Kural 6: Gerçek İngilizce Öğrenin

Okullarda ve ingilizce kurslarında, 4-5 Yıldan uzun bir süredir ingilizce dersleri gördüğünüz halde, neden yerli konuşmacıları anlamakta zorlanıyorsunuz? Bu sizin hatanız değildir. Kurslarda ve okullarda çalıştığınız kitaplar ve onların ses Cd ve kaset kayıtları berbattır. Onlar size resmi ve yazılı İngilizceyi öğrettiler. Günlük hayatta kullanılan İngilizceyi öğretmediler. O yüzden filmlerdeki İngilizceyi ya da sokakta kullanılan İngilizceyi duyduğunuz zaman anlamakta zorluk çekiyorsunuz.

Venezuelladan Megdelio isimli bir öğrenci 5 yıldır ingilizce öğreniyordu. Kurslarda girdiği sınavlarda seviyesi advanced (ileri seviye) görünüyordu. Amerikaya geldi ve kendine güveni tamdı. Amerikalılarla ingilizce konuşacağı için çok mutluydu. Amerikada bir süre pratik yapıp ingilizce konuşmasını geliştirecekti.

Megdelio şöyle diyor:

Amerikada bir gün, bir kadınla konuşmak istedim ve tam anlamıyla şoke oldum. Kadın konuşmaya başladı ve ben onu hiç anlayamadım.

Kadının konuşması, benim dinlediğim ders kitaplarının kaset ve cd lerinden tamamıyla farklıydı. Onun telaffuzu farklıydı ve o, deyimler, argo tabirler ve pek çok sıradan kelime grupları kullanıyordu. Tamamen kafam karışmıştı. O zaman fark ettim ki, Gerçek İngilizceyi öğrenmem gerekiyordu.

Textbook İngilizcesi Öğrenmeyin, Gerçek ingilizce öğrenin. Şimdi aşağıdaki videoda Effortless English altıncı kuralını A.J. Hoge dan dinleyelim.

Akıcı ingilizce konuşma kursunun altıncı kuralına hoş geldiniz. Kural 6, Gerçek ingilizce öğrenmektir. Yani ingilizce çalışırken gerçek ingilizce konuşmalardan yararlanmaktır. Daha önce de ifade ettiğim gibi textbook (kurs kitapları) çalışmayı bırakın. Kurs kitaplarını bıraktığınıza göre, şimdi neyle öğreneceksiniz? Tabi ki gerçek ingilizce malzemeler kullanarak öğreneceksiniz.

Gerçek ingilizce ne demektir? Gerçek ingilizce dersleri, yerli konuşmacılar tarafından hazırlanmış, ya da buna çok yakın ingilizce dersleridir. İngilizce kitaplar okumak çok faydalıdır. Ama ders kitapları ya da kurs kitapları okumayın, onlar gerçekten çok kötüdür. Bunun yerine çocuk kitapları ya da basit ve kolay kitaplar okumalısınız. Okuduğunuz kitaplar kolay ve eğlenceli olmalıdır.

Aynı şekilde bol bol ingilizce dinlemelisiniz. İngilizce eğitiminizin %80’i dinleyerek olmalı. Yine, kolay ve eğlenceli ingilizce dersleri dinleyin. Kurs kitaplarının Cd ve kasetlerini dinlemeyin. Onlar gerçekten çok kötüdür. Aktörlerin kaydettiği ingilizce derslerini dinlemeyin. Bunun yerine gerçek ve doğal ingilizce konuşmaları tercih etmelisiniz. Tıpkı bu videolar gibi, doğal ve gerçek Amerikan İngilizcesi dinleyebilirsiniz.

İnternette bulduğunuz podcast kayıtlarını dinleyebilirsiniz. (İlerleyen zamanlarda sizlerle bazı podcast mp3 dersleri paylaşacağız.) İnternette arama yaparak ilginizi çeken konularda audiobook sesli kitaplar bulup dinleyebilirsiniz. Başlangıç seviyelerinde kolay ve eğlenceli dersler dinlemeye özellikle dikkat etmelisiniz. Seviyeniz ilerledikçe daha zor ve ileri dersler dinleyebilirsiniz.

Ders kitapları ve kurs kitaplarının Cd lerini dinlemek yerine gerçek ingilizce dersleri dinleyerek, gerçek konuşma İngilizcesini öğrenirsiniz. Ders kitapları size yazılı ingilizce, resmi ingilizce öğretir. Ancak bunlar günlük konuşma İngilizcesinden çok farklıdır. Sonuçta onlarla öğrenirseniz sokaktaki ya da filmlerdeki gerçek İngilizceyi anlayamazsınız. Gerçek ingilizce öğrenmek için Effortless English derslerini alın ve dinleyin.

Effortless English Sitesine Gitmek İçin Tıklayın!

Effortless English Kuralları:

Paylaşmak Güzeldir:
7 Comments

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir