İngilizce seviyenizi Başkalarıyla Kıyaslamayın

İngilizce seviyenizi bazen başka insanlarla kıyasladığınız olur mu? Kendi seviyenizi başkalarıyla kıyaslamak çoğu zaman sizi olumsuz etkiler. Çünkü sizden çok daha iyi İngilizce konuşan birini görseniz, otomatik olarak kendinizi başarısız hissedersiniz. Bu da sizin üzülmenize, motivasyonu kaybetmenize ve İngilizce öğrenme konusunda daha isteksiz bir hale gelmenize neden olur.

Telaffuzu sizden daha iyi olan, İngilizce kelime bilgisi veya gramer temeli sizden daha iyi olan pek çok insan olabilir. Girdiğiniz İngilizce sınavları konusunda da aynı şey söz konusudur. Okuldaki sınavlar olsun, Toefl veya Ielts gibi uluslararası geçerliliği olan sınavlar olsun sizin aldığınız sonuçlardan çok daha iyi puan alan insanlar olabilir.

İngilizce seviyenizi, diğer insanların İngilizce becerileriyle kıyaslamanın size hiçbir faydası yoktur. Tam aksine kıyaslama yapmak sizi zayıflatır. İngilizce öğrenme konusunda enerjinizi kaybetmenize ve çok daha yavaş gelişmenize neden olur.

İngilizce seviyenizi kıyaslamayın

YouTube video

Ayrıntılı bilgi için tıklayın!

Aslına bakarsanız kendinizi diğer insanlarla kıyaslamak, sadece İngilizce için olumsuz bir durum değildir. Bu kıyaslama olumsuzluğu aynı zamanda hayattaki diğer şeyler için de böyledir. Mesela para konusunda kıyaslama yapmak, çok yapılan hatalardan biridir. Çevrenizde ekonomik durumu sizden daha iyi olan pek çok insan vardır. Bekli içimizden onlar gibi çok paraya ve imkana sahip olma duygusu geçiririz. Onların sahip olduğu kadar paramız olmadığı için kendimizi kötü hissettiğimiz zamanlar olabilir. Ama bu duygular hayatta başarılı olmamıza katkı sağlamaz.

Kısacası kendi başarımızı ve seviyemizi başkalarıyla kıyaslamak hiçbir fayda sağlamayacağı gibi, moral ve motivasyon olarak düşmemize ve mutsuz olmamıza sebep olacaktır. Peki, o zaman mutluluğun sırrı nedir diye sorarsanız, şimdi buna bakalım.

İngilizceyi Geliştirmek İçin Nasıl Düşünmeliyiz?

İngilizce öğrenme konusunda motivasyonu arttırmak ve seviyemizi daha hızlı geliştirmek için kendi seviyemizi yine kendimizle kıyaslamalıyız, başkalarıyla değil. Yani şu anki İngilizce seviyemizi, daha önceki seviyemizle kıyaslamalıyız. Bunu yaptığımız zaman tamamen gelişime odaklanmış oluruz.

İngilizce seviyenizi geliştirmek için başkalarıyla kıyaslamayınMesela geçen sene okuyup anlayamadığınız bir kitabı okuduğunuz zaman anlayabiliyor musunuz? İşte kendinizdeki gelişmeyi görmek ve motivasyonunuzu arttırmak için size bir fırsat. 5-6 önce katıldığınız İngilizce kurslarında konuşamıyordunuz, ama şimdi belli bir seviyede konuşabiliyorsunuz. Dinlediğiniz bir dersi 3 ay önce anlayamamıştınız ama şimdi anlayabiliyorsunuz. Bütün bunlar demek oluyor ki, gelecek sene İngilizce seviyeniz çok daha iyi olacak ve anlama ve konuşma becerileriniz daha fazla gelişecek.

Sadece Gelişime Odaklanın

Özet olarak ifade etmek gerekirse İngilizce seviyenizi başkalarıyla kıyaslamak sizi olumsuz etkilerken, seviyenizi daha önceki durumunuzla kıyaslamak sizi motive edecektir. Bu yüzden sadece İngilizcenizin ne kadar geliştiğine odaklanın. İngilizce öğrenmek uzun soluklu bir iştir.

Birkaç günde süper bir seviyeye gelmeyi beklemeyin. Ama günde 10-15 dakika bile olsa düzenli olarak her gün İngilizce çalışın. Mutlaka az da olsa İngilizce bir şeyler dinleyin ve okuyun. Böylece bir süre sonra eksi durumunuza göre daha ileri bir seviyede olacaksınız. İşte İngilizceyi geliştirmenin sırrı budur: Başkalarıyla kendinizi kıyaslamayın, sadece kendi seviyenizdeki gelişime odaklanın.

İngilizce Pratik Yapma Setleri

İngilizce öğrenmek ve onu geliştirmek için yapabileceğiniz en iyi çalışma bol bol dinlemek ve konuşmaktır. Bu çalışmalar için kullanabileceğiniz içinde size önerebileceğimiz setler ise, yeni başlayanlar ve orta seviye arası arkadaşlar için Rahat İngilizce eğitim setidir. Bu set içindeki mini hikaye derslerinde kullanılan tekrarlı soru cevap yöntemiyle İngilizce anlama ve konuşma becerileriniz sağlam bir şekilde geliştirebilirsiniz.

Orta ve üzeri seviyede olan arkadaşlar için Effortless English sistemiyle hazırlanmış Learn Real English ve Power English setlerini öneriyoruz. Bu setlerde de soru cevap mini hikaye dersleri bulunmaktadır. Böylece kendi kendinize konuşma pratiği yapmış olacaksınız.

Son olarak, ben kanlı canlı bir Amerikalı ile konuşarak İngilizce öğrenmek istiyorum diyorsanız Skype İngilizce konuşma programını deneyebilirsiniz. Günlük programınızı kendiniz yapıp müsaitlik durumunuza göre Skype üzerinden yabancı hocalarla birebir İngilizce konuşmanızı geliştirebilirsiniz.

Her ne yaparsanız yapın, her gün düzenli olarak İngilizceye en az 15 dakika da olsa zaman ayırın. Sürekli olarak kendinizi geliştirmeye odaklanın. Soru ve görüşlerinizi aşağıdaki yorum bölümünde bizimle paylaşabilirsiniz.

Paylaşmak Güzeldir:

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir