İngilizce Dersleri 07 İletişim Bilgisi İstemek

Üç dakikalık İngilizce video dersleri English Class serisi yedinci bölümdeyiz. Bu bölümde tanışma faslını gerçekleştirmiş olduğumuz, biraz da muhabbeti ilerlettiğimiz biriyle iletişime devam etmek istersek, kendisinden iletişim bilgilerini nasıl isteyeceğimizi öğreneceğiz.

Okullardaki İngilizce derslerinde ve kurslarda okutulan kitaplarda muhtemelen şu soru kalıbını öğrenmişsinizdir: “What is your phone number?” Yani “telefon numaran nedir?”.  Bu çok güzel bir sorudur. Ama burda iki problem var. Birincisi çok direk bir soruş şeklidir. Özellikle karşı cinsten birine bu soruyu soruyorsak biraz tuhaf kaçabilir.

İkinci problem, artık insanlar özellikle yeni tanıştıkları birine, eskiden olduğu gibi çok fazla telefonlarını vermiyorlar. Bunun yerine e-mail adreslerini kullanmayı tercih ediyorlar. Ya da facebook, twitter gibi sosyal ağlar üzerinden iletişim kurmayı tercih ediyorlar.

İngilizcede İletişim Bilgisi Nasıl İstenir?

Kulağa paldır küldür gelen “What is your phone number” soru kalıbını kullanmaktansa, “Could I get your number” (Numaranızı alabilir miyim) soru kalıbını kullanabilirsiniz. Daha indirekt olan mail isteme olayı için de aynı soru kalıbını kullanabiliriz: “Could I get your email address”.

İngilizcede Telefon Email Nasıl Verilir?

Eğer birisi size yukarıdaki belirttiğimiz şekilde sorarak telefon veya email adresinizi isterse şu şekilde cevaplayabilirsiniz: “Sure, my phone number is…” Veya “Sure, my email address is…” Ya da daha kısa bir cevap vererek “Sure, it’s…” diye başlayıp telefon numaranızı ve email adresinizi söyleyebilirsiniz.

online-ingilizceBu arada, eğer İngilizce sayılar konusunda yeterli bilgi ve pratiğiniz yoksa, EnglishClass101 sitesindeki core word list bölümünü inceleyebilirsiniz. Bu bölümde İngilizce sayılar ve diğer çok kullanılan İngilizce kelimeleri öğrenebilirsiniz. Her İngilizce kelimeyi bir resimle öğrenebilir, telaffuzunuzu ilerletmek için İngilizce kelimeyi sesli olarak dinleyebilirsiniz. Ayrıca kelimelerin, örnek cümle içerisinde kullanımlarını görerek iyice pekiştirebilirsiniz.

EnglishClass101 ücretsiz üyelik için tıklayın!

Son zamanlarda insanlar iletişim kurmak için facebook, twitter veya linkedin gibi sosyal ağları ya da Skype gibi online sohbet servislerini çok sıklıkla kullanıyorlar. Sizin tanıştığınız insanlar da, özellikle genç yaştakiler, bu bilgilerinizi sorabilirler. Bu tür sosyal ağları sormak için: “Are you on…” kalıbını kullanabiliriz. Örneğin, Are you on facebook?

Basitçe cevaplamak için “yes i am” veya “no i am not” kullanabilirsiniz. Eğer soruyu yes diye cevapladıysanız, karşınızdaki insan ayrıntı bilmek isteyecektir. Hayır diye cevaplarsanız, ama diye devam edip alternatif iletişim bilgilerinizi söylemeniz yerinde olur. Artık konuyu genel olarak kavradığımıza göre aşağıdaki videoda Alisha hanımdan dersin İngilizcesini dinleyebiliriz.

YouTube video

Ayrıntılı bilgi için burayı tıklayın!

English Class İngilizce Dersleri:

Paylaşmak Güzeldir:

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir