İngilizce Dersleri 06 Nerede Yaşıyorsun?

İngilizce günlük hayatta yaygın olarak kullanılan kalıpları öğrendiğimiz English Class 101 video İngilizce dersleri serisine, altıncı bölümle devam ediyoruz. Bu bölümde, İngilizcede birine yaşadığı yeri sormayı veya bu soruya nasıl cevap verebileceğimizi öğreneceğiz.

Yeni tanıştığınız biriyle konuşurken, genellikle önce isim, nereli olduğunuz ve ne iş yaptığınız sorulur-konuşulur. Bu giriş ve tanışma sorularından sonra karşınızdaki insan size nerede yaşadığnızı sorabilir.

İngilizce Nasıl Sorulur?

YouTube video

So, Where do you live? Ee, Nerede Yaşıyorsun? Bu cümle sizi konuşmaya devam etmeye davet eden bir cümledir. Bu soruyu cevaplamanın bir çok yolu vardır. Bunlardan İngilizcede en yaygın olarak kullanılanlara bir bakalım.

Nasıl Cevaplanır?

Mesela şöyle bir giriş yapabilirsiniz. Do you know… ile başlayıp, yaşadığınız bölgenin adını söyleyebilirsiniz. Do you know Kadıköy? Veya yaşadğınız yere yakın bir yeri söyleyebilirsiniz. Near the library. Kütüphaneye yakın veya Tiyatronun yakınında gibi cevaplar verebilirsiniz. Ya da tren istasyonu gibi herkesçe bilinebilecek bir yerde oturuyorsanız, istasyon adını söyleyebilirsiniz.

Gördüğünüz gibi İngilizcede birine nerede yaşadığınız sormanın ve bunu cevaplamanın pek çok yolu vardır. Bunları söylediğinizde karşınızdaki insan, “oh yeah, i know it” (aa evet orayı biliyorum) veya, “I live near there” (ben de oraya yakın oturuyorum) ya da “I am afraid I don’t know it” (korkarım orayı bilmiyorum) diye cevap verebilir.

Konuştuğunuz kişi, nazikçe bir ilgi göstermiş ve konuşmayı devam ettirmiştir. Siz de buna karşı, “Oh really” (aa gerçekten mi) gibi bir karşılık verebilirsiniz. Size yaşadığınız yeri soran bir kişiyle bu tarz bir konuşma yaptıktan sonra size de ona aynı şekilde karşılık verebilirsiniz. Mesela “So, where do you live?” veya sadece “How about you?” (Ya sen?) ya da “Where do you live?” gibi bir karşılık cümlesi uygun olur.

Kurduğunuz cümlelerde YOU sözcüğüne biraz vurgu yaparak, aynı şeyleri şimdi onun hakkında bilmek istediğinizi belirtmiş olursunuz. Son bir tavsiye vererek bu İngilizce dersimizi bitiriyoruz. Birinin yaşadığı yerle ilgili konuştuğunuzda, karşınızdaki insanın yaşadığı yerle ilgili pozitif bir kaç cümle söylemek hoş olur. Bir sonraki English Class 101 İngilizce dersimizde birine gitmiş olduğu okulu sormayı ve bu soruyu cevaplamayı öğreneceğiz.

English Class 101 Online İngilizce Dersleri için Tıklayın!

English Class 101 İngilizce Dersleri:

Paylaşmak Güzeldir:

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir