Mini Hikaye İngilizce Dersleri Effortless English

ingilizce-dersleri-soru-cevap-hikayeleriEffortless English İngilizce dersleri, okullarda ve özel kurslarda alışageldiğimiz İngilizce derslerinden farklıdır. Bu sistemde herşeyden önce ders kitapları yoktur. İngilizce gramer kuralları açıklanmaz, öğretilmez. İngilizce kelime listeleri ezberletilmez. Effortless English sisteminde sınavlar, testler, boşluk doldurmalar yoktur.

Klasik İngilizce derslerinde alışık olduğumuz bütün bu görevler yerine mini hikayeler vardır. Bu hikayeleri ilk duyduğunuzda size çok garip gelebilir. Çünkü bu hikayeler bildiğiniz hikayelere hiç benzemez. Effortless English İngilizce derslerindeki hikayelerde AJ Hoge, saçma sapan, abartılı, komik v.b karakterler ve olaylardan bahseder.

Bugün sizlerle paylaşacağım İngilizce video dersinde AJ Hoge kendisine bir öğrecisinin sorduğu soru etrafında mini hikaye İngilizce derslerindeki bütün bu abartı ve çılgınlıkların sebeplerini açıklıyor. Aşağıdaki videoyu hep birlikte izleyelim.

Hikayeler ve İngilizce Dersleri

YouTube video

Merhaba, ben Effortless English öğretmeni AJ Hoge. Şimdiki öğrenci sorusunu yanıtlama vakti geldi. Bu sual öğrencilerimizden birinden geliyor. Sorumuz şu şekilde; A.J. niçin İngilizce öğretirken devamlı bu şekil çılgınca, tuhaf, enteresan hikayeler anlatıyorsun?

Tabi bu doğru. Effortless English İngilizce setinin en mühim elemanlarından biri küçük hikaye ve de point of view hikayeleri dediğimiz hikaye derslerimizdir. İşte bu derslerde biz enteresan ve de garip hikayeler anlatıyoruz. İşte bu hikaye İngilizce derslerinde; maymunlar, kediler, konuşan fareler ve de her zaman bu şekil çılgınca şeyler, artistler anlatıyoruz. Her zaman bu gibi garip, abartılı ve de gülünç olaylar mevcut. İyi ama niçin?

Bunu niçin yapıyoruz? Yalnızca güldürmek ve de hoşça vakit geçirmek için mi? Aslına bakarsanız hayır. Bunu yapmak için esasen oldukça kuvvetli nedenlerimiz var. İşte bu abartılmış ve de enteresan hikayelerin birinci nedeni, garip hikayeleri hatırlamanın, normal hikayelere kıyasla çok daha rahat olmasıdır. Beyniniz için değişik ve de garip olan bir şeyin, otomatikmen hatırlanması çok daha kolaydır.

Şayet bir durum normal ve de sıradansa, beyniniz çoğu zaman onu görmezden gelir ya da çok daha kolay unutur. Ancak bir durum oldukça garip ve tuhafsa beyniniz onu daha rahat hatırlar, ona önem verir ve de ona yoğunlaşır.

Kısacası işte bu garip durumları ve enteresan karakterleri, sizlere İngilizce gramer ve de İngilizce kelimeleri öğretmek amacıyla anlatıyoruz. Böylelikle İngilizce kelimeleri ve grameri çok daha iyi hatırlıyorsunuz. Bunun sebebi dinlediğiniz tüm hikaye tuhaf ve de acayiptir. Cümleleri oldukça iyi hatırlıyorsunuz. Çünkü normal değiller. Normal olsalardı unutmak çok daha basit olacaktır.

İşte bu tuhaf, çılgınca ve de garip hikayeleri anlatmamızın başka bir sebebi, daha derinlemesine yani tekrarlı öğrenebilmenizdir. Söz konusu hikayelerde sizlere bir çok sorular yöneltiyorum. İşte bu sorularda basit cümleleri değişik biçimlerde devamlı tekrar ediyorum. Örneğin şu şekilde söylerim, bir kız vardı. Daha sonra diyorum ki, bir kız mı vardı? Bir kız mı vardı, veya bir çocuk mu vardı? Ya da şu şekilde bir soru, bir çocuk mu vardı? Hayır bir çocuk değil, bir kız vardı.

Bu şekilde soruları defalarca size yöneltiyorum. Biraz önceki örnekte sizlere was there ve there was kelimelerini özümseterek öğretmiş oluyorum. Ancak bunları öğrenirken sizin çok gayret göstermenize gerek olmaz. Bunu yaparken sizlere yöntemle alakalı bilgi vermiyorum. Yalnızca hikayeyi ve de hikayenin içinde kullanılan soruları defalarca dinliyorsunuz. İşte bu sistemde dil bilgisi kurallarını çalışmadan İngilizce gramer öğreniyorsunuz. İngilizce dil bilgisi kitaplarını okumak söz konusu değildir.

Tabi ki bu paylaştığımız misal oldukça kolay bir örnektir. Ancak derslerimizde daha zor dil bilgisi yapılarını ve de İngilizce kelimeleri öğretmek için kullanmış olduğumuz yöntemle aynıdır. Neticede derinlemesine öğrenmek ve bununla birlikte öğrendiğiniz şeyleri özümsemek amacıyla tekrarlı çalışmak lazımdır. İşte bu abartılmış, gülünç ve ayrıca garip hikayelerdeki olaylar da İngilizce gramerin kullanılışını ve sözcükleri çok daha kolay hatırlarsınız.

İşte bu öğelerin birleşimi bizim hikayelerle İngilizce derslerimizi çok kuvvetli duruma getirmektedir. Bunun gibi İngilizce derslerini beğeneceğinizden eminim. Effortless English programı ile ilgili detaylı bilgi edinmek için effortlessenglishclub sayfamızı ziyaret edebilir, bedava email abonelik programımıza kaydınızı yapabilirsiniz.

Üyelik ve detaylı bilgi için tıklayın!

Effortless English İngilizce Dersleri

Effortless English programının Yedi kuralını ingilizce video derslerini, Türkçe açıklamalarıyla beraber websitemizde bulabilirsiniz. Bilhassa üst kısımda anlatılan tekrarlı öğrenmeyle alakalı Effortless English 4. Kuralını ve ayrıca otomatik İngilizce konuşma becerisi kazandıran soru cevap yöntemiyle alakalı Effortless English 7. Kuralını okumanızı öneriyorum. İşte bu 2 kural, İngilizce konuşmak için yerine getirmeniz gereken oldukça mühim kurallardandır.

Bu hikayelere bir örnek görmek isterseniz ingilizcetube.com sitemizde daha önce paylaştığımız ingilizce setini ücretsiz olarak bilgisayarınıza indirip dinleyebilirsiniz.

Paylaşmak Güzeldir:

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir