English Class 101 İngilizce Dersleri Selamlaşmak

englishclass-101Bu dersimizle birlikte Online İngilizce öğrenme platformlarından biri olan English Class 101 videolarını paylaşmaya başlıyoruz. Üç dakikalık bu videolarda en yaygın İngilizce kalıplarını öğreneceğiz. Aşağıdaki ilk İngilizce video dersimizde İngilizcede en çok kullanılan selamlaşma cümlelerini göreceğiz.

English Class 101 İngilizce video dersleri, temel İngilizce kalıplarını öğrenmenin en hızlı, kolay ve eğlenceli yöntemidir. Eğer bu video dersleri hoşunuza gider ve faydalı şeyler öğrendiğinizi düşünürseniz, EnglishClass101.com sitesine gidip daha fazla video dersi izleyebilirsiniz. Ayrıca derslerin devamını önümüzdeki günlerde sitemizde paylaşmaya devam edeceğiz.

Şimdi aşağıdaki videoyu izleyerek İngilizcede “How are you?” selamlaşmasının soruluş ve cevaplanış çeşitlerini öğrenebilirsiniz. Bunların pek çoğunu kitaplarda bulamazsınız. Haydi izleyelim.

YouTube video

EnglishClass101.com

Yukarıdaki İngilizce video dersimizde, birine hal hatır sorma ve selamlaşmanın, günlük hayatta en çok kullanılan kalıplarını öğreniyoruz. Büyük ihtimal daha önce İngilizce ders kitaplarında “How are you?” ve “I am fine” kalıplarını öğrendiniz. Ancak Amerikada insanlar bunu biraz daha farklı bir şekilde yaparlar.

Şimdi bir bakalım. Birisi size nasılsın (How are you?) diye sorarsa ona, “I am fine” diye cevap verebileceğiniz gibi, “Pretty good” diye de cevap verebilirsiniz. Bu iki cevap aynı anlama gelir. Eğer sadece “fena değil” demek isterseniz “Nod bad” veya “so-so” diyebilirsiniz.

Tekrar soru kalıbımıza dönecek olursak. How are you? Sorusu, daha çok resmi İngilizcede kullanabileceğiniz yaygın bir kalıptır. Bu kalıbı, nezaket göstermek için kullanırız. Ancak günlük hayatta çok daha yaygın olarak kullanılan şu kalıplara bir bakalım.

Öncelikle: Hey, how’s it going?  Kalıbını öğrenelim. Bu soruya pek çok şekilde cevap verebilirsiniz. Mesela kendinizi iyi hissediyorsanız: Good / Pretty good / Not bad şeklinde cevaplayabilirsiniz.

Önemli bir nokta: yukarıdaki cevap örnekleri, her ne kadar “I am fine” ile aynı anlama gelse bile, “How is it going” sorusuna “I am fine” şeklinde cevap veremezsiniz. Bu buraz tuhaf kaçar. Eğer kendinizi pek de iyi hissetmiyorsanız şöyle söyleyebilirsiniz: Not so good. Not great veya not so well.

Dikkat edin: Eğer bunlardan birini cevap olarak kullanırsanız, genellikle karşınızdaki kişi nezaket icabı şöyle soracaktır: “Why, what’s wrong” (hayırdır, neyiniz var). O zaman bir iki cümleyle açıklama yapmak durumunda kalacaksınız.

Günlük İngilizcede çok yaygın olarak kullanılan selamlaşma şekillerinde biri de “What’s up?” kalıbıdır. Bunu cevaplamak için, neşeli bir ses tonuyla “Not much!” veya  “Nothing much!” diyebilirsiniz. Bu cevplar, müsait olduğunuz ve muhabbet edebilecek durumda olduğunuz anlamına gelir.

“What’s up” kalıbı İngilizcede “Hello” (merhaba) selamlaşmasının diğer bir versiyonu olduğundan, “Hey” ya da “Hi” şeklinde de cevap verebilirsiniz. Sonraki English Class 101 video İngilizce derslerinde görüşmek üzere hoşçakalın.

EnglishClass-101 ücretsiz üye olmak için burayı tıklayın!

Paylaşmak Güzeldir:

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir