Kural 4: Tekrarlı İngilizce Öğren

Bugünkü yazımızda, Effortless English dördüncü kuralını anlatacağız. Ancak daha önce size spor dünyasından birkaç örnek vermek istiyorum. Dünya sporuna biraz ilgisi olanlar Tiger Woods ismini hatırlayacaklardır. Kısaca bahsetmek gerekirse Tiger Woods, dünyanın en çok kazanan sporcusudur. Aynı golf vuruşunu hergün tekrar tekrar çalışarak ustalaşmıştır.

Ya da basketbolcu Michael Jordan, çocukluğundan kariyerinin sonuna kadar aynı hareketleri defalarca çalışarak uzmanlaşmıştır. Beysbolcular yine öyle. Aynı atışı ya da vuruşu hergün tekrar tekrar çalışırlar. Asla durmadan aynı şeyleri tekrarlamak, bir konuda uzmanlaşmaya giden yolda en önemli faktörlerden biridir.  Şimdi ingillizceye dönelim ve dördüncü kuralımız için aşağıdaki videomuzu izleyelim.

Diğer 6 kuralımız gibi, dördüncü kuralımız da çok basit ve faydalıdır. 7 kuralın hepsini birlikte kullanarak ingilizce çalışma yönteminizi değiştirerek harika sonuçlara ulaşacaksınız. Dördüncü kuralımız: “Derinden öğrenmek”. Derinden öğrenmek ne demektir? Derinden öğrenmek en basit tanımıyla, tekrarlı öğrenmedir. Yine bu kuralımız da okullarda gördüğünüz eğitimden çok farklıdır.

Ne yazık ki, pek çok okul öğrencilere hızlı gitmeleri konusunda baskı yapmaktadır. Sürekli olarak öğrencilere daha çok kelimeyi ve grameri hızlı bir şekilde öğrenmeleri için teşvik etmektedirler. Takip etkileri ders kitabını bitirmek için her hafta yeni gramer kuralları, bir sürü yeni kelimeyi öğrenmeleri için baskı uygularlar. Burada ortaya çıkan problem şudur. Öğrenciler her hafta bir sürü şey öğrenirler ama onları hemen unuturlar. Öğrendiğiniz şeyi unutursunuz, ya da temel fikri hatırlarsınız ama onu kullanamazsınız.

Örneğin, okullardaki ders kitaplarından İngilizcede geçmiş zaman konusunu öğrenirsiniz. Hemen arkasından başka bir gramer kuralı sonra bir başka kural ve bir sürü yeni kelime öğrenmeye geçersiniz. Sonuçta geçmiş zaman konusunda uzmanlaşamadan konuyu geçmiş olursunuz. İngilizce geçmiş zaman konusunu tıpkı bir yerli konuşmacı gibi derinden öğrenememiş, özümseyip uzmanlaşamamış olursunuz.  İşte bu yüzden ingilizce konuşmalarınızda geçmiş zaman kullanırken hala hatalar yaparsınız. Belki de yıllardır ingilizce öğrenmeye çalışıyorsunuz ama basit geçmiş zamanda bile hata yapabiliyorsunuz.

O halde biraz yavaşlamaya ve derinden öğrenmeye (öğrendiğiniz her şeyi tekrarlamaya) başlamalısınız. Mesela benim derslerimi kullanan öğrencilere, her ders setini iki hafta boyunca hergün tekrar tekrar dinlemelerini tavsiye ediyorum. Bu bir yarış değildir. O yüzden hızlı gitmenize gerek yok. Öğrendiğiniz her şeyi tekrar tekrar çalışın ve uzmanlaşın. Derinden öğrenin, bir daha asla unutmayacak şekilde öğrenin ki onu otomatik olarak kullanın.

Dinlediğiniz ingilizce parçalarını sadece bir kere dinlemeyin. Bir kere dinlemek yeterli değil. Aynı dersi 30 kere, 50 kere, 100 kere ya da daha çok dinleyin. Dinlediğiniz dersteki bütün kelimelerin anlamını bilseniz bile, dersi tekrar dinleyin. Çünkü kelimenin anlamını bilmek yetmez, onu otomatik kullanabilmeniz için daha önce defalarca duymuş olmanız gerekiyor. Mesela bir sınavda karşınıza çıkan bir kelimenin anlamını bilebilirsiniz. Ama o kelimeyi duyar duymaz anlayabiliyor musunuz? Ya da konuşurken otomatik olarak telaffuz edebiliyor musunuz? Eğer cevabınız hayır ise, daha çok tekrar etmeniz gerekiyor.

Derinden (tekrarlı) öğrenme. İşte bu da akıcı ingilizce konuşmanın anahtar tekniklerinden biridir. Bu kuralımızı kelimeler için olduğu gibi gramer için de uygulayın. Geçmiş zamandaki bir hikayeyi tekrar tekrar dinleyin. Aynı zaman yapısında bir başka hikâyeyi haftalarca dinleyin. Ben ana dili ingilizce olan bir Amerikalıyım ama hala geçmiş zaman yapısında cümleler dinliyorum ve yaşadığım sürece bunu yapmaya devam edeceğim. Hiç durmak yok.

Bir dili akıcı konuşabilmenin en doğru yolu budur. Aynı şeyleri sürekli tekrarlayarak uzmanlaşmalısınız. Kendi dilinizdeki sözcükleri, gramer yapısını belki de milyonlarca kez tekrarladınız ve tekrarlamaya devam edeceksiniz. O yüzden hiç düşünmeden otomatik olarak konuşabiliyorsunuz.

Sonuç olarak, akıcı ingilizce konuşmak istiyorum diyorsanız, ingilizce çalışma yönteminizi değiştirin. Effortless English 7 kuralımızı öğrenin ve uygulayın. Dördüncü kuralımızı hemen hayata geçirmeye başlayın. Bu videoyu bir hafta boyunca hergün 5 kere dinleyin. Asla vazgeçmeyin. Çok yakında İngilizcenizin süper geliştiğini görecek ve akıcı ingilizce konuşacaksınız.

Effortless English Club

Effortless English Kuralları:

Paylaşmak Güzeldir:
One Comment

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir