Şarkı Dinleyerek İngilizce Öğrenebilir Miyim

Bugün çok enteresan bir konuyu sizinle paylaşmak istiyorum. Effortless English yönetmeni AJ Hoge öğrencilerinin ona sordukları bir soruyu yanıtlıyor. Şarkılarla İngilizce öğrenmek mümkün mü? İngilizce şarkılar dinleyerek İngilizce öğrenme fikri kulağa hoş geliyor.

Ancak bu gerçekten iyi bir yöntem midir? İngilizce şarkılar dinlemek, İngilizce konuşmayı geliştirebilir mi? Şimdi aşağıdaki videoyu izleyip AJ Hoge’un bu konudaki görüşlerini öğrenelim. (Videonun altında, Türkçe açıklamaları bulabilirsiniz.)

İngilizce Şarkılarla İngilizce Öğrenebilir miyim?

YouTube video

Merhaba, ben Effortless English yöneticisi AJ Hoge. Şimdi bir öğrenci sorusu hakkında konuşalım. İşte sorumuz: İngilizce öğrenmek için şarkıları kullanabilir miyiz?

Bu gerçeken çok sorulan bir soru. Pek çok öğrenci buna bana soruyor: AJ, İngilizce öğrenmek için şarkıları kullanabilir miyim? Çünkü bu gerçekten eğlenceli görünüyor değil mi? Evet, size hak veriyorum. İngilizceyi ilerletmek için şarkılar dinlemek kulağa hoş geliyor.

Benim cevabım hoşunuza gitmeyebilir ama ben hayır diyorum. İngilizce öğrenmek için şarkıları kullanmayın. Eğer İngilizce şarkı dinlemek hoşunuza gidiyorsa sorun değil, İngilizce şarkıları dinleyin. Ancak muhtemelen şarkılar, İngilizce dinleme ve konuşma becerilerinizi çok fazla geliştirmeyecektir. Ama neden?

Bunun birincil sebebi, İngilizce şarkıları anlamak çok zordur. Açıkça söylemek gerekirse, ben şarkıları dinlediğimde çoğu zaman kelimeleri anlamıyorum. Şarkıcının ne dediğini anlamak çok zordur. Kelimeler, çoğu zaman anlaşılmıyor. Çünkü şarkıyı söyleyenler genellikle kelimelerin telaffuzunu değiştirerek söylerler. Şarkılar normal günlük konuşma gibi değildir. Adı üstünde onlar konuşmuyor, şarkı söylüyorlar.

Muhtemelen sizler de bunu kendi dilinizdeki şarkılardan bilirsiniz. Kendi dilinizdeki şarkıları dinlediğinizde bazen ne söylendiğini anlamayabilirsiniz. Yani bu birinci sorunumuz: Şarkılarda geçen kelimeleri anlamak genellikle çok zordur.

İkinci sorun, kelimeleri anlasanız bile, genel anlamı kaçırırsınız. Cümleleri anlayamazsınız. Ben de çoğu zaman genel anlamı çıkaramıyorum. Çünkü şarkılardaki cümleler şiir gibidir. Bazen açık bir anlam yoktur. Pek çok farklı kelimeler mecazi anlamda kullanılır. Belki şarkı sözlerini yazan kişi bile tam anlamı bilmiyordur.

Kısacası bu yöntem İngilizce öğrenmek için iyi bir yol değildir. Çünkü anlamadığınız bir şey dinlemenin size çok faydası olmaz. Telaffuz doğal konuşmadan farklıdır ve kelimelerle cümleler gerçek anlamlarından farklı bir şekilde kullanılmıştır. Şarkı sözleri şiir gibidir, normal İngilizce konuşmaları gibi değildir.

İşte bu sebeplerle şarkılarla İngilizce öğrenme fikri, iyi bir fikir değildir. Bu zaman kaybından başka bir şey değildir. İngilizcenizi ilerletmek için, günlük hayatta kullanılan, gerçek İngilizce konuşmaları dinleyin. Sesli kitapları, hikayeleri dinleyin. Hatta bu videodaki gibi konuşmaları dinleyin. Veya normal İngilizce konuşmalar olan başka videoları dinleyin. Bu çok daha faydalıdır.

İngilizce dinlemek için normal konuşma İngilizcesine odaklanın, şarkılara değil. Eğlenmek için şarkılar dinleyebilirsiniz. Ancak şarkıları İngilizce çalışmalarınızın dışında düşünün.

Bugünkü videomuz bu kadardı. Effortless English sistemiyle ilgili ayrıntılı bilgi için web sitemizi ziyaret etmek için burayı tıklayın.

İngilizce Öğreten Şarkılar

ingilizce-sarkilarBu konuda AJ Hoge’a tamamen katılıyorum. İngilizce şarkılar dinlemek, İngilizcenizi ilerletmez. Bununla birlikte normal şarkılar değil belki ama İngilizce öğrenenler için özel tasarlanmış bazı şarkılar faydalı olabilir.

Bunlar İngilizceyi geliştirmek için özel olarak bestelendiği için gramer ve kelime bilgisini geliştirmede kullanılabilir. Bu şarkılardan bazılarını dinlemek ve incelemek için burayı tıklayın.

Effortless English Videoları:

Paylaşmak Güzeldir:
2 Comments

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir