Tavsiye 1: İngilizcede Büyük Fotoğrafa Odaklanın

Bugün Deep English sisteminin İngilizceyi daha kolay ve hızlı öğrenebilmemiz için, daha da önemlisi İngilizceyi akıcı konuşabilmemiz için hazırlamış olduğu 7 tavsiyeyi sizlerle paylaşmaya başlıyorum. Hatırlayacağınız gibi sizlere Deep English İngilizce setini tanıttığım yazımda, tıpkı Effortless English sisteminde olduğu gibi Deep English sisteminde de 7 kural (tavsiye) olduğundan bahsetmiştim. Şimdi birinci tavsiyemizi öğrenmeye başlayabiliriz.

Herşeyden önce alt kısımdaki 3 tane videoyu seyretmenizi rica ediyorum. Birinci ve üçüncü videolarda anlatılanları iyice dinleyin fakat ikinci videoda anlatılanlar önemli değildir, sadece olayı izleyin.

Video 1: İngilizce Öğrenirken Neye Odaklanmalıyız?

YouTube video

İngilizcenizi ilerletmenin yegane yöntemi hangisidir? İşte bu basit bir soru değildir. İngilizce dilinin biçim yapısına mı, veya anlamına mı yoğunlaşmak gerekir?

Dilin kendine has bir şekli yani yapısı mevcuttur. İşte buna gramer (dil bilgisi) denir. Büyük bir olasılıkla yıllardan beri pek çok gramer kuralı çalıştınız. Bununla birlikte elbette ki dilin bir anlamı mevcuttur. Büyük bir olasılıkla yıllardan beri pek çok İngilizce kelimeler çalıştınız.

Şimdi hangisi daha önemlidir? Bunlardan hangisi size daha akıcı konuşmayı getirir? Şekil mi, anlam mı? Gramer mi ya da kelime bilgisi mi? Aslına bakarsanız her ikisi de değildir, neden mi?

Söz konusu soruların cevabını belirtmeden evvel alt taraftaki 3 dakikalık kart hilesi videosunu seyretmenizi istiyorum. İşte bu video, İngilizce çalışmak ve beynimiz ile alakalı bir şeyi anlamanıza yardımcı olacaktır. Bu video, kartların renklerinin sihirli bir şekilde değiştiğini gösteren bir kart hilesi numarasıdır.

Videoda konuşulan İngilizceyi anlamaya uğraşmayın. Kelimeler önemli değildir. Sadece videoyu izleyin. Videoyu izlemeyi tamamladığınızda bugünkü dersimize devam edebiliriz.

Video 2: Kart Rengi Değiştirme Numarası

YouTube video

Dikkat edin, söz konusu videoda kullanılan İngilizceyi anlamanız önemli değildir. Yalnızca videodaki kartların renk değiştirme numarasını izleyin.

Kart numarası videosunu bitirdiniz mi? Artık söz konusu videonun kartlarla alakalı olmadığını biliyorsunuz. Pek çok insan kartların renklerine bakmakla o kadar meşguldür ki çok daha büyük ölçekli renk değişimini kaçırırlar. Elbiseler değişir, masanın rengi değişir ve hatta bütün arkaplan rengi değişir. Öyleyse bu büyük renk değişimlerini nasıl kaçırdınız? Esasen bu oldukça normal bir şeydir. Bizim dikkatimiz oldukça kısıtlıdır. Bir şey üstünde çok fazla odaklandığımız zaman diğer şeyleri fark edemeyiz.

Video 3: Büyük Fotoğrafı Görmek

Şimdi söz konusu duruma bir de İngilizce öğrenme penceresinden yaklaşalım. Esasen İngilizce öğrenme, işte bu kart rengi değiştirme numarasına çok benziyor. Olup biten pek çok şey var fakat kartlara bakmaya çok fazla vakit ayırırsanız büyük resmi kaçırırsınız. İngilizcedeki büyük fotoğraf, akıcı ve otomatik iletişim kurabilmektir.

YouTube video

Şayet her kelimeyi tercüme etmeye çok fazla odaklanırsanız, İngilizce kelimeleri ve dil bilgisi kurallarını çok fazla çalışırsanız İngilizce konuşma, dinleme ve anlama becerilerinizi ilerletemezsiniz.

Artık daha açık olarak ifade edelim. İngilizce kelimeleri ve bununla birlikte gramer çalışmakta yanlış bir durum yok. Bunlar başlangıçta gerekli olan şeylerdir. Sizler de büyük bir ihtimalle İngilizce kelimeler ve gramer kurallarını çokça çalıştınız. Çok güzel. İşte bu çalışmalarınız şimdiye kadar size epeyce yararlı oldu. İşte bu sebeple yukarıdaki videoların çoğunu ve okuduğunuz kolay İngilizceyi anlayabiliyorsunuz.

İngilizce kelimeler ve gramer kurallarını çalışmak başlangıç için ihtiyacınız olan şeydi. Fakat artık bunlara ihtiyacınız yok. Daha fazla gramer kuralı, daha çok İngilizce kelimeler ezberlemek bununla birlikte daha çok tercüme yapmak, size akıcı İngilizce konuşmayı sağlayacak olan şeyler değildir.

Akıcılıktan kastımız; doğal ve rahat bir biçimde, otomatik bir biçimde İngilizceyi konuşup anlayabilmektir. Öyleyse İngilizcenizi geliştirmenin en iyi tekniği nedir. Cevap hakikaten çok kolaydır. Akıcı bir biçimde İngilizceyi konuşup anlamayı geliştirmenin bir tek tekniği vardır: İngilizceyi daha fazla hayata geçirmek. Daha çok çalışmak değil, daha fazla kullanmak. Formül, daha çok dinlemek aynı zamanda daha fazla konuşmaktır.

deep-english-ingilizce-seti

Peki ama bunu ne şekilde yapacaksınız? Belki, İngilizceyi çokça kullanma şansına sahip olamayacağınız bir yerde oturuyorsunuz. Belki de İngilizce konuşmak için yeterli motivasyonunuz yoktur. Peki o zaman ne yapacaksınız?

Sizleri birinci günden çok fazla bilgiyle sıkmak istemiyoruz. Nasılsa kart hilesi videosunda beynimizin tek bir defada çok fazla şeye odaklanamadığını öğrenmiş bulunuyoruz. Bugünlük, sadece birkaç dakikanızı ayırıp geçmiş İngilizce çalışma tecrübelerinizi değerlendirin.

  • Önceden nasıl İngilizce çalışıyordunuz?
  • Bu çalışmalarınız, büyük resmi görmenizi engelledi mi?
  • İngilizce kelimeleri ve grameri nasıl bir kenara bırakabilirsiniz?
  • Nasıl daha fazla İngilizce dinlemeye aynı zamanda daha çok İngilizce konuşmaya başlayabilirsiniz?

Deep English İngilizce öğrenme tavsiyelerinin 2. gününde size Deep English yöntemiyle hazırlanmış bir İngilizce dinleme dersi sunacağız. Ayrıca İngilizce konuşmanızı ve dinlemenizi ne şekilde ilerletebileceğiniz hakkında biraz daha ayrıntılı bilgi paylaşacağız.

Herhangi bir sorunuz ya da görüşünüz varsa, lütfen bunları alt taraftaki yorum bölümünden bizimle paylaşın. Deep English diğer 6 tavsiyeyi ve ücretsiz örnek dersleri kaçırmamak için bizi izlemeye devam edin. İletişim sayfamızda anlattığımız ücretsiz abonelik yöntemlerini kullanarak yeni yayınladığımız yazılarımızın e-posta adresinize gelmesini sağlayabilirsiniz.

Detaylı Bilgi İçin: deepenglish.com

Paylaşmak Güzeldir:

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir