İngilizce Dersleri 05 İsim Sormak

İngilizcede en çok kullanılan soru sorma şekillerini ve bunları cevaplamayı öğrendğimiz English Class İngilizce video dersleri paylaşmaya kaldığımız yerden devam ediyoruz. English Class 101 serisinin üç dakikalık İngilizce derslerinin beşinci bölümünü aşağıdaki videoda izleyebilirsiniz.

YouTube video

English Class İngilizce dersleri beşinci bölümünde, İngilizce eğitimine yeni başladığımızda ilk olarak öğrendiğimiz “What is your name” sorusunun ayrıntılarını ve daha önce tanıştığımız ama adını unuttuğunuz biriyle nasıl iletişim kuracağımızı öğreneceğiz.

Aslına bakarsanız İngilizce günlük hayatta kimse direk olarak “What is your name” (Adınız nedir) diye sormaz. Bu Türkçemiz de de böyledir. Önce bir selam verip kendi adımızı söyleriz, sonra karşıdaki insanın kendini tanıtmasını bekleriz. Merhaba ben Alicia, ya siz? gibi.

Daha önce biriyle tanışmıştınız ama ismini unuttunuz. Bu durumu telafi etmenin en kibar yolu özür dileyerek kişinin ismini tekrar sormaktır. “I am sorry. What was your name again?” şeklinde bir cümle kurabilirsiniz. Böylece karşınızdaki kişiye daha önce tanıştığınızı, onu hatırladığınızı ama o anda ismini çıkaramadığınızı belirtmiş olursunuz.

Son bir tavsiye verecek olursak, İngilizce konuşmalarda ve sohbetlerde kişilerin ismini bir kaç kere konuşma içerisinde söylemek çok hoş olur. Bu hem o insana saygı duyduğunuzu ifade etmektir, hem de o kişinin ismini bir kaç kere pratik yapıp unutmamanızı sağlar. Ayrıca insanlar isimlerini duymaktan hoşlanırlar. Ama bunu çok da fazla abartmayın.

Bir sonraki English Class İngilizce dersimizde tanıştınız bir insanın; telefon, email gibi iletişim detaylarını nasıl soracağımızı öğreneceğiz.

English Class 101 ücretsiz üyelik için tıklayın!

Önceki English Class İngilizce Dersleri:

Paylaşmak Güzeldir:

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir