Günlük İngilizce Çalışma Dinleme Programı

Bu günkü dersimizde, Günlük İngilizce çalışma programınızı nasıl ayarlayacağınız hakkında bir video paylaşacağım. Bu videoda, Effortless English sisteminden AJ Hoge, bir öğrenci sorusunu cevaplandırıyor. Videoyu izledikten sonra aşağıdaki Türkçe özet tercümeyi okuyup, daha sonra videoyu tekrar izlemenizi tavsiye ediyorum. Böylece hem İngilizce çalışma programı hakkında bilgi edinecek ve hem de İngilizce dinleme çalışması yapmış olacaksınız.

YouTube video

Selam, ben Effortless English programı yöneticisi AJ Hoge. Şimdi sizlerden gelen bir soruyu cevaplayacağım. Bugünkü sorumuz şöyle: Her gün ne kadar İngilizce çalışmalıyım? Bu gerçekten çok güzel ve aynı zamanda çok yaygın olarak sorulan bir soru. Öğrencilerim sürekli bana mgünde kaç dakika İngilizce çalışaları gerektiğini soruyorlar. Melesa her gün 30 dakika, 40 dakika veya bir saat gibi, ne kadar çalışmak idealdir.

Sanırım en iyisi günde 24 saat çalışmaktır ama elbette uyumanız gerekiyor sonuçta. Aynı zamanda kendinize özgü bir hayatınız var. Muhtemelen bir işiniz var ya da okulunuz var. Büyük ihtimalle arkadaşlarınız vardır umarım. Belki kız arkadaşınız, erkek arkadaşınız, evliyseniz eşiniz, çocuklarınız olabilir. Sonuçta yoğun bir hayatınız var. Böyle olunca çoğu insan için günde 8-10 saat İngilizce çalışmak mümkün değildir, bu çok fazladır.

Aslında bu önemli bir sorun değildir. Çünkü gerekli de değildir. Benim size söyleyeceğim en iyi cevap, her gün toplamda en az bir saat İngilizce çalışmaktır. Eğer günde toplam bir saat İngilizce öğrenmek için çalışmalar yapıyorsanız, bu iyi bir süredir. Bu süre İngilizcenizi ilerletmek için yeterlidir. Bu bir saatlik İngilizce çalışma süresi, her gün düzenli, istikrarlı olursa çok faydalıdır.

Şimdi diyebilirsiniz ki ben çok meşgulüm bir saat süre fazla geliyor. O zaman bu bir saati parçalara bölebilirsiniz.  Mesela sabah uyandığınızda 15 dakika İngilizce çalışabilirsiniz. Sonra işe veya okula giderken yolda, ya da evde temizlik yaparken 15 dakika İngilizce dinleyebilirsiniz. Böylece yarım saatlik İngilizce çalışmasını tamamlamış olursunuz.

Daha sonra eve dönerken otobüste ya da araç kullanırken bir 15 dakika daha İngilizce dinleyebirsiniz. Şimdi 45 dakika İngilizce çalışmış oldunuz. Son olarak uyumadan önce 15 dakika İngilizce dinleyebilirsiniz. Böylece günde bir saat İngilizce çalışmış olursunuz. Gün boyunca sadece küçük parçalar halinde İngilizce çalışmak herkes için uygundur. Siz de bu çalışma programını kullanabilirsiniz. Her gün en az bir saat İngilizce çalışın.

ingilizce-dinleme-calismaBu şekilde çalışırsanız, İngilizcenizi kesinlikle ilerletebilirsiniz. İngilizce dinlemeniz ve konuşmanız ilerleyecektir. Bu arada ben şu çalışmak kelimesini pek sevmiyorum, “İngilizce çalışmak”. Bu kelime okul psikolojisini çağrıştırıyor. Bana çok ciddi ve sıkıcı duyguları çağrıştırıyor.

Ben oynamak sözcüğünü seviyorum. Play English: İngilizce oynamak. Öğrneğin sporları düşünün, basketball player: basketbol oyuncusu. İnsanlar oynamaktan hoşlanırlar. Dışarı çıkıp birkaç sat basketbol oynamak eğlencelidir. Ayrıca insanlar futbol oynamayı severler. Genel olarak oynamayı severler.

Basketbolda, futbolda çalışma yaparken bile içinde bulunulan duygu oynamaktır, eğlenmek ve mutluluktur. Ben de işte tam da bu yüzden İngilizce dinlerken, pratik yaparken bu duyguları hissetmenizi istiyorum. İngilizce çalışmanızı değil, İngilizce oynamanızı istiyorum.

Evet, günde en az bir saat İngilizce. Eğer daha fazla ayırabiliyorsanız bu harika olur. Tabi ki daha fazla zaman ayırmak daha iyidir. Ne kadar zaman ayırırsanız o kadar hızlı ilerlersiniz. Mesela iki saati parçalara ayırarak İngilizce dinlemek, bir saat dinlemekten daha iyidir. Her gün üç saat İngilizce dinlemek harikadır. Günlük beş saat İngilizce dinlemek inanılmaz güzel olur.

Unutmayın, çalışma zamanınızı parçalara bölerek kullanabilirsiniz. Telefonunuzu veya mp3 playerinizi kullanarak; yürürken, egzersiz yaparken, araç kullanırken, otobüste yolculuk ederken veya başka işlerinizle ilgilenirken İngilizce dinleyebilirsiniz. Kısacası bu tekniği kullanarak günde en az bir saat İngilizce dinleyin. Daha çok dinlerseniz daha iyi olur.

Bu günkü sorumuzun cevabının sonuna geldik. Genel olarak Effortless English derslerini nasıl çalışmanız gerektiğini daha önce yayınladığımız İngilizce çalışma rehberi yazımızızdan öğrenebilirsiniz. Effortless English programı hakkında detaylı bilgi almak ve ücretsiz e-mail kursumuza katılmak için EffortlessEnglishClub.com sitemizi ziyaret edebilirsiniz. Şimdilik hoşçakalın.

Effortless English İngilizce Setini İndirmek İçin Tıklayın!

Effortless English İngilizce Video Dersleri:

Paylaşmak Güzeldir:
2 Comments

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir