Kural 3: İngilizceyi Dinleyerek Öğrenin

Bu yazımızda Effortless English üçüncü kuralını öğreneceksiniz. Unutmayın, başarıya ulaşmak için bilmek yetmez uygulamak gerekir. Konumuz da ingilizce olunca uygulama daha da fazla önem kazanır. Effortless English 7 kuralını öğrenir ve uygularsanız 3-4 kat daha hızlı ingilizce öğrenecek ve en sonunda akıcı ingilizce konuşacaksınız. Şimdi aşağıdaki videoyu izleyelim. Üçüncü kuralımızı AJ. Hoge anlatıyor.

Üçüncü kuralımız da diğer kurallar gibi son derece basit ve çok güçlüdür. Her zaman belirttiğimiz gibi üçüncü kural, en önemli kuralımızdır. İngilizceyi “Gözlerinizle değil, Kulaklarınızla Öğrenin”. Eğer çok iyi ingilizce konuşmak istiyorum diyorsanız, İngilizceyi kulaklarınızla (dinleyerek) öğrenmelisiniz. Dinlemek, mükemmel ingilizce konuşmanın anahtarıdır.

Çok ingilizce dinleyerek, ingilizce kelimeler öğrenirsiniz ve ingilizce gramer öğrenirsiniz. İngilizceniz hızla gelişir ve duyduklarınızı anlamanız kolaylaşır. Çok iyi ingilizce konuşmak için dinlemek bir tür sihirli anahtar gibidir. Bu konuda aynı sonucu gösteren bir sürü araştırma vardır. Dinlemek, İngilizce eğitimi için yapabileceğiniz en iyi şeydir.

Bu kural aynı zamanda, sizin ingilizce konuşma konusunda istediğiniz gibi olamayışınızın sebebini gösteriyor. Bu zamana kadar okullarda ve ingilizce kurslarında muhtemelen hep gözlerinizle öğrendiniz, ders kitaplarına odaklandınız. Okullarda ve kurslarda ingilizce yazmayı, İngilizceyi düşünmeyi ve bir sürü gramer kuralını öğrendiniz. Belki de gramer kurallarını, bir çok Amerikalıdan bir çok Kanadalı ve ingilizden daha iyi biliyorsunuz.

ingilizce-dinlemek

Yerli konuşmacılar, konuşmayı dinleyerek öğrenmişlerdir. Sizin de yapmanız gereken budur. Tıpkı yerli konuşmacılar gibi çabucak, kolayca ve otomatik olarak ingilizce konuşmak istiyorsanız, İngilizceyi dinleyerek öğrenmelisiniz.

Şimdi, ingilizce dinleme konusunda biraz daha ayrıntıya girelim. Çünkü ne dinlediğiniz ve nasıl dinlediğiniz de çok çok önemlidir. İngilizce dinleme konusunda uygulamanız gereken ilk şey, KOLAY ingilizce dinlemektir. Kolay ingilizce derken neyi kastediyoruz? Dinlediğiniz şeyin %95 yada daha fazlasını sözlük kullanmadan ya da duraksamadan anlayabilmelisiniz. Her zaman kolay ingilizce dinleyin.

Bunun için çocuk programlarını deneyebilirsiniz. Ya da gençler için hazırlanmış sesli kitaplar dinleyebilirsiniz. Dinlemek için kolay bir şeyler bulun ve dinleyin. Bulduğunuz sesli dersin yazılı hali de varsa aynı zaman da hem okuyup hem dinleyebilirsiniz. Bu da iyi bir çalışma yöntemidir. Bir mp3 player ya da Ipod bulun ve her zaman ingilizce dinleyin. Çokça kolay ingilizce dinleyin. Effortless English kurallarının tümünü öğrenin ve mutlaka uygulayın. İngilizceniz çok çabuk gelişecek.

İngilizce dinleme kriterlerimizden ikincisi, ilginç içerikler dinlemektir. Ders kitapları ve onlarla birlikte gelen CD ler çok sıkıcıdır. Bunları dinlemek yerine ilginizi çeken konulara odaklanıp onları dinleyin. Mesela bir hobiniz varsa, bununla ilgili youtube sitesine gidip arama yapın ve ilgi alanlarınızla ilgili videoları izleyin/dinleyin. Böylece sıkılmadan eğlenerek İngilizcenizi çok hızlı geliştirebilirsiniz.

Effortless English Club

Effortless English setleri, dinleme ağırlıklı İngilizce öğrenmenize yardımcı olmak için hazırlanmıştır. Orta ve ileri seviye arkadaşlar için Effortless English sisteminin son ve en iyi seti olan Power English setini öneriyoruz.

Power English seti hakkında detaylı bilgi almak için burayı tıklayın! Power English setini şimdi indirimli fiyattan (97 usd) satın almak için burayı tıklayın!

Effortless English setleri Türkçe destekli olmadığından sıfırdan İngilizce öğrenmek isteyenler için uygun değildir. Bunun yerine, yine bol bol dinleyerek İngilizce öğrenebileceğiniz Rahat İngilizce eğitim setini tavsiye ederiz.

Effortless English Yazıları:

Paylaşmak Güzeldir:
5 Comments

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir