Evde Kendi Kendine İngilizce Öğrenmenin 10 Yolu

İngilizce öğrenmeyi seviyorsunuz ancak kursa gidecek kadar zamanınız mı yok ya da okulda verilen İngilizce dersleriyle yetinmeyip daha fazlasını mı istiyorsunuz? Bu yazımızda, kendi kendinize evde İngilizce öğrenmek için fayda sağlayacak 10 ipucunu sizlerle paylaşıyoruz.

Öncelikle aşağıdaki videoda, kendi kendine akıcı İngilizce konuşmayı geliştirmiş olan ve şu an Polonya’da gönüllülük programıyla Lehçe öğrenen Başak Yıldız‘ın önerilerini izleyelim.

YouTube video

Merhaba ben Başak, bu videoda İngilizce öğrenme sürecinizi hızlandıracak, kolaylaştıracak birkaç yöntem ve ipucundan bahsediyorum. Umarım yardımcı olur…

Rahat İngilizce Eğitim Seti Websitesi: https://www.rahatingilizce.com/

Ders çalışma rehberi ve set indexi: https://tinyurl.com/yb94n56p

Örnek dersleri indirme linki: https://tinyurl.com/ycw4lhq3

Videoyu beğenip paylaşarak bize destek olduğunuz için teşekkür ederiz 🙂

Ücretsiz derslerimizi indirip en az 3-4 gün boyunca tekrarlı olarak dinleyin. Özellikle mini hikaye derslerini bol bol dinleyip basit sorulara yüksek sesle cevaplar vermeye çalışın. Sonrasında yorumlarınızı bizimle paylaşabilirsiniz.

Şimdi gelelim, evde kendi kendine İngilizce öğrenmenin 10 yolunu açıklamaya…

10- Yaşantının Bir Parçası Haline Getir

kendi-kendine-ingilizce-öğrenmekKendi kendinize evde İngilizce öğrenmek istiyorsanız İngilizceyi yaşantınızın bir parçası haline getirin ve bir gününüzün en azından yarım saatini ona ayırın. Yarım saatten fazla zaman ayırmanın da sizin açınızdan daha faydalı olduğunu unutmayın. Her gün dil öğrenmek için ayırdığınız yarım saati kesinlikle geçiştirmeyin ve başka güne ertelemeyin. Az da olsa düzenli çalışmak, sizin küçük küçük, ama toplamda büyük bir ilerleme göstermenizi sağlayacaktır. Bu konuda ayrıntılı bilgi için, yeni başlayanlar için İngilizce öğrenme rehberi yazımızı okuyabilirsiniz.

9- Çocuk Gibi Düşün

Biraz aptalca gelebilir ancak İngilizce kaynakları kullanarak dil öğrenmenin en basite indirgenmiş hali bu ipucudur. Çocuklar için hazırlanmış kitaplar filmler ve Tv şovları genelde başlangıç seviyesinde olduğu için bu yöntem etkilidir. Çocukların, yetiştiklerden çok daha hızlı ve kolay dil öğrenmesindeki en büyük etkenlerden biri dinleyerek öğrenmeleri, bir diğeri ise hata yapma korkusu olmadan konuşmalarıdır. Çocuklar gibi İngilizce öğrenmek, size çok faydalı bir strateji kullanmanızı sağlayacaktır.

8- Her Şeyi Dinleyin!

Çocuklar İngilizceyi okuma yazma olmadan öğrenirler. Onların öğrenmesini sağlayan temel faktör etraftaki her şeyi dinlemeleridir. Dolayısıyla İngilizce podcast ya da İngiliz tv şovlarını izleyin. Burada kullanılan söz öbeklerine zamanla siz de konuşmalarınızda yer verdiğiniz göreceksiniz.

7- Bol Bol İngilizce Okuyun

İngilizce öğrenmek ve İngilizcenizi geliştirmek için yapabileceğiniz en iyi çalışma dinleme çalışmasıdır. Yapacağınız ikinci en iyi çalışma ise okumaktır. Bu iki aktiviteyi aynı anda yapmak da çok faydalıdır. Yani aynı anda hem okuyup hem dinlemek size çok büyük fayda sağlar. Okuma ve dinleme çalışmalarında dikkat etmeniz en önemli kriter ise kullandığınız parçaların kolay ve ilginç olmasıdır. Sıkılmadan çalışabilmeniz için, ilgi alanlarınıza hitap eden konular seçmelisiniz. Okuduğunuz ve dinlediğiniz parçalar rahatlıkla anlayabileceğiniz kadar kolay olmalıdır. Bu konuda size, çocuklar için hazırlanmış, dinleme CD’leri de olan İngilizce hikayeleri okumanızı tavsiye ederiz.

6- İngilizce Haberleri Kullanın

Çocuk gibi düşünmenin ve çocuk materyallerinin İngilizce öğrenmede etkili bir yöntem olduğunu belirtmiştik. İngilizce haberleri okumak sizin dil öğrenmenize yardımcı olabilir. Bu yöntemi kullanmak için Time dergisinin çocuklara özel hazırladığı Time For Kids bölümü haberleri okuyarak kendi kendimize İngilizce öğrenmek için önemli bir yardımcı kaynak.

5- İngilizce Filmler İzleyin

Hollywood yapımı bütün filmler neredeyse İngilizce. Film izlemeyi seviyorsanız bu işin sizin için İngilizce öğrenmede büyük artısı olacağını unutmayın. Beğendiğiniz bir filmi orijinal dilinde izleyerek İngilizcenizi geliştirebilirsiniz. Bu konuda şu yazımızda anlattığımız tekniği kullanabilirsiniz: İngilizce alt yazılı film izlemek. Filmler, evde İngilizce öğrenmek için kullanabileceğiniz harika araçlardır. Bunları kullanın.

4- Youtube’dan Yararlanın

Evde İngilizce öğrenmek amacıyla kullanabileceğiniz en iyi araçlardan biri de online videolardır. Youtube’da İngilizce Dil Öğrencileri için birçok kanal mevcut. Bu kanallar size İngilizcenizi geliştirmeniz hususunda yardımcı olacaktır. Biz de, İngilizcetube: İngilizce video dersleri sitemizde youtube sitesinden sizin için faydalı olabileceğini düşündüğümüz video derslerini paylaşıyoruz.

3- Kendi Kendine Üret

Anadilinizdeki bir çok kelimenin İngilizce karşılığını kağıt üzerinde ya da kartlara yazarak bu sözcüklere günlük konuşmalarınızda yer verebilirsiniz. İlk başlarda kartların Türkçe çevirisini de kullanarak bu sözcüklerin aklınızda kalmasını sağlayın. Sonraları ise İngilizcelerini kullanarak bu sözcüklerin Türkçe karşılığını hatırlamaya çalışın. Bu çalışmayı yaparken tek kelimelere değil, phrase dediğimiz kelime gruplarına odaklanmak çok daha faydalıdır.

2- İngilizce Toplulukları ve Forumlar

İnternet ve sosyal medya üzerinde kendi seviyenize göre pek çok İngilizce toplulukları mevcut. Bu topluluklara üye olarak kendi İngilizcenizi geliştirmeye çalışın. Başlangıç düzeyindeki arkadaşlar Türkçe forumlardaki İniglizce eğitimiyle ilgili bölümlerde, diğer üyelerle iletişim kurarak onların İngilizce öğrenmek için kullandıkları stratejileri ve tavsiyeleri keşfedebilirler. Orta ve ileri düzeydeki arkadaşlar ise İngilizce forumlarda, dünyanın her yerinden insanlarla arkadaşlık kurup konuşma şansını elde edebilirler. İngilizcenizi biraz geliştirdiğinize inandığınız zaman Reddit gibi geniş yelpazede konular sunan çevrimiçi forumlara katılarak hem İngilizcenizi hem de yazmanızı geliştirebilirsiniz. Ayrıca internetten İngilizce öğrenmenize yardımcı olabilecek blogları takip edebilirsiniz.

1- Evde İngilizce Öğrenmek İçin Eğitim Setleri Kullanmak

Yukarıda sıraladığımız diğer 9 ipucu, sizin evde kendi kendinize İngilizce öğrenmeniz ve geliştirmeniz için yardımcı olabilecek tavsiyelerdir. Ancak kendi kendinize, kursa gitmeden evde İngilizce öğrenmek için yapabileceğiniz en iyi şey, iyi bir İngilizce eğitim seti takip etmektir. Sitemizi düzenli olarak takip edenler bu konudaki önerilerimizi hatırlayacaklardır. Özetle belirtmek gerekirse, klasik İngilizce eğitim sisteminde uygulanan metotlardan farklı öğrenme stratejileri kullanan, dinleme ağırlıklı ve soru cevap yöntemiyle interaktif olarak İngilizce öğrenebileceğiniz eğitim setlerini tercih etmenizde büyük fayda vardır.

İngilizce öğrenmeye yeni başlayanlar ve okullarda biraz temel bilgileri öğrenmiş ama İngilizcesini yeterinde geliştirememiş olan arkadaşlarımıza Rahat İngilizce eğitim setini öneriyoruz. Buı set, mp3 formatındaki İngilizce dinleme dersleriyle size tam bir özgürlük sağlıyor. Yani istediğiniz zaman ve istediğiniz yerde, dinleyerek ve konuşarak İngilizce öğrenebiliyorsunuz.

Effortless English sisteminin kurucusu A.J. Hoge tarafından çıkarılan en iyi ve son set olan Power English İngilizce setini ise orta ve ileri seviyedeki arkadaşlara, İngilizce konuşmalarını geliştirmeleri için önemle tavsiye ediyoruz. Bu iki setin, uyguladıkları yöntemler bir birine çok benziyor. En önemli özellikleri eğlenceli küçük hikayeler dinleyerek ve bu hikaye derslerindeki kolay sorulara cevap vererek İnglizce konuşma pratiği yapma şansınız oluyor.

Paylaşmak Güzeldir:
5 Comments

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir