İngilizce Öğrenmek Kabusunuz Olmasın

İngilizce Öğrenmekle ilgili bir çoğumuzda bir ön yargı ve gerginlik vardır. Kimisi, yaşadığı olumsuz deneyimler sonucunda İngilizce öğrenmek için yetenekli olmadığına inanıp bu işin peşini bırakır. Kimisi de pes etmese bile bilinçaltındaki korkular yüzünden İngilizce konuşmaya teşebbüs ettiğinde utanıp sıkılır.

Bu günkü İngilizce dersimizde işte bu korkularımız ve utangaçlığımızın sebepleri hakkında sizlerle bir video paylaşmak istedim. Effortless English kulübünden AJ Hoge bir öğrenci sorusunu yanıtlarken hepimiz için çok faydalı noktalara temas ediyor. Hep birlikte aşağıdaki İngilizce video dersimizi izleyelim. Videonun altında, dinlediklerinizin Türkçe özetini bulabilirsiniz.

İngilizce Konuşurken Utanıp Her Şeyi Unutmak

YouTube video

Selam ben Effortless English öğretmeni AJ Hoge. Bu günkü konumuzda üyelerimizin bize sorduğu bir soruyu açıklamaya gayret edeceğim. Bir öğrencim soruyor; niçin İngilizce konuşma anında böyle sıkılıyorum ve de stres hissediyorum? Aslına bakarsanız bu durumun bir çok nedeni olabilir aynı zamanda işte bu oldukça sık rastlanan bir problemdir.

Kendinize sorulan bir İngilizce sual karşısında ya da İngilizce konuşmaya kalkıştığınızda yaşadığınız utanma, stres ve de gerginlik halinin en sık rastlanan sebeplerini bu makalede size anlatacağım.

İşte bu durum çoğu zaman devlet okullarındaki İngilizce öğrenme tekniklerinden ileri geliyor. Devlet okullarındaki problem şudur, sizleri yanlış yapma hususunda korkutuyorlar. Örneğin sizlere bir ev ödevi veriyorlar. Bu ev ödevinde bir hatanızı bulduklarında anında eksi notu veriyorlar ve de siz, işte bu olayı psikolojik olarak bir gerilim haline dönüştürüyorsunuz. Bu durumun çok kötü bir durum olduğunu hissetmeye başlıyorsunuz.

Aynı zamanda bir takım eğitimciler, bütün sınıfın ortasında size bir sual yönelttiğinde, siz soruyu yanıtlarken bir yanlış yapacak olsanız, anında size olmaz öyle değildir hata yapıyorsun diyerek sizi uyarırlar. Bütün sınıfın içinde bu durumu yaşamak sizi üzer, gerilip sıkılırsınız.

Ayrıca devlet okullarındaki İngilizce öğrenme teknikleri, zevksiz ve de streslidir. Zaman içinde işte bu teknikle İngilizce öğrenmeye uğraşırsınız günlerce, aylar boyunca ve de büyük bir ihtimalle senelerce işte bu zevksiz, stresli ve gerilimli halleri hissettiğinizde bu negatif duyguları İngilizce ile birleştirirsiniz.

Böylelikle, seneler sonra dahi, İngilizceyi konuşmaya kalktığınızda bu negatif hisler hemen önüğnüze çıkacaktır. İşte bu hakikaten oldukça sık rastlanan bir sorundur. O halde daha sonraki soru, söz konusu hisleri ne şekilde düzeltebilirim olmalıdır. İşte bu deneyimler bir çok probleme neden olur. İngilizce konuşmanıza çok zarar verir.

İyi haber şu ki Effortless English metodunda biz sizlere işte bu utangaçlık ve de stresten tam anlamıyla ne şekilde kurtulacağınızı gösteriyoruz. Bu hislerden arınmanın bir tekniği olarak sizlere kararlı ve de yüksek bir ses tonlamasıyla konuşmayı, sorulara yanıtlar vermeyi gösteriyoruz. Ayrıca fiziksel olarak bedeninizi kullanmayı da gösteriyoruz. Güçlü ve de emin bir biçimde İngilizce pratik yapmış olursunuz.

İngilizce pratik yaptığınız vakit, Effortless English mini story derslerinden birisini dinlediğinizi varsayacak olursanız, sizlere bir sual yöneltiyoruz ve bu soruyu yanıtlamanızı istiyoruz. Mesela soruya evet deyip yanıt veriyorsunuz. İşte biz sorulara kesin ve de kendinizden emin yanıtlar vermeniz amacıyla sizi eğitiyoruz. Kararlı bir ses tonlaması ve de sağlam bir ifadeyle yanıt vermeyi öğreniyorsunuz.

Bunu niçin yapıyoruz, bu işin sırrı, nedeni nedir? Bu durumun nedeni, sizlerin utangaçlık takıntınızı aşmaktır. Gerginlik ve ayrıca baskıdan kurtulmanızı sağlamaktır. Tek sözcük dahi olsa, İngilizce sorulara yanıt verirken güçlü bir beden ve de emin bir ses tonlaması kullandığınızda, beyninizi eğitmiş olursunuz. Duygularınızı ve de hislerinizi İngilizceyi işittiğinizde ve onu kullanırken güçlü ve kendinden emin olabilmek amacıyla eğitmiş olursunuz.

Tabi, bu birazcık vakit alacaktır. Birinci denemenizde bunu başaramayabilirsiniz ve her şeyi tam anlamıyla değiştiremezsiniz. Fakat defalarca güçlü bir duruş ve de kendinden emin bir ses tonlamasıyla İngilizce pratik yaptığınız zaman, İngilizceyi işittiğinizde ve ayrıca onu kullanırken kararlı olma hususunda kendinizi eğitirsiniz.

Bugünkü öğrenci sorumuzu ve bizim yanıtımızı izah etmeye çalıştık. Bedava mail aboneliğimize katılmak aynı zamanda çok daha fazla bilgi alabilmek için effortlessenglishclub.com web sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

Ayrıntılı Bilgi İçin Tıklayın!

Effortless English Video Dersleri:

Paylaşmak Güzeldir:

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir