Kural 2: İngilizce Gramer Çalışmayın

Bugün Effortless English ikinci kuralını öğreneceğiz. Yabancı dil eğitiminde hep tartışılan bir konuya parmak basmış olacağız. Buna göre İngilizce gramer çalışmak, konuşmayı geliştirir mi? İkinci kuralımız pek çok insanı şaşırtır. Kuralımız: “Gramer Kurallarını Çalışmayın” Bunun size biraz tuhaf geldiğini biliyorum. Çünkü bu zamana kadar gördüğünüz ingilizce eğitimi boyunca, gittiğiniz heryerde, size hep gramer kurallarını çalışmanız söylendi.

Peki, şimdi kendinizi bir düşünün yıllarca okullarda İngilizce gramer çalışmak işe yaradı mı? Belki de çok uzun zamandır gramer kuralları odaklandınız. Bu kadar ingilizce gramer çalıştıktan sonra; kolayca, çabucak ve otomatik olarak ingilizce konuşabiliyor musunuz? Cevabınız hayır ise, Neden? Aslında bu sizin suçunuz değil. Sebep, bu zamana kadar çok fazla ingilizce gramer çalıştınız. Çünkü öğretmenleriniz size böyle yapmanızı söyledi.

İngilizce gramer çalışma konuşmayı engelliyor mu?

Peki, İngilizce gramer çalışmak neden bu kadar kötüdür? Çünkü gramere odaklandığınızda, İngilizceyi analiz etmeye odaklanırsınız. Bir başka deyişle İngilizceyi (gramer kurallarını) düşünürsünüz. İngilizce yazma konusunda bunun bir zararı yoktur. Çünkü yazarken zamanınız vardır. Hızlı yazmak zorunda değilsiniz, yavaş olabilirsiniz.

Ancak İngilizce konuşma konusunda aynı durum söz konusu değildir. İngilizce konuşurken ve dinlerken yavaş olamazsınız. Bir sürü gramer kuralını düşünmek için zamanınız yoktur.  Biri size soru sorduğunda onu hemen cevaplamanız gerekir.

ingilizce-gramer

Gramer öğrenmeden nasıl cümle kuracağız?

Peki, yerli konuşmacılar grameri nasıl öğrenirler? Mesela biz, Türkçe konuşmayı öğrenmeden önce hiç gramer çalıştık mı? Ortaokul ya da liseye kadar gramer kurallarını hiç görmedik. Yıllar sonra okullarda öğrendiğimiz dil bilgisi kurallarını doğru yazabilmek için öğreniriz. O zaman konuşmalarımızda grameri nasıl doğru kullanmayı öğrendik? Cevap, Dinleyerek öğrendik. Çocukluğumuzdan beri tekrar tekrar doğru gramer dinledik ve bu şekilde öğrendik.

Siz de, doğru ve doğal grameri geliştirmek için bol bol dinlemelisiniz. Okuyarak da gramerinizi geliştirebilirsiniz. Ama ders kitapları ve gramer kitapları okumayın, kolay ve eğlenceli kitaplar okuyun. Daha sonraki Effortless English kurallarında, ingilizce gramer kurallarını çalışmadan nasıl otomatik ve doğru gramer öğreneceğinizi anlatacağız.

Ama şimdilik, bu kuralımızı uygulayın. İngilizce gramer çalışmayın. Gramer kurallarına odaklanmak, ingilizce konuşmanıza zarar verir. Gramer kitaplarınız varsa atın gitsin, ya da bir başkasına verin. Şimdi Effortless English ikinci kuralı hakkında ayrıntılı bilgi için aşağıdaki videoyu izleyelim.  Effortless English üçüncü kuralımızda görüşünceye kadar hoşça kalın.

Effortless English Club

Effortless English seti mi, yoksa Rahat İngilizce mi kullanmalıyız?

Effortless English dersleri, orta ve ileri seviyede olan, anlıyorum ama konuşamıyorum diyen arkadaşlar için hazırlanmıştır. Mini story dinle ve cevapla dersleriyle, dinleyerek ve pratik yaparak İngilizce konuşmanızı çok hızlı ilerletebilirsiniz. Ancak bu set Türkçe destekli olmadığından yeni başlayanlar için uygun değildir. Bir başka ifadeyle, yukarıdaki videoyu izlediğinizde, duyduklarınızı %80 veya daha fazla oranda anlayabiliyorsanız Effortless English seti sizin seviyeniz için uygun demektir.

Yeni başlayanlar ve biraz temel bilgim var ama ilerletmek istiyorum diyenler için Rahat İngilizce eğitim setini öneriyoruz. Tıpkı Effortless English sisteminde olduğu gibi, Rahat İngilizce setinde de TPRS metoduyla yani mini hikaye dinle ve cevapla dersleriyle İngilizceyi dinleyerek, pratik yaparak ve konuşarak öğrenebilirsiniz.

Effortless English Yazılarımız:

Paylaşmak Güzeldir:

“Kural 2: İngilizce Gramer Çalışmayın” üzerine 17 yorum

 1. Bence sölediğiniz çok yanlış. Ben 1 senedir Amerkiada yaşıyorum gramerim olmadığı için geldim ve gramerim olmamasının sıkıntısını çekiyorum. Hem gramer kesinlikle ingilizce öğrenme sürecini çok hızlı hale getiriyor. Bir nevi altyapıdır gramer. Ordaki videodaki beyfendi kendisi anadili olduğu için rahat konuşuyor. Bizim de anadilimiz olduğu için Türkçeyi bebeklikten öğrendik. Ama ikinci bir dil öyle değil. Gramer kesinlikle şart buna emin olun. Saygılar hepinize.

  Cevapla
  • Merhaba Kerem,
   Yorumun için teşekkür ederim. Effortless English ikinci kuralı “Gramer Çalışmayın” pek çok arkadaşımıza ilk bakışta yanlış gelebiliyor. O yüzden burada biraz açıklama yapmak istiyorum. Öncelikle bu kuralda A.J. Hoge, ingilizce gramer öğrenmeyin demiyor, gramer çalışmayın diyor. Çünkü ingilizce gramere odaklanmak ingilizce konuşmamızı engelliyor, yavaşlatıyor.

   Ayrıca Effortless English sisteminin asıl amacı, temel ingilizce gramer bilgisine sahip yetişkinlerin akıcı ingilizce konuşmasını sağlamaktır. Yani bu dersleri kullanacak arkadaşların basit ingilizceyi anlayacak kadar gramer ve kelime bilgisine sahip olması gerekiyor. (sitemizdeki videoları izlediğinizde, anlatılanların %70 ini anlayabiliyorsanız temel ingilizce seviyesine sahipsiniz demektir.)

   Madem gramer çalışmayın diyor, peki grameri nasıl öğreneceğiz diye sorabilirsiniz. İşte tam bu noktada Effortless English beşinci kuralımız “POV” devreye giriyor. Beşinci kuralımız, ingilizce grameri otomatik öğrenmek için geliştirilmiş bir hikaye tekniğidir.

   Cevapla
 2. Merhabalar arkadaşlar. Öncelikle Türkiye`de gerçekten ingilizce dil sıkıntısı çekilmektedir nedeni ise yanlış eğitim. Mesela ingilizce öğrenmek isteyen birisi gelse bu sitedeki grammer çalışmayın arkadaşlar yazısını okusa ve size inansa.
  Bu adam grammer bilmeden cümle yapısını nasıl kuracak?
  Bu örnek aşırı derecede saçma ve uydurma bi örnek. Çocukken grammer dersi almadan nasıl konuşmayı öğrendik diyosun?
  Her ilin her yörenin istanbul türkçesi konuştuğunumu zannediyon?
  Bir çok il ve ilçede kendi türkçe şivelerini ve ayrıca eski türkçeyi konuşan akrabalarımız eşimiz dostumuz yakınımız var. Yani vermiş olduğun örnek veya teori çürük bi teori.

  Cevapla
  • Merhaba Gaye, gramer yani dil bilgisi başka şeydir, farklı yörelere göre değişiklik gösteren lehçe ve ağız dediğimiz telaffuz farklılıkları başka şeydir. Çocukların gramer kurallarını öğrenmeden, nasıl konuşmayı öğrendiklerini ve konuşurken gramer kurallarını doğru kullandıklarını bir kez daha düşünmeni rica ederim. Bu konuda çocukların sırrı yazımızı okumanızı tavsiye ederim.

   Gerçi İngilizce öğrenmeye yeni başlayan arkadaşların gramer kurallarını öğrenmeleri gerektiği konusunda size katılıyorum. Ama Bu yazımızda söylediğklerimiz; gramer kurallarını bilip, sınavlardan yüksek puanlar aldığı halde İngilizce konuşamayan arkadaşlar için önemli tavsiyelerdir. Yorumlarınla konuya katkıda bulunduğun için teşekkür ederim.

   Cevapla
 3. Selamlar.

  Sitenizi bugün takip etmeye başladım. Aynı zamanda sizin sayenizde Effortless English sitesini de takip ediyorum. Son derece makul ve yararlı bilgiler paylaştığınızı söyleyebilirim. Yazdıklarınıza kesinlikle katılıyorum. Bugünden itibaren kendimi listening’e adamayı düşünüyorum. Ancak ne tür ses klipleri ya da videolar izlemem gerektiğini tam olarak bilemiyorum. İnternette audio books diye aratıp farklı farklı ses klipleri dinliyorum ama AJ Hoge’u anladığım kadar anlayamıyorum. AJ Hoge’un 7 videolarını izledim ve %80-90 oranında anladığımı söyleyebilirim. Ama dediğim gibi onun haricindeki videolar ya da ses dosyalarında çok zorlanıyorum. Dolayısıyla acaba boşa mı kürek sallıyorum durumuna düşüyorum. Bunu aşmak için ne yapmam gerekiyor? Intermediate seviyesinde ingilizcem var. Sizin de söylediğiniz gibi gramer konusunda pek bir eksiğim yok ancak iş konuşmaya gelince sıkıntı başlıyor. Ingilizce alt yazılı film ve dizi de izliyorum ama bir süre sonra sıkılıyorum. Bana ne önerirsiniz? Sizin tavsiyeleriniz eminim ki benim için yol gösterici olacak. Çünkü ingilizce öğrenmeye gerçekten çok hevesliyim. Şimdiden teşekkürler.

  Cevapla
  • Merhaba Burak, yorumların için teşekkür ederim. Effortless English 3. kuralında anlatıldığı gibi bol bol İngilizce dinlemek yapacağınız en faydalı çalışmadır. Dinlediğiniz İngilizce parçalar kolay olmalı ve ilginizi çeken konularda olmalıdır. Kitapçılarda CD ler ile birlikte satılan kolay İngilizce hikayeler bulabilirsin. Pahalı olmasına gerek yok, ucuzlarını tercih edebilirsin. Bunları hem okuyup, aynı zamanda dinlemek çok faydalı olur. AJ Hoge’un tüm videolarını ve derslerini dinleyebilirsin. Bir dersi veya parçayı bir defa dinleyip geçmeyin. Aynı şeyi tekrar tekrar dinleyebilirsiniz. Yine ilgi alanlarınıza göre youtube videolarını izleyebilirsiniz. Kısacası, size kolay ve ilginç olan, bulabildiğiniz herşeyi tekrar tekrar dinleyin.

   Cevapla
 4. Sayfanızı bu gün takip etmeye başladım.Ben nasıl ingilizce öğrenebilirim az çok biliyorum şuna 7.sınıftayım .Bana ne yapmamı önerirsiniz ingilizcemi geliştirmek için notlarımı nasıl yükseltirim nelere çalışmalıyım bana açıklar mısınız ,Ingilizce notumu yükseltmek istiyorum

  Cevapla
  • Merhaba Davut. İngilizceyi bir ders olarak değil de bir hobi olarak görmelisin. Yani İngilizceyi kendin için keyifli bir uğraş haline getirebilirsen çok daha hızlı öğrenebilirsin. Bunun için kolay İngilizce hikayeler bulup onları okuyabilirsin. Mümkünse bunların CD lerini bulup dinleyebilirsin. İlgi alanlarınla alakalı İngilizce bişeyler okuyabilirsiniz. Google’da bu konularda arama yapmayı deneyebilirsin. Nasıl İngilizce çalışman gerektiği konusunda daha fazla bilgiyi İniglizce çalışma rehberimizde belirtmiştik. Buna göre her gün en az bir saat İngilizceye ayırmanı tavsiye ederim.

   Cevapla
 5. Lise 1 e gidiyorum ve ingilizce dersim 1. 8. Sinifta 5 olan ingilizce dersim bu donem inanilmaz bir sekilde dustu. Bu dersten nefret etmeye basladim neler yapipta sevmeye baslayabilirim. Oncelikle ingilizce dersinden ozel ders aliyorum ve yardimci kitaplarim var ama okulumuzun sinavlarinda yapamiyorum dinlemeleri anlayamiyorum. Dinlemeleri nasil anlayabilirim.

  Cevapla
  • Merhaba Rabia, okullarda uygulanan yanlış eğitim teknikleri yüzünden İngilizceden nefret etmeyin. İngilizceyi ne kadar severseniz o kadar hızlı ve kolay öğrenirsiniz. Bu konuda sizi motive edecek harika bir yazıyı okumanızı öneriyroum: https://www.rahatingilizce.com/rahat-ingilizce-ucretsiz-e-mail-kursu/prensip-1-neden-ingilizce-ogrenmek-istiyorum

   İngilizce dinlemeleri anlayabilmek için bol bol ve tekrarlı İngilizce dinleme çalışması yapmanız gerekiyor. Bunun için kolay ve ilginizi çeken konulara odaklanın. Bir parçayı sadece bir kere dinlemeyin. Bir kaç kere dinledikten sonra bilmediğiniz İngilizce kelimelerin anlamlarını sözlükten bulup öğrenin. Metni okuyarak anlamaya çalışın. Ve sonra aynı parçayı bir kaç kere daha dinleyin. Bu şekilde çalışarak zamanla kendinizi geliştireceksiniz.

   Cevapla

Yorum yapın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.