İngilizce IELTS ve TOEFL Sınavı Nedir?

Bu yazımızda, İngilizcede en yaygın olarak uygulanan ve geçerliliği en yüksek sınavlardan biri olan TOEFL sınavı hakkında bilgiler paylaşacağız. TOEFL sınavı, Türkiyede ve yurt dışında, İngilizce yeterlilik seviyesini ölçmek için kullanılan en yaygın sınav türüdür. Tam açılımı TEST OF ENGLISH AS A FOREIGN LANGUAGE olan sınavı, ana dili İngilizce olmayan insanların İngilizce seviyesini ölçen ve tüm dünyada geçerliliği olan bir sınav çeşididir.

TOEFL-Sınavıİnternet üzerinden yapılan TOEFL IBT sınavı, genel olarak kişilerin İngilizce okuma, yazma, dinleme ve konuşma becerilerini ölçmeyi hedeflemektedir. Sınava katılanlar, ortalama dört buçuk saatlik sınav süresinde yukarıda belirttiğimiz 4 bölümü bitirirler. Her bölüm 30 puan olmak üzere toplam 120 puan üzerinden TOEFL skorunuz belirlenmiş olur.

Eğer sadece turistik amaçlı olarak İngilizce öğrenmek istiyorsanız bu tür sınavlarla uğraşmak zorunda değilsiniz. Tüm enerjinizi günlük hayatta kullanılan İngilizce konuşmaları anlamaya ve kendinizi akıcı bir şekilde ifade etmeyi öğrenmeye harcayabilirsiniz. Ancak eğer kariyer ve iş hayatı, veya eğitim için İngilizce öğreniyorsanız bu sınava ciddi bir şekilde hazırlanmanızı önerebiliriz.

Bu konuda ciddi çalışmaları ve deneyimleri olan kurumlardan yardım almak, zamanınızı verimli kullanmanıza ve daha etkili bir şekilde sınava hazırlanmanız konusunda çok faydalı olacaktır. Bu alanda TOEFL Kursu sitesini inceleyebilirsiniz.

Yine ana dili İngilizce olmayanların, İngilizce yeterliliklerini ölçmeyi amaçlayan diğer bir yaygın sınav türü IELTS’dir (International English Language Testing System). Bu sınavla ilgili ayrıntılı bilgi, çeşitli videolar ve IELTS özel ders seçeneklerini de ozelielts.com adresinden inceleyebilirsiniz.

Paylaşmak Güzeldir:
Tags:,

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir