İngilizce Öğrenmeye Başlamadan Önce Prangalardan Kurtulmak

Başarılı olmanın en temel şartlarından birisi olarak, hep inanmak gerektiğini duyduk ama bunun nasıl olacağını hiçbir zaman öğrenmedik. Belki de bugüne kadar hayallerimizin sadece bir düş kurmaktan ibaret kalmasının sebebi, inanmak ve yapmak arasındaki dengeyi anlayamamış olmamızdandır. Bize hep eğitim hayatımız boyunca elimize tutturulanların ezberlenmesi gerekti öğretildi.

ingilizce-öğrenme-34Ama büyük işlerin başarılması için ezberin değil, inanmak gibi tetikleyici bir misyonun gerekliliğinden bahsedilmedi. O nedenle İngilizce öğrenme konusunu düşündüğümüzde sadece aklımıza yığınla ezberlenecek kelime bilgisi, gramer ve cümle yapıları geliyor. Bu da doğal olarak bizi yıldıran ve öğrenme motivasyonumuzu kıran bir durumu ortaya çıkarıyor.

Aslında bu durum sadece öğrenme motivasyonumuzun değil, aynı zamanda kendimize olan güveninde zayıflamasına sebep oluyor. İngilizceyi öğrenen kişilerin ne kadar zeki ve yetenekli olduğunu düşünürken, İngilizce öğrenmeyi isteyip de, yapamayışımızın hesabını aklımıza ve zekamıza kesiyoruz. Bu da bizi hayattan soyutlayan ve her zaman en ufak başarıları hedefleyen biri olmamıza neden oluyor. Peki ama eğitim sisteminden ve yaşadığımız çevreden kaynaklı engelleyici prangaların yıkılması çok mu zor? Bizi öğrenmekten alı koyan engelleyici misyonların farkında mıyız?

Haydi, siz de İngilizce öğrenin…

Artık İngilizce öğrenme sevdanızın bir hayalden ibaret kalmaması gerekiyor. Yanlış çalışma metotları, ezberci bir mantıkla İngilizce diline hakim olunacağını düşündüren eğitim sistemi, sizin zaman kaybetmenize ve kendinize olan güvenin yok olmasına sebep oluyor.

Evvela İngilizce öğrenme sürecinde kendinize olan güvenin ve inancın yeniden alevlenmesi gerekir. Bu alevin büyümesine sebep olacaklar ise, hayatınıza dair belirlediğiniz hedeflerinizdir. Eğer hedef ve idealleriniz yoksa, İngilizce öğrenme konusunda tetikleyici bir çalışma süreci içerisine giremez ve İngilizceyi öğrenemezsiniz.

İngilizceyi ana dili gibi öğrenen birçok insanın bunu başarabilmesinin sebebi, İngilizceyi neden öğrenmek istediklerine dair tatmin edici cevapları kendilerine verebilmeleridir. Sizin de İngilizceyi öğrenme konusunda ki sebepleri sıralamanız gerekir. İyi bir kariyer elde edebilmek için İngilizceyi öğrenmek istiyorsanız, bu düşüncenizin sizi heyecanlandırması için hayaller kurmalısınız. İngilizce bilen biri olarak bir şirketin dış ticaret sorumlusu olduğunuzu ve İngilizce yazışma, konuşma ve seyahatlerde yabancılarla iletişim kurma gibi düşleri aklınıza getirmeniz gerekir. Bu çalışma sayesinde nedenleriniz, kanaatlerinize ve inançlarınıza dönüşmeye başlayacaktır. Böylece İngilizce öğrenme konusunda daha fazla tutkulu hale geleceksiniz.

İlk olarak inancınızı sağlamlaştırın…

İngilizceyi öğrenme konusunda anlık bir hevese sahip olmak, öğrenmenizin önündeki en büyük engellerden birisidir. Birçok kişi sağlam nedenlerden dolayı değil, İngilizceyi sistemin zorlayıcı bir unsuru olarak gördüklerinden dolayı öğrenmeye çalışırlar. Bu tür kişiler kendileri için değil, sistem istediği ve İngilizceye öğrenilmediğinde sistem dışında kalacakları korkusuna kapılarak İngilizceyi öğrenmek isterler. Bu tür kişilerin düşünceleri “İngilizce olmadan, olmaz oğlum” şeklindedir. Hâlbuki İngilizceyi kendi ideallerini gerçekleştirmek için istemiş olmakla, sistem istediği için gerçekleştirmeye çalışmak arasında büyük fark var. Birisinde korku ve endişe hakimken, diğerinde güven, inanç ve hedef etkindir.

Siz de korkularınızı tetikleyici bir düşünce sistemine sahip olarak İngilizceyi öğrenmeye çalışmaktan kurtulmalısınız. Bunun yerine kendi ilkeleriniz ve erişmek istediklerinizi sıralayarak, bunların inancınıza dönüşmesini sağlamalı ve İngilizceyi öğrenmeye başlamalısınız. Bunu başarabildiğinizde, İngilizce öğrenmek zorlayıcı bir meşguliyet olmaktan çıkacak, daha eğlenceli ve zaman ayırmaktan mutlu olduğunuz bir uğraşınız haline gelecektir.

Şimdi hızlı, etkili ve kolay İngilizce öğrenmek için ihtiyacınız olan istek ve motivasyonun nasıl sağlayacağınız ve bu motivasyonu sürekli olarak nasıl zirvede tutacağınızı anlatan çok işinize yarayacak bir makale paylaşacağım. Bu makale aslında Rahat İngilizce sisteminin birinci prensibidir. Makaleyi okumak için tıklayın: Neden İngilizce Öğrenmek İstiyorum?

YouTube video

Diğer video derslerimizi izlemek için Youtube kanalımız.

İngilizce öğrenmek isteyenlere kesinlikle öneriyorum www.rahatingilizce.com

Posted by Canan Agırcan on 12 Ocak 2016 Salı

Sitemizde daha önce Rahat İngilizce eğitim seti hakkında ayrıntılı bilgiler paylaşmıştım. Önümüzdeki günlerde, Rahat İngilizce sisteminin diğer prensiplerini de sizlerle paylaşacağız. Bu konudaki fikirlerinizi aşağıdaki yorum bölümünden bizimle paylaşabilirsiniz.

Paylaşmak Güzeldir:
One Comment

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir