Zorla İngilizce Öğrenmek Doğru Mu?

İngilizce konuşmaya zorlama konusunda aşağıdaki Effortless English video dersini izlemenizi rica ediyorum. Videoyu ikinci kez izlemeden önce aşağıda dersin Türkçe tercümesini okuyabilirsiniz. Böylece hem konu hakkında bilgi edinmiş olacak, hem de İngilizce dinleme pratiği yapmış olacaksınız.

YouTube video

Selam, ben Effortless English program yöneticisi AJ Hoge. Bir başka öğrenci sorusunu cevapladığımız video İngilizce dersimize hoş geldiniz. Yine oldukça sık sorulan sorulardan birisidir, Kendimi İngilizce konuşmaya zorlamalı mıyım?

Cevabım kısaca hayır. Genel olarak Effortless English sisteminde, kendinizi hiçbir şey için zorlamazsınız. İngilizce eğitimi konusunda iki türlü yaklaşım vardır. Birincisi irade yaklaşımıdır. Bu bir çeşit beyninizi zorlama durumudur.

Kendinizi İngilizce çalışmak için zorlarsınız. Bu yaklaşıma göre İngilizce zordur ve hiç eğlenceli değildir. İngilizce öğrenmek için güçlü bir iradeye ve disipline ihtiyaç duyarsınız. Kendinizi İngilizce çalışmak için zorlarsınız. Bu teknik biraz anormaldir. Daha doğrusu bu yaklaşım biraz anormaldir.

Effortless English programının kullandığı diğer yaklaşımda İngilizce öğrenmek çok eğlenceli olabilir. İngilizce öğrenmek çok zevkli olduğundan, kendinizi İngilizce çalışmaya zorlamazsınız. İngilizce öğrenmeyi, ders çalışmayı, pratik yapmayı istersiniz çünkü onu seversiniz. Çünkü İngilizce çok eğlenceli ve keyiflidir.

Şimdi bununla ilgili size bir örnek vereceğim. Basketbol oynamaktan hoşlandığınızı varsayalım. Basketbolu seviyorsunuz ve çok eğleniyorsunuz. Bu durumda, basketbol oynamak için basketbol alıştırmaları yapmak için kendinizi zorlar mısınız? Hayır zorlamazsınız. Çünkü onu yapmayı seviyorsunuz. Her boş anınızda hemen dışarı çıkıp basketbol oynamak istersiniz. Burada iradenizi kullanarak kendinizi zorlamak yoktur. Basket oynamak için sıkıntı hissetmezsiniz çünkü o eğlenceli bir şeydir. Onu sevdiğiniz için yaparsınız.

Yaptığı şeyi severek yapanlar, kendini zorlayanlara göre çok daha hızlı öğrenirler. Alanlarında çok daha kalifiye ve iyi duruma gelirler. Tam aksini düşünecek olursak, mesela basketbol oynamayı sevmeyen birinin onu öğrenmesi gerektiğini düşünmesi ve hissetmesi durumu. Her gün dışarı çıkıp basketbol pratiği yapmalıyım şeklinde düşünüp kendini zorlamaya çalışması ne kadar verimli olurdu?

Hepimizin basketbol örneğinden bildiği gibi, onu seven kişiler daha hızlı öğrenir ve daha iyi oynarlar. Ve kendini basket oynamaya zorlayanlarsa sonunda onu bırakırlar veya çok daha yavaş öğrenirler. Zorlama oynayanlar asla alanlarında iyi olamazlar.

Bunu spor oyunları için kolayca düşünebiliriz ama İngilizce farklı diye düşünebilirsiniz. İngilizce öğrenmek sıkıntılıdır, o yüzden kendimizi zorlamamız gerekir diyebilirsiniz. Ama İngilizce öğrenmek de birebir aynıdır. Eğer doğru teknikleri kullanırsanız, İngilizce öğrenmekten keyif alabilirsiniz. İngilizce öğrenmeye daha çok istek ve enerji duyarsınız, onu severek, isteyerek her gün öğrenirsiniz.

Effortless English programını kullanan öyle öğrencilerimiz var ki; günde iki saat, üç-dört saat İngilizce dinleme çalışması yapıyorlar. Onlar kendilerini zorlamıyorlar çünkü İngilizce öğrenmek onlar için eğlenceli bir şey. Onlar İngilizceyi seviyorlar, çalışmaktan öğrenmekten keyif alıyor, eğleniyorlar. İnsanlarla konuşmaktan keyif alıyorlar. İngilizce bir hobi, bir eğlencedir. Ve bu insanlar çok daha hızlı öğreniyorlar. Kendilerini zorlamadıkları için İngilizce öğrenme yetenekleri daha fazla oluyor.

İşte bu yüzden size kendinizi asla zorlamayın diyorum. Eğer kendinizi zorladığınızı hissediyorsanız yanlış giden bir şey var demektir. İngilizce çalışma yönteminizi değiştirmeniz gerekiyor demektir. Duygularınızı, motivasyonunuzu değiştirin. Bir şeyleri değiştirmeniz gerekiyor, kendinizi zorlamanız değil.

Özellikle de İngilizce konuşma konusunda kendinizi zorlamayın. Eğer İngilizce konuşmak istiyorsanız tabi ki konuşun. Ne zaman istiyorsanız elbette İngilizce konuşabilirsiniz. Yanlış yapma konusunda endişelenmeyin, sadece konuşun gitsin. Eğer İngilizce konuşmaya çalıştığınızda kendinizi gerçekten gergin hissediyorsanız ve stres yapıyorsanız, kendinizi zorlamayın ve rahat olun.

Bir süre daha çok İngilizce dinlemeye odaklanın. Eğer isterseniz kendinizi konuşmaya zorlamadan, 6-7 ay boyunca sadece İngilizce dinlemeye odaklanabilirsiniz. Bunu yaparak İngilizce konuşmanızı gerçekten çok ilerletebilirsiniz. İngilizce dinlemenizi ilerleterek, İngilizce konuşmanızı ilerleteceksiniz. Ve bu daha stressiz bir süreçtir. Sadece İngilizceye odaklandığınız 4 ay, belki 5-6 ay sonunda İngilizce konuşmak isteyeceksiniz. Kendinizi zorlamanız gerekmeyecek. Şimdi stres yapmayın. İstediğiniz zaman İngilizce konuşun, ama kendinizi zorlamayın.

Bu günkü Effortless English öğrenci sorumuzun sonuna geldik. Effortless English programıyla ilgili ayrıntılı bilgi almak, ücretsiz e-mail aboneliğimize katılmak ve derslerimizi indirmek için burayı tıklayın.

İngilizce Eğitimiyle İlgili Dersler:

Paylaşmak Güzeldir:

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir