İngilizce Anlatım 2: Think (Common Mistakes)

Jennifer ile ingilizce anlatım video derslerimizden Common Mistakes ikinci bölümünde “Think” fiilinin “simple present” ve “present progressive” tenslerinde kullanımlarındaki farklılıklara değineceğiz. Yani daha açık ifade etmek gerekirse “I think” ile “I am thinking” ifadeleri arasındaki farkı öğreneceğiz.

Bu iki zaman arasındaki birinci fark, düşünme şekliyle ilgilidir. Eğer bir fikrinizi, düşüncenizi ortaya koymak istiyorsanız “I think” ifadesini kullanırsınız. (Kendi düşüncelerinizi ifade ederken kullandığınız think fiiliyle birlikte that sözcüğünü de kullanabilirsiniz: “I think that”)

Eğer düşünce eylemini bir süreç olarak belirtmek istiyorsak yani bir şey yapmayı planlıyorsak ama henüz kesin karar vermemişsek, o zaman “I am thinking” ifadesini kullanıyoruz.

Türkçe düşünecek olursak, BENCE kelimesini ifade etmek için I THINK kullanıyoruz. DÜŞÜNÜYORUM, PLANLIYORUM kelimelerini ifade etmek için I AM THINKING kullanıyoruz.

THINK fiilinin kullanımındaki ikinci fark zamanla ilgilidir. Eğer genel olarak her zaman geçerli olan bir şeyden bahsediyorsak I THINK kullanırız. Ancak bir şeyi tam da o anda düşünüyorsak o zaman progressive yani I AM THINKING kullanıyoruz.

THINK fiilini, ingilizce gramer olarak nasıl kullanacağımıza değinerek dersimizi bitiriyoruz. Eğer öznesi ve fiili olan bir cümleyi tanıtıyorsak think ile birlikte THAT kullanıyoruz. Bir isim, zamir veya phrase hakkında konuşuyorsak think fiilini OF / ABOUT sözcükleriyle birlikte kullanıyoruz.

Tüm bu öğrendiklerimizi pekiştirmek için yukarıdaki ingilizce anlatım videomuzdaki örnek cümleler ve alıştırmaları izleyelim.

Not: Tüm bu detaylı ingilizce anlatımları ingilizce yazmak ve ingilizce sınavlarında karşınıza çıkabiliecek sorulara hazırlıklı olmanız için paylaşıyoruz. Eğer benim ingilizce sınavlarıyla ya da ingilizce yazmakla ilgili sıkıntım yok, ben sadece iyi İngilizce konuşmak istiyorum diyorsanız gramer kurallarını hiç çalışmayın. Bunun yerine Effortless English ingilizce eğitim setindeki Point of View dersleriyle ingilizce grameri otomatik olarak öğrenin.

Şu derslerimiz de ilginizi çekebilir:

İngilizce Anlatım Ders 01

Effortless English Seti

İngilizce Eğitim Seti

Paylaşmak Güzeldir:
2 Comments

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.