Kural 3: İngilizceyi Dinleyerek Öğrenin

Bu yazımızda Effortless English üçüncü kuralını öğreneceksiniz. Unutmayın, başarıya ulaşmak için bilmek yetmez uygulamak gerekir. Konumuz da ingilizce olunca uygulama daha da fazla önem kazanır. Effortless English 7 kuralını öğrenir ve uygularsanız 3-4 kat daha hızlı ingilizce öğrenecek ve en sonunda akıcı ingilizce konuşacaksınız. Şimdi aşağıdaki videoyu izleyelim. Üçüncü kuralımızı AJ. Hoge anlatıyor.

Üçüncü kuralımız da diğer kurallar gibi son derece basit ve çok güçlüdür. Her zaman belirttiğimiz gibi üçüncü kural, en önemli kuralımızdır. İngilizceyi “Gözlerinizle değil, Kulaklarınızla Öğrenin”. Eğer çok iyi ingilizce konuşmak istiyorum diyorsanız, İngilizceyi kulaklarınızla (dinleyerek) öğrenmelisiniz. Dinlemek, mükemmel ingilizce konuşmanın anahtarıdır.

Çok ingilizce dinleyerek, ingilizce kelimeler öğrenirsiniz ve ingilizce gramer öğrenirsiniz. İngilizceniz hızla gelişir ve duyduklarınızı anlamanız kolaylaşır. Çok iyi ingilizce konuşmak için dinlemek bir tür sihirli anahtar gibidir. Bu konuda aynı sonucu gösteren bir sürü araştırma vardır. Dinlemek, İngilizce eğitimi için yapabileceğiniz en iyi şeydir.

Bu kural aynı zamanda, sizin ingilizce konuşma konusunda istediğiniz gibi olamayışınızın sebebini gösteriyor. Bu zamana kadar okullarda ve ingilizce kurslarında muhtemelen hep gözlerinizle öğrendiniz, ders kitaplarına odaklandınız. Okullarda ve kurslarda ingilizce yazmayı, İngilizceyi düşünmeyi ve bir sürü gramer kuralını öğrendiniz. Belki de gramer kurallarını, bir çok Amerikalıdan bir çok Kanadalı ve ingilizden daha iyi biliyorsunuz.

ingilizce-dinlemek

Yerli konuşmacılar, konuşmayı dinleyerek öğrenmişlerdir. Sizin de yapmanız gereken budur. Tıpkı yerli konuşmacılar gibi çabucak, kolayca ve otomatik olarak ingilizce konuşmak istiyorsanız, İngilizceyi dinleyerek öğrenmelisiniz.

Şimdi, ingilizce dinleme konusunda biraz daha ayrıntıya girelim. Çünkü ne dinlediğiniz ve nasıl dinlediğiniz de çok çok önemlidir. İngilizce dinleme konusunda uygulamanız gereken ilk şey, KOLAY ingilizce dinlemektir. Kolay ingilizce derken neyi kastediyoruz? Dinlediğiniz şeyin %95 yada daha fazlasını sözlük kullanmadan ya da duraksamadan anlayabilmelisiniz. Her zaman kolay ingilizce dinleyin.

Bunun için çocuk programlarını deneyebilirsiniz. Ya da gençler için hazırlanmış sesli kitaplar dinleyebilirsiniz. Dinlemek için kolay bir şeyler bulun ve dinleyin. Bulduğunuz sesli dersin yazılı hali de varsa aynı zaman da hem okuyup hem dinleyebilirsiniz. Bu da iyi bir çalışma yöntemidir. Bir mp3 player ya da Ipod bulun ve her zaman ingilizce dinleyin. Çokça kolay ingilizce dinleyin. Effortless English kurallarının tümünü öğrenin ve mutlaka uygulayın. İngilizceniz çok çabuk gelişecek.

İngilizce dinleme kriterlerimizden ikincisi, ilginç içerikler dinlemektir. Ders kitapları ve onlarla birlikte gelen CD ler çok sıkıcıdır. Bunları dinlemek yerine ilginizi çeken konulara odaklanıp onları dinleyin. Mesela bir hobiniz varsa, bununla ilgili youtube sitesine gidip arama yapın ve ilgi alanlarınızla ilgili videoları izleyin/dinleyin. Böylece sıkılmadan eğlenerek İngilizcenizi çok hızlı geliştirebilirsiniz.

Effortless English Club

Effortless English setleri, dinleme ağırlıklı İngilizce öğrenmenize yardımcı olmak için hazırlanmıştır. Orta ve ileri seviye arkadaşlar için Effortless English sisteminin son ve en iyi seti olan Power English setini öneriyoruz.

Power English seti hakkında detaylı bilgi almak için burayı tıklayın! Power English setini şimdi indirimli fiyattan (97 usd) satın almak için burayı tıklayın!

Effortless English setleri Türkçe destekli olmadığından sıfırdan İngilizce öğrenmek isteyenler için uygun değildir. Bunun yerine, yine bol bol dinleyerek İngilizce öğrenebileceğiniz Rahat İngilizce eğitim setini tavsiye ederiz.

Effortless English Yazıları:

Paylaşmak Güzeldir:

“Kural 3: İngilizceyi Dinleyerek Öğrenin” üzerine 5 yorum

 1. ben dört sene önce hiç ingilizce bilmiyodum çademde 160 saat kalan metot dersi aldım yeni olduğum için değişiklik hissettim amerikan kültüre geçtim
  bütün derslerimi yaptım aktifileri hiç kaçırmadim bir sürü ingilizce bilmeme rağmen bir kur dahi geçemedim benimlen hiçkimse ilgilenmedi öğrenciler arasinda ayrımcılık yapıldığını hissettim pisikolikmen morelim bozuldu ayrılmak zorunda kaldım bu yüzden bir seneden beri hiç kitap okumadım dünyada binlerce kişi ingilizce öğreniyo bende öğrenmek istiyorum bu mesajdan sonra sıfırdan başlayıp öğrenmeye çalışıcam teşekkürlerimi sunuyorum

  Cevapla
 2. Herşey iyi güzelde videoyu izleyelim diyorsunuz video ingilizce !!Eğer bu siteye gelen ziyaretçileriniz ingilizce biliyorsa 2 dakikadan fazla kalmaz .Fakat ingilizce öğrenmek isteyen ziyaretçi ise neden videoyu izlemesini istiyorsunuz.(Şimdi aşağıdaki videoyu izleyelim. Üçüncü kuralımızı AJ. Hoge anlatıyor.)o anlatıyorda ben anlamıyorum ,anlamak için daha erken

  Cevapla
  • Merhaba Ayhan, yukarıda okuduklarınız ve paylaştığımız video Effortless English sisteminin üçüncü kuralıdır. Effortless English kursu, okuduğu ve dinlediği günlük İngilizceyi anladığı halde akıcı İngilizce konuşamayanlara yardımcı olmak için geliştirilmiştir.

   Tam da bu tanıma uyan, yani okuduğu ve dinlediği İngilizceyi anlayan ama istediği gibi konuşamayan, bir çok ziyaretçimiz var. Onlar bu videoyu izleyip anlayabiliyorlar ve sitemizde iki dakikadan çok daha fazla kalıyorlar.

   Bu videolardaki İngilizceyi anlayamayan ancak İngilizce öğrenmek isteyen arkadaşlar için de, videoda anlatılan bilgiler ışığında Türkçe açıklamaları paylaştık. Bu sayede videoyu izlemeseniz de, videoda anlatılan kuralı öğrenmiş olursunuz. Mesela bu videoda anlatılan üçüncü kural, İngilizceyi dinleyerek öğrenin diyor.

   Cevapla
 3. Merhaba, Admin. Ben telefonuma nerden ingilizce dersler indire bilirim? Yani kulaklikla dinlemek icin. Lutfen, acil olarak ilgilenirmisiniz? Tesekkurler.

  Cevapla
  • Merhaba Fidan, şuradaki sayfada bir kaç ücretsiz İngilizce dersleri bulabilirsin. Bu dersler mp3 formatındadır. Telefonunuza yükleyip kulaklıkla dinleyebilirsiniz.

   Cevapla

Yorum yapın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.