İnternetten Para Kazanmak – Affiliate Marketing

Bugün sizlere, ingilizce eğitiminden çok farklı bir konudan bahsetmek istiyorum “internetten para kazanmak”. Daha önce internette bu tip söylemlere rastladığımda çok inandırıcı gelmiyordu. Gerçekten de, internette dolaşan “mail oku para kazan”, “reklam tıkla para kazan” gibi tatmin edicilikten uzak ve vakit kaybından öteye geçmeyen yöntemler yok değil. Ancak bizim bahsedeceğimiz yöntem biraz daha farkı ve gerçekçidir. Tüm bu konularla ilgili ayrıntılı bilgiyi Goomass setinde bulacaksınız.

Benim şimdi size bahsedeceğim affiliate marketing yöntemi, gerçek anlamda ve tatmin edici miktarlarda para kazanabileceğiniz bir yöntemdir. Affiliate marketing kavramıyla, tıpkı sizin gibi İngilizcemi geliştirmek isterken karşılaştım. Effortless English dersleriyle ingilizce çalışıyor ve Effortless English yöneticisi AJ Hoge’un yayınladığı her yazı ve videoyu takip ediyordum.

Bir gün AJ Hoge aşağıdaki videoyu yayınladı. Bu videoda, internetten ürün tanıtımı yaparak para kazanmaktan bahsediyordu. Üstelik kendinize ait ürünleriniz olmasına da gerek yoktu. Yani internet üzerinden, başkalarının ürünlerini insanlara tanıtarak para kazanabiliyoruz. En önemlisi de kazanç oranlarının yüksek olmasıydı. Dijital ürünler, maliyetsiz olarak çoğaltılabildiğinden (dijital ürünlerin değişir maliyetleri olmadığından) %50 ila %70 arasında komisyon kazanabiliyorsunuz. Mesela 98 dolara satılan bir üründen tek satışta %50 komisyonla 49 dolar kazanabilirsiniz. Bu gerçekten harika bir şeydir.

Affiliate Marketing Nedir

Aslında yukarıdaki paragrafta anlattığım şeydir affiliate marketing. Türkçeye satış ortaklığı ya da komisyon ortaklığı olarak çevirebiliriz. Bir cümle ile toparlayacak olursak affiliate marketing, başkalarının ürünlerini tanıtarak, gerçekleşen satışlardan komisyon kazanmaktır. Amerikada ve batılı ülkelerde affiliate marketing yöntemi çok yaygın olarak kullanılmaktadır. Birçok insan sadece bu yöntemle günde 4-5 saat çalışarak geçimini sağlamaktadır.

internetten-kazanmak

Şimdi iki sorunumuz var. Öncelikle internette tanıtımını yapacağımız ürünleri nereden bulacağız? Ve sonra bu ürünleri nasıl tanıtacağız? Evet, cevap 1: affiliate ürünlerini Xticaret sitesinden bulacağız. Türkiye’de en çok kullanılan, ürün sahipleriyle affiliate ortakların buluşma noktası olan site Xticaret’tir. Xticaret sitesinde yüzlerce dijital ürün bulunmaktadır.

Üyelik ve Ürün Bulma

Siteye üyeliğinizi oluşturduktan sonra, tanıtımını yapacağınız ürünleri seçerken dikkat etmeniz gereken bir takım özellikler vardır. Bunların en başında Gravity puanı gelir. Gravity puanı, affiliate ortakların söz konusu üründen kazanç durumlarını ifade eder. Gravity puanı çok yüksek olan ürünlerde rekabet yüksektir. Gravity puanı düşük olan ürünler ise henüz kendini çok fazla ispatlayamamış, affiliate ortaklarına çok kazandıramamış ürünlerdir. O yüzden seçeceğini ürünün gravity puanı 50-100 arasında olmasını tavsiye ediyorum.

Ürün seçiminde dikkat etmeniz gereken bir başka konu da sizin ilgi alanlarınıza yakın bir konuda olan ürünlere yönelmenizdir. Seçeceğiniz ürün fiyatı ve komisyon oranı da biraz yüksek olmalıdır. Her satıştan en az 30-40 dolar para kazanabileceğini ürünleri seçmeniz, kısa sürede daha çok para kazanmanız için ideal olandır. Ürün seçimi, bu ürünlerin analiz ve test edilmesiyle ilgili daha birçok faydalı ipucu bulunmaktadır. Ancak bunların hepsini bu yazıda anlatmak mümkün değildir. Aşağıda size vereceğim kaynaklardan bu konuda ayrıntılı bilgiler edinebilirsiniz.

İnternette Pazarlama Stratejisi

Şimdi, tanıtımını yapıp her satıştan para kazanacağımız ürün ya da ürünleri bulduğumuza göre, bu ürünleri nasıl ve nerede tanıtacağız? İnternette ürün tanıtımı yapmanın birçok yolu vardır. Öncelikle internette pazarlama stratejisini belirlememiz gerekir.

Ürünlerinizi facebook ve twitter gibi sosyal medyayı kullanarak pazarlayabilirsiniz. E-mail marketing yöntemiyle ürün pazarlayabilirsiniz. Bir internet sitesi kurup ürünlerinizi tanıtabilirsiniz. Bu biraz orta ve uzun vadeli, sabır isteyen bir yöntemdir. Ama iyi bir websitesi inşa ederseniz size ömür boyu para kazandırabilir. Veya hiç site kurmadan da internet reklamlarıyla ürünlerinizi pazarlayabilirsiniz. Bu yöntemde ise dakikalar içinde yüzlerce insana ulaşabilir ve hemen para kazanmaya başlayabilirsiniz. Ancak bunu devam ettirmek için bir miktar reklam maliyetine katlanmanız gerekir.

İnternette ürün pazarlamada en çok kullanılan yöntemlerin başında bir blog açarak pazarladığınız ürünlerle ilgili yazılar yayınlamaktır. Bunu, Google’ın ücretsiz blog servisi olan Blogger’i kullanarak çok kolay bir şekilde yapabilirsiniz. Böylece hiç para harcamadan bulduğunuz ürünleri, yine hiç para harcamadan Blogger ile yapacağınız websitesi ile tanıtabilirsiniz. Affiliate marketing’e yeni başlayanlara Blogger’i tavsiye edebilirim. Bu işleri biraz öğrendikçe WordPress alt yapısı kullanarak daha profesyonel web siteleri yapabilirsiniz.

İnternetten Para Kazanmak

Bu yazımda, internetten para kazanma konusunda bir giriş yapmış olduk. Gördüğünüz gibi İnternetten para kazanmak mümkündür ve internetten para kazanmanın başka yöntemleri de vardır. Ancak Affiliate marketing, bu iş için en iyi yöntemdir. Bu yöntemle internetten para kazanabilir ve kendinize bir ek gelir sağlayabilirsiniz. Ya da bu işe ciddi olarak eğilir ve kendinizi bu konuda yetiştirirseniz bir süre sonra kendi online işinizi bile kurabilirsiniz.

Affiliate marketing kolay para demek değildir. Mantık ve yöntem olarak çok kolay olmasına rağmen, bu konuda başarılı olmak istiyorsanız öncelikle çok araştırmalı ve gerekli bilgileri öğrenmelisiniz. Ve öğrendiklerinizi mutlaka uygulamanız gerekir. Hayata geçirmediğiniz bilgiler size fayda sağlamaz. Her gün düzenli olarak en az 1-2 saatinizi bu işe ayırırsanız bir süre sonra faydasını görmeye başlayacaksınız. Bu konuda kendinizi yetiştirebileceğiniz bazı kaynaklardan bahsetmek istiyorum.

Goomass Eğitim Seti

Ben affiliate marketing kavramıyla tanıştığımda bu konuda doğru dürüst bir Türkçe kaynak yoktu. O yüzden ingilizce sitelerden, video ve eğitim setlerinden faydalanarak kendimi yetiştirmeye çalıştım. Türkiye’de affiliate marketing son zamanlarda oldukça bilinmeye ve kullanılmaya başladı. Bununla birlikte birçok Türkçe kaynak ve eğitim seti de yayınlanmaya başladı.

İnternetten para kazanma konusunda en iyi Türkçe kaynak olduğunu düşündüğüm Goomass Eğitim Setini herkese tavsiye ederim (tıkla-indir!). Goomass, Affiliate marketing konusunda ihtiyacınız olan en önemli bilgileri, çok detaylı ve resimli anlatımlarla açıklıyor. Ayrıca video dersleri ve harika bir destek bölümleri var. Yeni başlayanlar için olduğu kadar, bu işle ilgilenenler için de çok faydalı bilgiler veriyorlar. Ben daha önce ingilizce kaynaklardan öğrendiğim bilgilerle affiliate marketing yaparak internetten para kazandığım halde, Goomass Eğitim Setinden bir çok şey öğrendim ve faydasını gördüm.

goomass-egitim-seti

Herşeyden önce Goomass, pdf formatında hazırlanan bir e-kitap değildir. Goomass, içerisinde farklı eğitim modülleri bulunan, son derece kullanışlı bir masa üstü uygulamasıdır. Goomass Eğitim Setinde neler var? Affiliate marketing konusunda çok önemli bilgiler vardır. Dersler çok detaylı ve geniş bir şekilde resimli anlatımlarla desteklenmiş olarak açıklanmıştır.

Ayrıca fiziksel ürünleri affiliate ortaklığı yapabileceğiniz Amazon Associates konusunu öğreneceksiniz. Websitelerinizin Google arama sonuçlarında üst sıralarda görüntülenebilmesi için çok gerekli olan Seo (arama motoru optimizasyonu) konusunda çok faydalı bilgiler bulacaksınız. Çok hızlı para kazanmanızı sağlayacak Google Adwords eğitimi, WordPress, Joomla ve daha bir çok konuda harika bilgiler edineceksiniz. Goomass Eğitim Setini incelemek için burayı tıklayın. Goomass sitesine girdiğinizde setle ilgili ayrıntılı bilgi ve videolara ulaşabilirsiniz.

Seti indirmek için tıklayın!

Takdir edersiniz ki bu konu, sitemizin konusu değildir. İnternetten para kazanma konusu da çok geniştir ve her şeyi burada paylaşmamıza imkan yoktur. Son olarak affiliate marketing ve internetten para kazanma konularında bilgi ve tecrübelerimi paylaştığım www.internetdersleri.net sitemizden bahsederek yazımı bitiriyorum. Hepinize bol kazançlar diliyorum.

Paylaşmak Güzeldir:

“İnternetten Para Kazanmak – Affiliate Marketing” üzerine 3 yorum

 1. yazınızdan hareketle GooMassı ziyaret ettim. amacım ücretsiz web site kurma rehberi edinmekti, ancak; bunun olmadığını gördüm. şayet seti satın alsam onu da edinebilecek mişim. doğal olarak bir daha sitenize girmemek üzer kapatmalıyım. çünkü ilk etapta güveninizi kaybettiniz. ticaret güvendir. internet üzerinde de güven ticaretin keendisidir, ya da tersi nasıl yorumlayacakanız…. bye…

  Cevapla
  • Merhaba malcolm, Goomass eğitim seti, internetten para kazanma konusunda şu an piyasadaki en iyi Türkçe kaynaktır. Eğer bu işi ciddi olarak öğrenmek istiyorsanız mutlaka tavsiye ederim.

   Goomass sitesi, zaman zaman çeşitli promosyonlar ve hediye kapmanyaları düzenleyip, bazen de bu kampanyaları bitirmektedir. Şu anda web sitesi kurma rehberinin ücretsiz dağıtımını durdurmuş olabilirler. Bu durum, bize veya Goomass ekibine olan güvenin olmadığını veya kaybolduğunu göstermez. Bununla birlikte söylediğiniz ürün, bu seti alanlara bonus olarak verilmektedir.

   Cevapla

Yorum yapın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.