi yapılarını daha önce belki de milyonlarca kez işittik. O yüzden otomatik olarak, hiç düşünmeden konuşabiliyoruz. Zaten bütün kelimeleri biliyorum diyerek bir dinleme ya da okuma dersini hızlı geçmeyin. Yavaş gidin ve tekrarlı olarak çalışın.

EFFORTLESS ENGLISH NASIL ÇALIŞILIR?

ingilizce çalışma konusunda genel prensiplere yukarıda değinmeye çalıştık. Şimdi sizlerden gelen sorular doğrultusunda, Effortless English derslerini nasıl çalışacağınızdan kısaca bahsetmek istiyorum. Effortless English sisteminde, birkaç mp3 ses dosyası ve bir adet pdf metin dosyası bulunan ders setleri bulunmaktadır. Çalışmaya birinci seviyenin ilk ders setlerinden başlamak gerekir.

Her ders setini bir hafta boyunca (ya da 4-5 gün) çalışmak uygundur. Bu önemli bir noktadır. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi, tüm kelimelerin anlamını biliyor olsak bile, sonraki ders setlerine geçmek için acele etmemek, tekrarlı çalışmak çok faydalı olacaktır. Bu bir yarış değildir. O yüzden acele etmeyin, yavaş ve tekrarlı çalışın.

Ders setinin içindeki pdf metin dosyasını birkaç kez okuyun. Onu çalışmayın, ya da ezberlemeye uğraşmayın. Gerekirse, yeni kelimelerin anlamlarını öğrenmek için bir sözlük kullanın. Kelimeler (Vocabulary mp3) dersini bir kere dinleyin. Kelimeleri ezberlemeye uğraşmayın, sadece dinleyin.

Mini Story mp3 dersi Effortless English sisteminde en önemli derstir. Mini story dersini bir hafta boyunca hergün birkaç kere dinlemene çalışın. İlk kez dinlediğinizde sadece dikkatle dinleyin. Sonraki dinlemelerinizde AJ. Hoge’un sorduğu sorulara yüksek sesle cevap verin. Dinlediğiniz her şeyi anlamayabilirsiniz ya da sorulara cevap verirken hata yapabilirsiniz. Hiç endişe etmeyin, hata yapmaktan korkmayın. Hatalardan öğrenmeyi öğrenin.

Mini Story dersleri ya da Dinle ve cevapla dersleri, akıcı İngilizce konuşma yeteneği kazanmak için mükemmeldir. Bu dersler, öğrenciyi dersin içinde pasif bir unsur olmaktan çıkarıp otomatik konuşma becerisi kazandırmaktadır. Bir başka deyişle mini story dersleri, interaktif ingilizce dersleridir.

Mini Story mp3 dersini çok önemseyin ve tekrar tekrar dinleyin. AJ. Hoge’un sorduğu sorulara mutlaka bir iki kelime de olsa cevap verin. Söylediği durumlardan sonra aaa, ooo diyerek tepkiler verin. Eksiksiz ve doğru cevap vermek önemli değildir. Önemli olan çabuk ve hızlı cevap verme refleksi kazanmaktır.

Birinci seviyeden sonra ders setlerinde POV mini story, yani Effortless English gramer dersleri karşımıza çıkıyor. Bu dersleri de birkaç kere dikkatlice dinleyin. Commentary mp3 yorum dersinde, o dersin konusuyla ilgili AJ. Hoge’un yorumlarını dinleyebilirsiniz. Bunları ingilizce dinleme dersleri olarak ele alıp, ilginizi çekiyorsa dinleyebilirsiniz. AJ. Hoge kişisel gelişim, yönetim ve daha birçok konuda kendini yetiştirmiş reknki bir kişidir. Bazı yorum dersleri ilginizi çekebilir, ama hepsini dinlemek zorunda değilsiniz.

Günlük çalışma programı olarak çalışma zamanınızı bölebilirsiniz. Bu iyi bir çalışma yöntemidir. Örneğin sabahları 30 dakika, işe giderken 30 dakika, öğle tatilinde ya da eve dönerken 30 dakika ve yatmadan önce 30 dakika dersleri dinleyebilirsiniz. Hergün iki saat dinlemek en iyisidir.

Effortless English Sitesine gitmek için tıklayın

Effortless English Kuralları:

Paylaşmak Güzeldir:
20 Comments

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir