İngilizce Dersleri 04 Where Are You From

YouTube video

English Class 101 programını tarafından hazırlanan 3 dakikalık İngilizce derslerinde, İngilizcede yaygın olarak kullanılan soruları ve cevaplarını öğreniyoruz. English Class 101 İngilizce dersleri dördüncü bölümünde “Where Are You From?” yapısını işleyeceğiz.

İngilizcede Where are you from? kalıbı bir kaç anlamda kullanılabilir. Birinci anlamı, hangi şehirden veya eyaletten olduğunuzdur. Aslında Amerikalılar bu soruyu birbirlerine, Amerikanın neresinden olduklarını öğrenmek için sorarlar. Bunun yanında tabi ki birinin hangi ülkeden olduğunu sormak için kullanılabilir.

Bu soruyu yanıtlamanın birinci yolu I am yapısından sonra ulusunuzu söylemektir. Mesela I am Turkish veya I am Japanese. İkinci cevaplama yöntemi I am from yapısından sonra ülkenizi söylemektir. Örneğin I am from Turkey veya I am from Italy. Eğer dünyaca ünlü, çok bilinen bir şehirde yaşıyorsanız, şehir ismiyle de cevap verebilirsiniz. Mesela I am from Istanbul ya da I am from Paris.

Günlük İngilizce konuşmalarda direk olarak “Where you from?” yapısı çok yaygın  kullanılır. Ayrıca samimiyet icabı karşılaştığınız kişiye böyle sormak yerine, karşılaştığınız şehirden olup olmadıklarını sormak daha nazik bir yaklaşım olacaktır. Mesela New York şehrinde biriyle tanıştığınızda ona Are you from New York? şeklinde sorabilirsiniz.

Genelde insanlar memleketleri hakkında konuşmaktan hoşlanırlar. O yüzden size şuralıyım, buralıyım şeklinde memleketini söyleyen birine, kibarca karşılık verebilir, memleketleri hakkında bir iki cümle ya da soru sorarak konuşmaya devam edebilirsiniz.

English Class İngilizce dersleri dördüncü bölümün sonuna geldik. Bir sonraki İngilizce dersinde İngilizcede isim sormak ve ismini unuttuğunuz biriyle konuşurken ne yapmak gerektiğini öğreneceğiz.

English Class 101 sitesine ücretsiz üye olmak için tıklayın!

English Class Video İngilizce Dersleri:

Paylaşmak Güzeldir:

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir