English Class 02 İngilizcede Meslek Sormak

English Class101 3 dakikalık video İngilizce derslerinin ikincisinde, İngilizcede birinin ne iş yaptığını öğrenmenin yollarını öğreneceğiz. Hemen aşağıdaki videoyu izleyelim. Videonun altında dersin Türkçe özetini bulabilirsiniz.

YouTube video

Birinin mesleğini, ne işle iştigal ettiğini öğrenmek için “What is your job?” sorusunu kullanabilirsiniz. Bu soru kalıbı İngilizce dil bilgisi açısından doğru olsa da, günlük hayatta pek kullanılmaz. Ana dili İngilizce olanlar bu kalıbı, günlük hayatlarında neredeyse hiç kullanmazlar. Bunun yerine daha başka sorular kullanırlar. Bu kalıpları öğrenmeye başlamadan önce benzer soru cümlelerini bir biriyle kıyaslamak faydalı olacaktır.

What are you doing? – I am presenting a video about English.

What do you do? – I am an English teacher.

Bu iki soru cevap yapılarındaki farka dikkat edelim. Bu soru cümleleri kulağa benzer sorular gibi gelebilir. Ancak çok farklı anlamlara gelirler. Birinci soru cümlemiz, şu anda ne yaptığımızı sormaktadır. Bu soruya İngilizcede şimdiki zaman yapısının temel parçası olan –ing ekini kullanarak cevap veririz.

İkinci soru cümlemizde ise aslında “What do you do for a living?” cümlesinin kısa bir formudur. İşte bu kısaltılmış yapı, İngilizcede birinin geçimini sağlamak için hangi işi yaptığını öğrenmek için kullanılan en yaygın soru cümlesidir. Şimdi bu soruyu biraz pratikleştirelim.

Ana dili İngilizce olanlar, What do you do? Soru cümlesini günlük konuşmada çok hızlı bir şekilde telaffuz ettikleri için, ağızdan bir çırpıda “Whaadd’yado?” şeklinde bir ses çıkar. Bunu diğer soru cümlesi olan “What are you doing” den ayırmak için cümlenin sonundaki –ing sesine dikkat etmeliyiz.  Eğer bu –ing sesini duyamıyorsanız , o zaman karşınızdaki kişi size işinizi, mesleğinizi soruyordur.

Peki, şimdi bu soruya nasıl cevap vereceğimize bakalım. Bu soruyu duyduğunuzda I am + mesleğiniz şeklinde cevap verebilirsiniz. Mesela “I am a teacher”. Eğer İngilizcedeki meslek isimlerini öğrenmek istiyorsanız EnglishClass101.com sitesini ziyaret edebilir oradaki core word list bölümünü inceleyebilirsiniz. Bu bölümde İngilizcede meslekle ilgili kelimeleri resimleriyle ve sesli bir şekilde, telaffuzuyla birlikte öğrenebilirsiniz.

İşinizle ilgili soruya, “I work at…” diye başlayıp, çalıştığınız yerden bahsederek de cevap verebilirsiniz: I word at a hospital. Eğer karşınızdaki kişinin bileceği büyük bir şirkette çalışıyorsanız “I work for…” diye başlayıp şirketin ismini söyleyebilirsiniz: I work for Microsoft.

Son bir tavsiye: Eğer birinin ne iş yaptığını soruyorsanız ve karşınızdaki kişi size mesleğini, işini söyleyerek cevap vermişse, onun işiyle ilgili olumlu bir yorum yapmak nezaketli bir davranış olacaktır. Mesela “How interesting!” ne kadar ilginç! Veya “That must be exciting!” Eğlenceli olmalı! Ya da “Oh, really!” Aa gerçekten mi! Şeklinde bir yorumda bulunmak bir içtenlik ve samimiyet belirtisi olarak algılanacaktır.

İngilizcede, insanların birbirlerine hobilerini nasıl sorduklarını biliyor musunuz? Bir ipucu vereyim, hobi kelimesini kullanmıyoruz. Bu konuyu da bir sonraki English Class 101 video İngilizce derslerinde öğrenebilirsiniz. Şimdilik hoşçakalın.

EnglishClass101 birinci dersini izlemek için burayı tıklayın.

EnglishClass101.com sitesini incelemek ve ücretsiz üyelik oluşturmak için burayı tıklayın.

Paylaşmak Güzeldir:
One Comment

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir