İngilizce Diyaloglar 08 Nerede Okudunuz?

İngilizce diyaloglar ve diyalog örneklerini öğrendiğimiz İngilizce video derslerinin sekizinci bölümünde, “Nerede okudunuz?” diyalogu üzerinde duracağız. Birine nerede okuduğunu sormak, İngilizcede biriyle sohbet etmek için konuşmayı başlatmanın yollarından biridir. Karşınızdaki insan koleje (üniversiteye) gitmemiş olabilir, ve onları gücendirmemek için burada biraz dikkatli olmakta fayda var. Peki, birine yanlış bir şey söylemeden onrarın nerede okuduğunu nasıl sorabiliriz, şimdi buna bakalım.

İngilizce Nasıl Sorulur?

online-ingilizceEğer karşınızdaki kişi 22 yaşının üzerinde ise, muhtemelen üniversiteden mezun olmuştur. Bu kişiye geçmiş zaman (past tense) kullanarak soru sorabilirsiniz. “Where did you go to college?” veya şöyle sorabilirsiniz. “Where did you go to school?Amerikan İngilizcesinde school kelimesi genellikle college sözcüğüyle aynı anlamda kullanılır. Karşınızdaki kişi, Avrupa ülkelerinden ise “Where did you go to university?” şeklinde sorabilirsiniz.

İngilizce Nasıl Cevaplanır?

Bu soru cümlelerini cevaplamak için şu basit kalıbı kullanabilirsiniz: “I went to [university] in [city]” örnek verecek olursak: “I went to Marmara Universiy in Istanbul” şeklinde cevap verebiliriz. Eğer gittiğiniz üniversite ismi şehir ile özdeşleşmiş ise, ülke ismini kullanarak cevabınızı verebilirsiniz. Mesela “I went to Istanbul University in Turkey”.

Sorunuza cevap veren birine hoş bir yorum yapmak, sohbetinize akıcılık kazandırmanın güzel bir yoludur. Söz gelimi sorunuza cevap alınca “Wow, that’s a really famous university” şeklinde bir cümle kullanabilirsiniz. Ya da sadece “Oh really”

Bazen, üniversiteye nerede gittiniz diye sorduğunuzda, karşınızdaki kişi üniversiteye gitmediğini söyleyebilir. Bu durumda şaşırmış gibi yapmak karşınızdakini gücendirebilir ve kabalık olarak algılanabilir. Bunun yerine olumlu bir yorum yaparak konuşmaya devam edebilirsiniz. Mesela, ah ne güzel, direk olarak iş hayatına mı başladınız? Gibi bir yorum yapabilirsiniz. Bu yorumun İngilizcesini aşağıdaki videoda izleyebilirsiniz.

YouTube video

English Class 101 dersleri için tıklayın!

Son olarak bir tavsiye daha paylaşacak olursak, nerede okudunuz sorusunun cevabını aldıktan sonra, “hangi bölüm okudunuz” şeklinde sohbeti devam ettirme soru cümleleri kurmak yerinde olur. Daha fazla İngilizce diyaloglar öğrenmek için aşağıdaki English Class 101 videolarımızı izleyebilirsiniz.

Ayrıntılı bilgi ve ücretsiz English Class üyeliği için tıklayın!

İngilizce Diyaloglar Video Dersleri:

Paylaşmak Güzeldir:

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir