İngilizce Altyazılı Film İzlemek

İngilizce öğrenenlerin, diğer dilleri öğrenenlere göre büyük bir avantajı vardır. O da çok sayıda İngilizce altyazılı filmler olması ve bunlara rahat ulaşılabilmesidir. Eğer ingilizce öğreniyorsanız, neden filmleri ingilizce dilinde izlemiyorsunuz? İngilizce atlyazılı filmler izleyerek, hem eğlenebilir ve hem de ingilizce öğrenebilirsiniz.

konusarak-ogren-468x60

Neden İngilizce Film İzleyelim?

Film izlemekten hoşlanıyorsanız, orijinal dilinde film izlemenin dublajlı film izlemekten daha iyi olduğunu bilirsiniz. Dublajlı bir film asla orjinalinin yerini tutamaz. Neden? Çünkü orijinal versiyonda oyuncuların sesi gerçektir. Herşey tıpkı yönetmenin hayal ettiği gibidir.

İngilizce altyazılı filmler izleyerek ingilizce öğrenirken bir sürü günlük ve gerçek ingilizce cümlesi dinlersiniz. Sonra onları kopyalarsınız ve daha sonra, ingilizce öğrenmenizin gayesi olan, kendi cümlelerinizi kurmaya başlarsınız. Tıpkı kitap okumak gibi; altyazılı filmler izlemek, ingilizce öğrenmek için harika bir yoldur.

Elbette kitap okuyarak ingilizce öğrenmekle, film izleyerek öğrenmek arasında önemli farklar vardır. Kitaplarla, yerli konuşmacıların nasıl yazdığını öğrenirsiniz. Filmlerle, onların nasıl konuştuğunu öğrenirsiniz.

  • Hangi kelimeleri kullandıklarını öğrenirsiniz. Yerli konuşmacılar, konuşurken genellikle bir kitapta bulamayacağınız kelimeleri, deyimleri ve phraseleri (kelime gruplarını) kullanırlar. Konuşma dili, kitap dilinden farklıdır.

Pek çok filmde diyaloglar, günlük ve gerçek ingilizce konuşmalar gibidir. Filmler ayrıca, sözlüklerde henüz olmayan argo kelimeler öğrenmenizi sağlar.

  • İngilizce kelimeleri nasıl söylediklerini öğrenirsiniz. Filmler, sadece gramer ve kelime bilginizi değil, telaffuz becerinizi de geliştirir. Amerikalıları ya da İngilizleri sıkça dinlerseniz onlar gibi konuşmayı öğrenirsiniz.
  • Konuşma dilini anlamayı öğrenirsiniz. Filmler yerli konuşmacılar için yapılır, ingilizce öğrenenler için değil. Yani oyuncular, tıpkı günlük hayatta konuştukları gibi hızlı konuşurlar.

İngilizce altyazılı filmler

Filmlerle İngilizce Nasıl Çalışmalıyım.

İngilizce altyazılı filmler, İngilizce öğrenmek için harikadır ama onları doğru kullanmalısınız. İngilizce bir filmin tamamını izlemeyin. Onu anlamazsınız ve bu yüzden hiçbir şey öğrenmezsiniz. Her hafta sadece bir sahneyi ya da parçayı izleyin (belki 2-3 dakikalık bölüm olarak) Şu yolu izleyin:

a)      İlk olarak, filmi kendi dilinizdeki altyazı ile izleyin. Bu, sizin genel anlamı kavramanıza yardımcı olur.

b)      İkinci olarak, sahneyi İngilizce altyazılı olarak izleyin. Durdurun. Yeni kelimelerin anlamlarını öğrenmek için bir sözlük kullanın. Yeni cümleleri bir defter oluşturup oraya yazın.

c)       Sahneyi birkaç kez İngilizce altyazıyla, bu sefer durdurmadan dinleyin.

d)       Sahneyi birkaç kere altyazısız olarak dinleyin.

e)      a’dan d’ye tüm kuralları bir hafta boyunca hergün tekrarlayın.

İkinci hafta, bir sonraki bölüme ya da sahneye geçin ve yine tekrarlayın. Bir filmi bitirmek çok uzun zamanınızı alacak. Hiç sorun değil çünkü anlamanızı ve konuşmanızı çok hızlı ilerleteceksiniz.

Aşağıda örnek film çalışmamız için videomuzu izleyebilirsiniz. Ayrıca bu dersin vocabulary, mini story ve point of view mp3 derslerini bilgisayarınıza indirip çalışabilirsiniz. Aynı zamanda Effortless English ingilizce eğitim seti içindeki derslere örnek teşkil eden bu ders setini indirmek için burayı tıklayın.

İngilizce Altyazılı Filmler İzle

Altyazılı İngilizce Film Örnek Çalışma: Hitch (Aşk Doktoru)

Basic principles:

No woman wakes up saying: “God, I hope I don’t get swept off my feet today.”

Now, she might say, “This is a really bad time for me.”

Or something like, “I just need some space.” Or my personal favorite: “I’m really into my career right now.”

You believe that? Neither does she. You know why? Because she’s lying to you, that’s why. You understand me? Lying.

It’s not a bad time for her. She doesn’t need any space.

She may be into her career… but what she’s really saying is, “Get away from me now.” Or possibly, “Try harder, stupid.”

Well, which one is it?

60 % of all human communication is nonverbal– Body language.

30% is your tone. So that means that 90% of what you’re saying… ain’t coming out of your mouth.

(Toby! Shit!)

Of course she’s gonna lie to you. She’s a nice person; she doesn’t wanna hurt your feelings. What else is she gonna say? She doesn’t even know you. Yet.

Luckily, the fact is, that just like the rest of us… even a beautiful woman doesn’t know what she wants– until she sees it.

And that’s where I come in. My job is to open her eyes.

(Toby! Oh, my God! Is this what you’re looking for?)

Basic principles: No matter what, no matter when, no matter who..any man has a chance to sweep any woman off her feet.

Just needs the right broom.

Filmin introsunda çalan şarkıyı beğendiniz mi? Dinlemek için burayı tıklayın.

İngilizce Eğitim Seti Önerisi

Sizlere daha önce tanıttığımız Effortless English ingilizce eğitim setinin dördüncü bölümünde, yukarıda anlattığımız filmlerle ingilizce öğrenme tekniğiyle hazırlanmış mp3 dersleri bulunmaktadır. Hızlı ve kolay ingilizce öğrenmek isteyen herkese Effortless English ve Power English ingilizce eğitim setlerini tavsiye ederim.

İngilizce öğrenmeye yeni başlayanlar ve biraz temel bilgisi olan orta seviye arkadaşlar için de Rahat İngilizce eğitim setini öneriyorum. Bu setle, eğlenceli hikayeler dinleyerek, soru-cevap pratikleriyle İngilizceyi konuşarak öğreneceksiniz.

Bu set içinden bir bölümü ücretsiz İngilizce dersleri indir başlığı altında yayınladığımız yazımızdan indirip deneyebilirsiniz. Böylece kursa gitmeden, sıkıcı ders kitapları okuyup testler çözmeden dinleyerek ve mini hikaye soru cevap metoduyla pratik yaparak İngilizce öğrenebilirsiniz.

Paylaşmak Güzeldir:
41 Comments

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir