İngilizce Nasıl Çalışmalıyım

Etkili İngilizce çalışmak, size hedefinize ulaştıracak en önemli konudur. Çünkü İngilizce öğrenmek uzun soluklu bir maratondur. Bu zorlu süreçte sabırlı ve istikrarlı olmak en önemli kavramlardır. İngilizce öğrenme konusunda yakalayacağınız başarı, onu nasıl çalışacağınızla doğrudan ilgilidir. Bir başka ifadeyle öğrenmeyi öğrenmek, daha kolay ve etkili öğrenmenize yardımcı olur.

İngilizce çalışmak için sabırlı ve istikrarlı olmak ne demektir? Burada bir atasözünü hatırlatmak istiyorum. Taşı delen suyun kuvveti değil, damlaların sürekliliğidir. Yani yaptığınız şey, az da olsa sürekli olmalıdır. Mesela, iki günde toplam 10 saat İngilizce çalışmak yerine, bir hafta boyunca hergün bir saat İngilizce çalışmak daha iyidir. Bu kural özellikle ingilizce öğrenmek için çok önemlidir. Hergün iki saat İngilizce çalışmak idealdir. Ancak bir saat de olsa, yarım saat de olsa mutlaka hergün çalışmak çok önemlidir.

İngilizce çalışırken anlam olarak küçük parçalara odaklanmak yerine daha büyük parçalara odaklanın. Örneğin tek kelimelerin anlamlarına odaklanmak yerine cümlenin ya da kelime gruplarının anlamını öğrenin. Bu şekilde normalden 3-4 kat daha hızlı öğrenirsiniz.

İngilizce çalışmak

Hedefiniz, akıcı ingilizce konuşmaksa gramer kurallarına çok fazla takılmayın. Sınavlar için ya da akademik ingilizce için detay gramer çalışabilirsiniz. Ama asıl amacınız konuşmaksa, gramer kurallarını düşünmeden konuşmanız gerekir. Çünkü otomatik ve akıcı konuşmada, düşünmeye vakit yoktur.

Çalışma zamanınızın çoğunu ingilizce dinleme aktivitelerine ayırın. Bol bol ingilizce dinleyin. Kullandığınız ingilizce dinleme dersleri de anlaşılır ve ilginç olmalıdır. Okuyarak da İngilizcenizi geliştirebilirsiniz. Okumak için kolay okuma parçalarını tercih edin. Ama unutmayın ki, mükemmel ingilizcenin anahtarı DİNLEMEKTİR.

Zor parçalar yerine kolay parçaları çalışın. Uzun okuma ya da dinleme derslerini bölerek çalışın. Mutlaka tekrar yapın. Tekrarlı İngilizce çalışmak, ingilizce kelimeleri, grameri ve konuşmayı pekiştirerek özümsemenizi sağlayacaktır. Şu anda anadili olarak kullandığımız Türkçemizdeki kelimeleri ya da dil bilgisi yapılarını daha önce belki de milyonlarca kez işittik. O yüzden otomatik olarak, hiç düşünmeden konuşabiliyoruz. Zaten bütün kelimeleri biliyorum diyerek bir dinleme ya da okuma dersini hızlı geçmeyin. Yavaş gidin ve tekrarlı olarak çalışın.

EFFORTLESS ENGLISH NASIL ÇALIŞILIR?

ingilizce çalışma konusunda genel prensiplere yukarıda değinmeye çalıştık. Şimdi sizlerden gelen sorular doğrultusunda, Effortless English derslerini nasıl çalışacağınızdan kısaca bahsetmek istiyorum. Effortless English sisteminde, birkaç mp3 ses dosyası ve bir adet pdf metin dosyası bulunan ders setleri bulunmaktadır. Çalışmaya birinci seviyenin ilk ders setlerinden başlamak gerekir.

Her ders setini bir hafta boyunca (ya da 4-5 gün) çalışmak uygundur. Bu önemli bir noktadır. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi, tüm kelimelerin anlamını biliyor olsak bile, sonraki ders setlerine geçmek için acele etmemek, tekrarlı çalışmak çok faydalı olacaktır. Bu bir yarış değildir. O yüzden acele etmeyin, yavaş ve tekrarlı çalışın.

Ders setinin içindeki pdf metin dosyasını birkaç kez okuyun. Onu çalışmayın, ya da ezberlemeye uğraşmayın. Gerekirse, yeni kelimelerin anlamlarını öğrenmek için bir sözlük kullanın. Kelimeler (Vocabulary mp3) dersini bir kere dinleyin. Kelimeleri ezberlemeye uğraşmayın, sadece dinleyin.

Mini Story mp3 dersi Effortless English sisteminde en önemli derstir. Mini story dersini bir hafta boyunca hergün birkaç kere dinlemene çalışın. İlk kez dinlediğinizde sadece dikkatle dinleyin. Sonraki dinlemelerinizde AJ. Hoge’un sorduğu sorulara yüksek sesle cevap verin. Dinlediğiniz her şeyi anlamayabilirsiniz ya da sorulara cevap verirken hata yapabilirsiniz. Hiç endişe etmeyin, hata yapmaktan korkmayın. Hatalardan öğrenmeyi öğrenin.

Mini Story dersleri ya da Dinle ve cevapla dersleri, akıcı İngilizce konuşma yeteneği kazanmak için mükemmeldir. Bu dersler, öğrenciyi dersin içinde pasif bir unsur olmaktan çıkarıp otomatik konuşma becerisi kazandırmaktadır. Bir başka deyişle mini story dersleri, interaktif ingilizce dersleridir.

Mini Story mp3 dersini çok önemseyin ve tekrar tekrar dinleyin. AJ. Hoge’un sorduğu sorulara mutlaka bir iki kelime de olsa cevap verin. Söylediği durumlardan sonra aaa, ooo diyerek tepkiler verin. Eksiksiz ve doğru cevap vermek önemli değildir. Önemli olan çabuk ve hızlı cevap verme refleksi kazanmaktır.

Birinci seviyeden sonra ders setlerinde POV mini story, yani Effortless English gramer dersleri karşımıza çıkıyor. Bu dersleri de birkaç kere dikkatlice dinleyin. Commentary mp3 yorum dersinde, o dersin konusuyla ilgili AJ. Hoge’un yorumlarını dinleyebilirsiniz. Bunları ingilizce dinleme dersleri olarak ele alıp, ilginizi çekiyorsa dinleyebilirsiniz. AJ. Hoge kişisel gelişim, yönetim ve daha birçok konuda kendini yetiştirmiş reknki bir kişidir. Bazı yorum dersleri ilginizi çekebilir, ama hepsini dinlemek zorunda değilsiniz.

Günlük çalışma programı olarak çalışma zamanınızı bölebilirsiniz. Bu iyi bir çalışma yöntemidir. Örneğin sabahları 30 dakika, işe giderken 30 dakika, öğle tatilinde ya da eve dönerken 30 dakika ve yatmadan önce 30 dakika dersleri dinleyebilirsiniz. Hergün iki saat dinlemek en iyisidir.

Effortless English Sitesine gitmek için tıklayın

Effortless English Kuralları:

Paylaşmak Güzeldir:

“İngilizce Nasıl Çalışmalıyım” üzerine 20 yorum

 1. Merhaba Çiğdem,
  Yorumun için teşekkür ederim. Yazılarımızla sizlere yardımcı olduğumuzu bilmek bizi daha da cesaretlendiriyor. Bütün arkadaşlara yorumları için teşekkür ederiz.

  Cevapla
 2. meslek lisesi mezunuyum .Bozuk egitim sisteminin kurbanı olduk yıllarca .İnternetin devreye girmesi çok büyük bir avantaj.Siteyi yapanlara ve tüm emegi geçen arkadaşlara çok çok teşekür eder başarilarının devamını diliyorum

  Cevapla
 3. çok mantıklı ve olması gerektiği gibi bir eğitim sistemi hem kendim hem çevrem için tavsiyede bulunup faydalanılması gerektiğini düşünüyorum

  Cevapla
 4. Çok faydalını bir site emeğinize sağlık. ANCAK bir sorun varki indirdiğim ingilizce konuşmalarında, konuşmayı yapan adam insanın beynini patlatıyor. Çok itici konuşması var sanki ses kaydında karşındaki ile kavga ediyor. Biraz daha yumşak olsaydı daha iyi olurdu.

  Cevapla
  • Merhaba Murat Özkaynak, sitemizi beğendiğiniz için teşekkür ederim. İndirdiğim ingilizce konuşma derken Effortless English derslerini ve AJ Hoge’u kastediyorsanız, biraz abartılı bir anlatımı olduğunu kabul ediyorum. Bunu da ders esnasında bilinçaltı öğrenmenin en iyi şekilde olması için özellikle yapıyor zaten.

   Ama bence AJ Hoge’un sesi ve anlatımı sizin düşündüğünüz gibi itici değil aksine keyiflidir. Tüm dünyada ve şimdilerde Türkiyede Effortless English‘in çok tutulmasının sebebinin de bu olduğunu düşünüyorum. Yorumlarınızı bizimle paylaştığınız için tekrar teşekkür ederim.

   Cevapla
 5. Merhaba,

  Sitenizi bugün gördüm ve çok beğendim. Tavsiyenizle Effortless English satın almak istedim ancak sadece Power English Lessons lar satışta. Orta derecede ingilizce bilenler için Effortless Eng. daha faydalı olduğunu belirtmiştiniz. Acaba orta derece için Power ağır gelebilir mi? ya da Effortless English setini alabileceğim başka bir site var mıdır?
  Teşekkürler

  Cevapla
  • Merhaba Sevgi, sitemizi beğendiğin için teşekkür ederim. Effortless English kurucucu AJ Hoge, son çıkarmış olduğu Power English setini daha ön planda tutmak istiyor. O yüzden Original Effortless English setini biraz geri planda tutuyorlar.

   Orta derece İngilizce bilenler için Original Effortless English daha faydalıdır demek istemiyorum. Bu ilk sette 4 seviye olarak dersler bölünmüş ve birinci seviyede AJ Hoge’un konuşma hızı daha yavaştır. O yüzden konuşmaları daha rahat anlayabilme açısından bir avantaj olabilir demek istemiştim.

   Ancak Power English seti de gerçekten içerik olarak harikadır. Eğer seviye olarak okuduğunuz ve dinlediğiniz günlük İngilizceyi anlayabilecek durumdaysanız Power English derslerini almanızı tavsiye ederim. Ancak yine de Original Effortless English İngilizce setini almak istiyorsanız buraya tıklayarak bu setin ödeme sayfasına gidip derslerinizi alabilirsiniz.

   Cevapla
 6. İlginiz için çok teşekkürler sevgili admin 🙂
  Umarım denemek için mail adresime birkaç ders gönderebilirler. Power seti için deneme talebinde bulundum. Deneyip sitenizde bir kullanıcı yorumu yapabilirim 🙂

  Cevapla
  • Rica ederim Sevgi, Ancak Power English derslerinin deneme sürümü gibi bir uygulma maalesef yok. Daha önce sitemizde Effortless English derslerine örnek teşkil edecek bir ders paylaşmıştım. Buraya tıklayarak bilgisayarınıza indirebileceğiniz ders örneklerini görebilirsiniz. Burada, İngilizce eğitim seti başlıklı yazıya girip dersleri bilgisayarınıza indirin ve bir kaç gün boyunca çalışın. Mini story derslerindeki sorulara yüksek sesle cevaplar vermeye çalışın.

   Power English seti içindeki derslerin metodu aynı bu örnekteki gibidir. Sadece derslerin içeriği farklıdır. İyi çalışmalar diliyorum.

   Cevapla
 7. Öncelikle çok faydalı bir anlatım olmuş teşekkürler..
  Beginner seviyedeki birinin buna başlaması faydalı olurmu?Yani hocanın dediğini genel olarak anlamalımıyız yoksa kısmen parça parça anlamak yeterli olurmu?
  Evetse hangisinden başlamalı?

  Cevapla
  • Merhaba Mustafa, Effortless English İngilizce setleri, okuduğu ve dinlediği günlük İngilizceyi anlayabilen ama akıcı İngilizce konuşamayanlara yardımcı olmak için geliştirilmiş derslerdir. Bu setlerde Türkçe destek yoktur. O yüzden beginner yani başlangıç seviyesindeki arkadaşlar için uygun değildir. Ama siz ben biraz anlayabiliyorum diyorsanız Original Effortless English setini deneyebilirsiniz.

   Cevapla
  • Merhaba Sezgin, kursa gitmeden İngilizce öğrenmek isteyenlere; başlangıç ve orta seviye için Rahat İngilizce setini öneriyoruz. Bu setteki gramer konu anlatımlarıyla temel İngilizce bilgilerini öğrenebilir ve pekiştirebilirsiniz. Setteki en önemli ders olan mini hikaye derslerinde kullanılan tekrarlı soru cevap metoduyla bol dinleme ve konuşma çalışması yaparak etkili ve pratik İngilizce öğrenebilirsiniz.

   Orta ve ileri seviyede olan arkadaşlar için konuşarak öğren programını öneriyoruz. Bu programda kendi belirlediğiniz gün ve saatlerde skype üzerinden yabancı eğitmenlerle konuşarak İngilizce öğreniyorsunuz.

   Yine orta ve üzerinde olanlar için Learn Real English seti ve Power English setini de öneriyoruz. Bu setlerde tıpkı Rahat İngilizce setinde kullanılan soru cevap yöntemiyle bol tekrarlı dinleme yaparak ve konuşma pratiği yaparak İngilizce anlama ve konuşma becerilerinizi geliştirebilirsiniz.

   Cevapla

Yorum yapın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.