Youtube’a Girmek İçin DNS Ayarlarını Değiştirmek

Bildyoutubeiğiniz gibi Youtube ülkemizde bir süredir yasaklı durumda. Bu durumdan en çok etkilenenlerden biri de bizim İngilizce video dersleri sitemiz www.ingilizcetube.com oldu. Çünkü sizlerle sunduğumuz içeriğin ve derslerin neredeyse tamamında, youtube sitesinden videolar paylaşmıştık. Bu yasaktan dolayı sitemizde paylaştığımız youtube videolarını izleyemiyorsunuz.

Şimdi anlatacağım yöntemle, bilgisayarınızdaki çok basit bir kaç ayarı değiştirerek youtube videolarını izleyebileceksiniz. Bu yöntem, DNS ayarlarını değiştirmektir. Aşağıda kısaca bahsedeceğim bu yöntemi alt taraftaki videoları izleyerek de rahatlıkla öğrenebilir ve saniyeler içinde uygulayabilirsiniz. Haydi kolay gelsin.

DNS Ayarları Nasıl Değiştirilir

Öncelikle Başlat>Ayarlar>Denetim Masası kısmına girin ve Ağ Ayarları bölümünden Yerel Ağ Bağlantısı Durumu penceresini açın.

Ardından Özellikler butonuna tıklayın ve Internet Protokolü sürüm 4 (TCP/IPv4) seçeneğine çift tıklayın.

Ardından genel sekmesi altında ‘aşağıdaki DNS sunucu adreslerini kullan’ bölümünü aktive edin.

Son olarak Tercih edilen DNS sunucusu kısmına 8.8.4.4, Diğer DNS Sunucusu bölümüne de 8.8.8.8 yazın ve Tamam’a tıklayın.

Alternatif olarak kullanabileceğiniz bir başka DNS adresi olarak 208.67.222.222 ve 208.67.220.220 yazabilirsiniz.

Kaynak: hürriyet.com.tr

DNS Ayarları Değiştirme Videolu Anlatım

Alternatif Videolu Anlatım

Aşağıdaki videoda sağ üstteki çarpı işaretine tıklayıp reklamı kapatabilirsiniz.

DNS ayarlarını değiştirdikten sonra, youtube videolarını halen izleyemiyorsanız. Bilgisayarınızdaki DNS ön belleğini temizlemeniz gerekebilir. Bunun için yapmanız gereken bir kaç küçük işlem daha var. Bu işlemleri de aşağıdaki linke tıklayarak öğrenebilirsiniz.

DNS ön belleği temizleme

Paylaşmak Güzeldir:

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir