Dinleyerek İngilizce Öğreniyorum Ve Konuşuyorum

İngilizce öğreniyorum fakat konuşamıyorum diyenlerin en büyük problemi, ders kitapları okuyarak öğrenmeye çalışmalarıdır. Eğitim hayatımız boyunca ders saati olarak oldukça fazla İngilizce dersi görmemize rağmen, konuşma becerimizin neredeyse hiç gelişmemesinin altında yatan başlıca sebep pratik eksikliğidir.

İngilizce pratik nasıl yapılır? Elbette önce dinleyerek ve sonra konuşarak yapılır. Ama bizler okul hayatı boyunca ders kitapları okuyup gramer kurallarını ezberlemeye çalışarak, İngilizce öğreniyorum diye kendimizi avuttuk. Daha doğrusu, uzman eğitimcilerimiz! bizlere böyle söyledi.

İngilizce bir ders değildir. İnsanları anlamamızı ve kendimizi ifade etmemizi sağlayan bir iletişim aracıdır. Tıpkı konuştuğumuz Türkçe gibi yani. Test çözüp boşluk doldurarak, kelime listeleri ezberlemeye çalışıp gramer kitaplarını yutarak İngilizce konuşamayız. Bunları yapmakla, İngilizce öğreniyorum diyerek sadece kendimizi kandırmış oluruz.

Şimdi çocukları düşünelim. Hiç gramer kuralı ezberlemeden, ders kitapları okuyup testler çözmeden nasıl konuşmayı öğreniyorlar? Evet, sihirli sözcük DİNLEMEK. Bu yazımızda, İngilizce konuşmak için dinleyerek İngilizce öğreniyorum konusunu, Rahat İngilizce 3. prensibini açıklayarak işleyeceğiz. Üçüncü prensibimiz, İngilizce öğrenmenin en doğal yoludur. İnsan beyninin dil öğrenmeyi en kolay gerçekleştirdiği tekniktir. Bu teknik, çocukların sırrıdır.

Prensip 3: Dinleyerek İngilizce Öğreniyorum

İngilizceyi gözlerinizle değil, kulaklarınızla öğrenin. Tıpkı çocukların öğrendiği gibi. Okuyarak da İngilizce öğrenebilirsiniz. Ama kolay öğrenmek ve akıcı İngilizce konuşmak istiyorum diyorsanız İngilizceyi dinleyerek öğrenin. Akıcı İngilizce konuşabilmenin anahtarı dinlemektir.

Dinleyerek İngilizce öğreniyorumİngilizce dinleyerek, duyduklarınızı anlama yeteneğiniz çok hızlı gelişir. Dinleyerek, İngilizce kelimeler ve gramer öğrenebilirsiniz. Başlarken söylediğim gibi; dinlemek, İngilizce öğrenmenin en doğal ve etkili yoludur. İngilizce öğrenmek için yapabileceğiniz en iyi çalışma dinlemektir.

Şimdiye kadar okullarda İngilizceyi ders kitapları okuyarak öğrenmeye çalıştınız. Orada belki İngilizce yazmayı, İngilizcenin şekilsel yapısını, yani gramer kurallarını analiz etmeyi öğrendiniz. Belki de ana dili İngilizce olan insanlardan daha iyi gramer biliyorsunuz. Ama o kadar saat İngilizce dersi aldığınız halde istediğiniz düzeyde İngilizce konuşamıyorsunuz.

Asıl hedefiniz iyi İngilizce konuşabilmekse, İngilizceyi dinleyerek öğrenin. İngilizce çalışma zamanınızın en az yüzde seksenini dinlemeye ayırın. Zamanınızın yüzde yirmisinde okuma çalışması yapabilirsiniz. Ama ders kitaplarını okumayın. Aynı anda hem okuyup hem dinlemek de harika bir çalışmadır. Böylece kelimelerin yazılışlarını ve telaffuzlarını da öğrenmiş olursunuz. Bu çalışmayı mutlaka yapın. Çok faydasını göreceksiniz.

İlginizi Çeken ve Kolay İngilizce Dinleyin

Dikkat etmemiz gereken 2 şey var. Birincisi dinlediğiniz şey KOLAY olmalıdır. Yani dinlediğiniz şeyi çok sık sözlük kullanmak zorunda kalmadan, kolayca anlayabiliyor olmalısınız. Bu söylediğim, okuma için de geçerlidir. Bir sayfalık bir metin okuyor ve dinliyorsanız, onun yüzde 95’ini anlayabilmelisiniz. Yani onu, üç dört defadan fazla sözlüğe bakmak zorunda kalmadan anlayabilmelisiniz. Aksi halde dinlediğiniz ya da okuduğunuz şey sizin için zor demektir. Daha kolay bir dinleme ve okuma parçası bulup onu kullanın.

İkincisi, İngilizce dinlediğiniz şey ilginizi çeken bir içeriğe sahip olmalıdır. Birinci prensibimizi hatırlayalım (İngilizce öğrenmeye başlamadan prangalardan kurtulmak). İngilizceyi bir zorunluluk olduğu için değil, sevdiğiniz ve keyif aldığınız bir aktivite olduğu için öğrenin demiştik. Bunun için de sizi sıkmayacak konularda bir şeyler bulup dinleyin ve okuyun demiştik. Gerçekten de bizi sıkan içerikleri dinlemek ve okumaya devam etmek çok zordur. Onu hemen bırakmak isteriz. Ama keyif aldığımız konularda, kendimizi daha iyi motive edebilir ve daha çok dinlemek isteriz.

İngilizceye sıfırdan başlayanlar için çocuk hikayelerini tavsiye edebilirim. Şimdilerde bir çok kitapçıda veya kırtasiyede ucuza bulabileceğiniz, dinleme CD siyle birlikte satılan küçük hikayeler vardır. Onların en kolay seviyesinden okumaya ve dinlemeye başlayabilirsiniz.

Dinleyin, dinleyin ve dinleyin. Kendinize bir mp3 player bulun. Ya da telefonunuza mp3 dinleme parçaları yükleyin. Her yerde dinleyin. Otobüste, trende, arabada, mutfakta yemek yaparken, evde temizlik yaparken, dışarıda spor yaparken, her yerde ve her zaman dinleyin. Bu prensibimizi mutlaka uygulayın. Göreceksiniz ki çok hızlı ve çok kolay İngilizce öğrenecek ve çok yakında konuşmaya başlayacaksınız.

Rahat İngilizce 3. prensibimiz:

  • Dinleyerek İngilizce öğreniyorum!
  • Kolay ve eğlenceli şeyler dinliyorum!

Eğlenceli ve kolay hikayeler dinleyerek İngilizce öğreniyorum demek için Rahat İngilizce setini kullanabilirsiniz. Rahat İngilizce dersleri mp3 formatında olup dinleyerek İngilizce öğrenebileceğiniz şekilde hazırlanmıştır. Bu set, CD veya kitap şeklinde fiziksel bir ürün değildir. Dersleri kargo beklemeden şimdi indirip, kolay İngilizce öğrenmeye hemen başlamak için burayı tıklayın!

Alıntı: https://www.rahatingilizce.com/rahat-ingilizce-ucretsiz-e-mail-kursu/prensip-03

Paylaşmak Güzeldir:

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir