İngilizce Anlatım Advise/ Recommend / Suggest

Bu gün Jennifer İngilizce anlatım dersimizde, ingilizcede sıkça yapılan yanlışları öğrenmeye başlıyoruz. Common Mistakes İngilizce anlatım birinci dersimizde Advise/ Recommend / Suggest fiilleri arasındaki anlam ve gramer farklılıklarını öğreneceğiz.

Öncelikle birbirine yakın anlamları olan bu fiillerin sözlük anlamlarına yakından bakalım. Sözlük anlamlarını belirttikten hemen sonra kullanım farklılıklarını belirtelim.

Advise: öğüt vermek, nasihat etmek, öğütlemek, tavsiye etmek, akıl vermek, fikir vermek, haber vermek, bildirmek, uyarmak.

Bu fiili kullandığımız zaman, bir bilgi, uzmanlık ve tecrübeyle ilgili bir durum söz konusu olmalıdır. Ya da advice fiilinin bir otorite tarafından kullanılması gerekir.

Recommend: tavsiye etmek, salık vermek, önermek, öğütlemek, tembih etmek, beğendirmek, iyi izlenim bırakmak.

Bu fiili kullanmak için tavsiye veya nasihat verenin bir uzman olması gerekmez. Her hangi bir ilişki durumundaki bir insan kullanabilir.

Suggest: önermek, teklif etmek, akla getirmek, tavsiye etmek, fikir vermek, telkin etmek, aşılamak, izlenimini uyandırmak, öne sürmek, ima etmek, sezdirmek.

Suggest fiilinde ise, bir arkadaşımızın veya yakınımızın fikrini almak, önerisini duymak için kullanırız. Genellikle resmi olmayan (informal) durumlarda kullanılır.

Şimdi yukarıdaki İngilizce anlatım videomuzda örnek cümleleri ve alıştırmaları dikkatlice izleyerek öğrendiklerimizi pekiştirelim. Ayrıca bu üç kelimeyle ilgili gramer notlarını da İngilizce anlatım videomuzdan izleyebilirsiniz.

Paylaşmak Güzeldir:

“İngilizce Anlatım Advise/ Recommend / Suggest” üzerine bir yorum

Yorum yapın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.