Kural 5: POV İngilizce Gramer Öğren

Miyukinin ingilizce gramer sınavları çok iyiydi. İngilizce gramer kurallarının hepsini biliyordu. İngilizce fiilleri biliyordu. Ancak Miyuki’nin bir sorunu vardı. Gerçekte ingilizce konuşmalarda grameri doğru kullanamıyordu. İngilizce geçmiş zaman kurallarını detaylarıyla anlatabilirdi, ancak konuşurken, “Yesterday I GO to school” (Ben dün okula gitmek) gibi yanlışlar yapıyordu. Miyuki buna anlam veremiyordu. Onun sınav sonuçları bu kadar iyiyken, İngilizce konuşması nasıl bu kadar kötü olabiliyordu.

Miyuki Şöyle diyor: Effortless English derslerinizden önce, bütün ingilizce gramer kurallarını biliyordum. Ancak konuşurken onları doğru kullanamıyordum. İngilizce grameri konuşurken hissedemiyordum. Point of View küçük hikayeleri kullandıktan sonra ingilizce grameri hissetmeye ve doğru bir şekilde kullanmaya başladım. Şimdi ingilizce konuşurken grameri çok iyi kullanabiliyorum. Konuşurken grameri hiç düşünmüyorum. Doğru ve otomatik olarak kullanıyorum. Teşekkür ederim.

ingilizce-gramer-ogren

Miyuki, ingilizce grameri doğal teknikle öğrendi. Derslerimiz sırasında asla gramer çalışmadı. Peki, ingilizce konuşurken grameri doğru kullanmayı nasıl başardı?

Önce küçük hikâyemizi şimdiki zamanda tekrar tekrar dinledi. Sonra tamamen aynı hikâyeyi, ama bu sefer on yıl öncesindeki zamana göre dinledi. Bu küçük hikâyeyi dinleyerek, geçmiş zamanı hissetmeyi ve kullanmayı öğrendi. En sonunda ona tamamen aynı hikâyeyi bu sefer geçmiş zamandan başlayıp şimdiki zamana gelen periyotta dinlettik. Böylece Miyuki, tamamlanmış geçmiş zamanı öğrendi.

Ve Miyuki son olarak tamamen aynı hikâyeyi, gelecek zamanda dinledi. Böylece gelecek zamanı hissetmeyi öğrendi. Biz bu hikâyelere, “Point Of View küçük hikayeler” adını veriyoruz. POV küçük hikayeler, İngilizce grameri öğrenmenin ve otomatik olarak kullanmanın en güçlü tekniğidir. Şimdi aşağıdaki videoyu izleyip, bu kuralımızı bir de AJ. Hoge’dan dinleyelim.

Merhaba, Effortless English akıcı ingilizce konuşma kursunun 5. Kuralına hoş geldiniz. Hatırlarsanız, daha önceki kurallarımızı anlatırken size gramer çalışmayın demiştik. Belki bunu duyunca şaşırdınız ve ingilizce grameri doğru olarak kullanmayı nasıl öğreneceğinizi düşündünüz. İşte bu yazımızda size bunu anlatacağım.

İngilizce gramer kurallarını çalışmadan nasıl gramer öğrenilir. Bugünkü kuralımız ingilizce grameri otomatik olarak öğrenmenin çok basit ve çok etkili bir yoludur. Ve araştırmalar da bu tekniğin yabancı dil gramer öğrenmede ne kadar etkili olduğunu göstermektedir.

Bu teknik, Point Of View hikayeler tekniğidir.  Bu küçük hikâyelerin sırrı nedir? Nasıl gramer öğretirler? Evet, biz bu hikayelerde aynı olayı zamanları ya da gramer yapısını değiştirerek anlatırız. Küçük bir örnek vermek gerekirse, küçük ve komik bir hikeyeyi önce geniş zamanda anlatırım. Mesela: Bill adında bir genç vardır. Bill, dükkana gider. Bir şişe su satın alır. Su için, 2 dolar öder.Küçük hikâyemiz şimdilik bu kadar olsun. Bu küçük hikâyemiz basit zamanda anlatıldı. Şimdi, tek yapmanız gereken bu küçük hikayeyi tekrar tekrar (Hatırlayın: Derinden Öğrenme) dinlemektir.

Sonra aynı hikâyeyi geçmiş zamanda anlatırız. Örnek: “Bill isminde bir genç vardı. Bill dün, dükkana gitti. Bir şişe su satın aldı. Su için 2 dolar ödedi. Evet, geçmiş zamanda hikayemiz bu kadar. Normalde Point of view küçük hikâyelerimiz biraz daha uzun ve tabi biraz daha zor olur. Küçük hikâyemizi, gramer kurallarını düşünmeden, geçmiş zamanda da tekrarlı olarak sürekli dinlersiniz.

İngilizce küküç hikâyeleri dinlerken, gramer kurallarını düşünmeden, sadece anlama odaklanarak dinlersiniz. İşte bu kolay ve etkili gramer öğrenmedir. Bir sonraki adımda, küçük hikâyemizi gelecek zamanda anlatırız. Hayal gücümüzü kullanarak, hikâyemizi gelecek zamanda anlatıyoruz: Bil isminde bir genç olacak. Bill, dükkana gidecek ve bir şişe su alacak. Bir şişe su için 2 dolar ödeyecek.” İşte böyle, küçük hikâyemizi, gelecek zamanda da tekrar tekrar dinleyerek, gelecek zaman yapısını öğrenirsiniz. Aynı küçük hikayeyi, (past perfetct) tamamlanmamış geçmiş zamanda da dinlersiniz.

İngilizce zaman yapılarını, ya da İngilizce gramer kurallarının isimlerini bilmenize gerek yok. Yapmanız gereken şey, farklı zaman yapılarında anlattığımız aynı küçük hikayeyi, tekrar tekrar dinlemektir. Tıpkı yerli konuşmacılar gibi, gramer kurallarını doğal ve otomatik olarak öğrenirsiniz. İngilizce grameri, çocukların öğrendiği gibi (tıkla-incele) öğrenirsiniz.

Pov tekniği ile gramer kurallarını otomatik olarak çabucak kullanabilmeyi öğrenirsiniz. Konuşurken, bir sürü dil kuralını düşünmenize gerek kalmadan, otomatik ve akıcı olarak konuşacaksınız. ingilizce gramer kurallarını düşünmeyi bırakabilirsiniz. Sadece dinlersiniz ve konuşursunuz. Effortless English kurallarıyl hızlı ve kolay ingilizce öğreneceksiniz.

Ayrıntılı Bilgi İçin Tıklayın!

Effortless English Club

Effortless English Kuralları

Paylaşmak Güzeldir:
4 Comments

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir